Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C skoro jasno Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Co je potřeba udělat proto, aby se s námi naše zvíře cítilo dobře?

Kočka nemá ráda změny, ty mohou vyvolat stres | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kočka nemá ráda změny, ty mohou vyvolat stres | foto: Shutterstock

Co je vlastně na domácím mazlíkovi tak fascinujícího, že si ho každý přeje mít. Nenadává, vždy je po ruce, občas se s námi mazlí, nebolí ho hlava, chodí s námi kamkoli chceme, neremcá. Zkrátka dost často nám nahrazuje, co nám doma chybí. Ale i takový zdánlivě bezproblémový tvor má své potřeby.

Řada z nás je ochotna je uspokojovat i na svůj vlastní úkor. Obojky od Diora ale pes opravdu nepotřebuje. Co ale potřebuje úplně vždy, je náš čas. Takže pokud ho nemáme nebo si ho nejsme schopni udělat, odsuzujeme kočku nebo psa k totální nudě. A ta samozřejmě vede k vlastní zábavě. Nemůžeme se potom divit, že máme doma načuráno, rozkousané boty, vyrabovaný odpadkový koš.

A bývá to i mnohem horší - rozcupovaná sedačka, záclony, a tak dále. Následky bývají často katastrofální. Je tedy velmi důležité naplánovat svůj čas tak, aby nám ho zbylo dostatek na hru, na procházku a nějaké to mazleníčko. Není přece problém vstát ráno o hodinu dříve a věnovat takto „získaný“ čas svému miláčkovi. Odměnou nám je vyběhaný pes, vyhraná kočka, který spokojeně ve svém pelíšku počká, až se vrátíme z pracovního procesu. Ale co je hlavní, žádná likvidace bytu.

Pes se doma možná jen nudí

Pes se doma možná jen nudí

Stejně jako děti i zvířata si moc rádi hrají , měli bychom dbát na správný výběr hraček. Povahu svého zvířecího přítele přece známe, k čemu má sklony víme také, nekupujeme přece hračky pro sebe. Existuje řada osvědčených- u koček jsou to určitě lasery správné frekvence, peříčka, zajímavé jsou i hlavolamy s odměnou. Důležitá jsou i stabilní, prostorná a pohodlná šplhadla a škrabadla. Dobře vybraná a hlavně správně umístěná jsou zárukou alespoň 30% náhrady člověka. Zdá se, že pro psy je výběr mnohem širší, je však potřeba přiznat, že některé hračky jsou na 5minut, mnohdy je důležitější, že mezi hračkou a mazlíkem jsme právě my. Psovi pak většinou stačí obyčejný tenisák, pokud mu ho házíme dostatečně dlouhou dobu.

Jako pro každého z nás je zárukou dobrého začátku dne dobře se vyspat, pro pohodové spolužití s našimi miláčky je důležitý pelíšek a hlavně to, kam ho páníček umístí. Pelechů a pelíšků různých provedení je na trhu obrovské množství, důležitá je odpovídající velikost, zaručující pohodlí, hlavně, by nikdy neměl nezůstávat vlhký. Nám to přece také není příjemné válet se v mokré posteli. Pokud máme mazlíka „závisláka“, pelíšek je většinou tam, kde trávíme nejvíce času my, jeho lidé.

Někteří z nás, mají zvíře raději venku. Není nad pořádnou zahradu, prostorný kotec, na zimu zateplenou boudu s výhledem. Pes, pokud má být hlídačem, potřebuje mít přehled. Je potřeba se ale smířit s tím, že pes považuje zahradu za svou, občas nám něco systematicky počurává, tam, kde střeží území své rodiny, prostě nestihne dorůst tráva, ale to k tomu patří. Vystresovaná panička, ječící kvůli „označkovanému“ okrasnému keři, určitě není zárukou pohodového soužití. Často se lidé při ochraně vlastní architektury zahrady uchylují k různým praktikám jako je elektrický obojek apod. Je to vždy jen ukázka jejich vlastní neschopnosti .

Většina z nás se i v této uspěchané době začíná zamýšlet nad péči o své zdraví a snaží se nastavit zdravý životní styl. Je dobře, že začínáme se stejnou zodpovědností přistupovat i ke zdraví svých mazlíků. Nemusíme to přehánět, stačí , když budeme věnovat pozornost pravidelným předepsaným očkováním, čímž si ušetříme spoustu peněz za případnou následnou veterinární péči. Určitě důležité pro jejich i naši pohodu je dobře vybrané antiparazitikum, ať nemusíme přemýšlet, zda výrok ze známého českého filmu „ to jsou blechy psí, ty na člověka nejdou“, je pravdivý. A klíšťat, které psy i kočky napadají, je každým rokem také čím dál více.

Ke zdraví rovněž významně přispívá správný výběr kvalitního krmiva s vyváženým poměrem bílkovin a tuků, s dostatkem vitamínů a minerálních látek a dobrou stravitelností. Vzhledem k tomu, že obor výroby krmiv je trvale rostoucí, je čím dál obtížnější, se v nabídce vyznat, proto i zde je dobré si nechat poradit. Marketing je tu totiž téměř všemocný a neštítí se žádné lži.

Důležité je, aby vše, co s našimi miláčky děláme, vytvářelo oboustranný pocit pohody, víme, že se na ně vždy můžeme spolehnout, ne nadarmo se říká, že pes , samozřejmě může být i kočka, je nejlepší přítel a doufáme, že on to má s námi stejně.

Kočka není pes

Kočka není pes

Kdo staví vilu na Babě? Muž s vazbami na sponzory Zemanovy kampaně

Známý Romana Janouška Luboš Pašek buduje dům ve funkcionalistické čtvrti Baba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nová prosklená vila na vrchu Baba v Praze budí zájem místních i turistů. Dům patří firmě Luboše Paška, který je...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Craig Button | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!