Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co je potřeba udělat proto, aby se s námi naše zvíře cítilo dobře?

Magazín

  6:55
Co je vlastně na domácím mazlíkovi tak fascinujícího, že si ho každý přeje mít. Nenadává, vždy je po ruce, občas se s námi mazlí, nebolí ho hlava, chodí s námi kamkoli chceme, neremcá. Zkrátka dost často nám nahrazuje, co nám doma chybí. Ale i takový zdánlivě bezproblémový tvor má své potřeby.

Kočka nemá ráda změny, ty mohou vyvolat stres foto: Shutterstock

Řada z nás je ochotna je uspokojovat i na svůj vlastní úkor. Obojky od Diora ale pes opravdu nepotřebuje. Co ale potřebuje úplně vždy, je náš čas. Takže pokud ho nemáme nebo si ho nejsme schopni udělat, odsuzujeme kočku nebo psa k totální nudě. A ta samozřejmě vede k vlastní zábavě. Nemůžeme se potom divit, že máme doma načuráno, rozkousané boty, vyrabovaný odpadkový koš.

A bývá to i mnohem horší - rozcupovaná sedačka, záclony, a tak dále. Následky bývají často katastrofální. Je tedy velmi důležité naplánovat svůj čas tak, aby nám ho zbylo dostatek na hru, na procházku a nějaké to mazleníčko. Není přece problém vstát ráno o hodinu dříve a věnovat takto „získaný“ čas svému miláčkovi. Odměnou nám je vyběhaný pes, vyhraná kočka, který spokojeně ve svém pelíšku počká, až se vrátíme z pracovního procesu. Ale co je hlavní, žádná likvidace bytu.

Pes se doma možná jen nudí

Stejně jako děti i zvířata si moc rádi hrají , měli bychom dbát na správný výběr hraček. Povahu svého zvířecího přítele přece známe, k čemu má sklony víme také, nekupujeme přece hračky pro sebe. Existuje řada osvědčených- u koček jsou to určitě lasery správné frekvence, peříčka, zajímavé jsou i hlavolamy s odměnou. Důležitá jsou i stabilní, prostorná a pohodlná šplhadla a škrabadla. Dobře vybraná a hlavně správně umístěná jsou zárukou alespoň 30% náhrady člověka. Zdá se, že pro psy je výběr mnohem širší, je však potřeba přiznat, že některé hračky jsou na 5minut, mnohdy je důležitější, že mezi hračkou a mazlíkem jsme právě my. Psovi pak většinou stačí obyčejný tenisák, pokud mu ho házíme dostatečně dlouhou dobu.

Jako pro každého z nás je zárukou dobrého začátku dne dobře se vyspat, pro pohodové spolužití s našimi miláčky je důležitý pelíšek a hlavně to, kam ho páníček umístí. Pelechů a pelíšků různých provedení je na trhu obrovské množství, důležitá je odpovídající velikost, zaručující pohodlí, hlavně, by nikdy neměl nezůstávat vlhký. Nám to přece také není příjemné válet se v mokré posteli. Pokud máme mazlíka „závisláka“, pelíšek je většinou tam, kde trávíme nejvíce času my, jeho lidé.

Někteří z nás, mají zvíře raději venku. Není nad pořádnou zahradu, prostorný kotec, na zimu zateplenou boudu s výhledem. Pes, pokud má být hlídačem, potřebuje mít přehled. Je potřeba se ale smířit s tím, že pes považuje zahradu za svou, občas nám něco systematicky počurává, tam, kde střeží území své rodiny, prostě nestihne dorůst tráva, ale to k tomu patří. Vystresovaná panička, ječící kvůli „označkovanému“ okrasnému keři, určitě není zárukou pohodového soužití. Často se lidé při ochraně vlastní architektury zahrady uchylují k různým praktikám jako je elektrický obojek apod. Je to vždy jen ukázka jejich vlastní neschopnosti .

Většina z nás se i v této uspěchané době začíná zamýšlet nad péči o své zdraví a snaží se nastavit zdravý životní styl. Je dobře, že začínáme se stejnou zodpovědností přistupovat i ke zdraví svých mazlíků. Nemusíme to přehánět, stačí , když budeme věnovat pozornost pravidelným předepsaným očkováním, čímž si ušetříme spoustu peněz za případnou následnou veterinární péči. Určitě důležité pro jejich i naši pohodu je dobře vybrané antiparazitikum, ať nemusíme přemýšlet, zda výrok ze známého českého filmu „ to jsou blechy psí, ty na člověka nejdou“, je pravdivý. A klíšťat, které psy i kočky napadají, je každým rokem také čím dál více.

Domácí zvíře jako součást života. Proč si pořizujeme mazlíčky?

Ke zdraví rovněž významně přispívá správný výběr kvalitního krmiva s vyváženým poměrem bílkovin a tuků, s dostatkem vitamínů a minerálních látek a dobrou stravitelností. Vzhledem k tomu, že obor výroby krmiv je trvale rostoucí, je čím dál obtížnější, se v nabídce vyznat, proto i zde je dobré si nechat poradit. Marketing je tu totiž téměř všemocný a neštítí se žádné lži.

Důležité je, aby vše, co s našimi miláčky děláme, vytvářelo oboustranný pocit pohody, víme, že se na ně vždy můžeme spolehnout, ne nadarmo se říká, že pes , samozřejmě může být i kočka, je nejlepší přítel a doufáme, že on to má s námi stejně.

Kočka není pes

Autor: