Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chovatelé více než pěti fen je musí od listopadu registrovat

Magazín

  6:28
PRAHA - Od listopadu budou muset chovatelé psů povinně registrovat chovy s pěti a více fenami, kterým je více než rok. Stát tak chce omezit tzv. množírny. Začíná platit novela veterinárního zákona, která změnu přináší. Od roku 2020 se budou muset psi starší půl roku povinně značit čipem. Dnes to na tiskové konferenci uvedli zástupci Státní veterinární správy (SVS).

Štěňata (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Čipovat by se měli všichni psi v době prvního očkování proti vzteklině, tedy kolem půl roku věku. Pro veterinární správu by tak mělo být lehčí při kontrolách psů zjistit, zda pes pochází z množíren. Kritici ale tvrdí, že množírny budou dál opouštět neočipovaná mladší zvířata, například osmitýdenní štěňata.

Ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád dnes řekl, že do budoucna se počítá s centrální evidencí psů. Veterináři o tom chtějí jednat se zástupci politických stran zastoupených ve Sněmovně.

Psi nejsou praváci ani leváci, upřednostňují sever, ukázal výzkum

Povinnost zaregistrovat chov mají chovatelé do sedmi dní od okamžiku, kdy budou mít pět fen. SVS chce informace sbírat pomocí online formuláře. Chovatelé můžou chov zaregistrovat i dříve, než bude pěti fenám přesně rok.

Vládní novela také počítá s tím, že útulky pro opuštěná zvířata budou nově povinně podléhat registraci kvůli zajištění veterinárního dozoru. Semerád odmítl obavy, že lidé, kteří se starají o toulavé psy, kvůli novým povinnostem skončí svou činnost. „Ten, kdo se o takové zvíře stará, by měl úzce spolupracovat s obcemi, které mají zřizovat útulky. Pokud někdo sbírá toulavá opuštěná zvířata, není útulkem a nikde to na obecním úřadu nehlásí, tak bych řekl, že je až krade,“ řekl. O toulavých zvířatech by tak podle něj měl být záznam.

Autor: