8. března 2017 5:53 Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Cysty na vaječnících samic morčat. Co nepodcenit?

Morče (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Morče (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Chová se vaše morče jinak než obvykle? Je nervózní, nenechá na sebe sáhnout? Pokud jde o samici, může trpět cystami na vaječnících. Neléčené cysty mohou morče ohrozit na životě.

Cysty na vaječnících jsou tekutinou naplněné váčky, které postihují až 75 % samic morčat. Obvykle se vyskytují na obou vaječnících zvířete. Nejčastěji je pozorujeme u samic středního věku, od dvou do sedmi let.

V době říje dochází standardně na vaječníku k tvorbě a následnému prasknutí ovariálního folikulu (obalu) a uvolnění vajíčka do vejcovodu. Pokud dojde k poruše pohlavního cyklu a folikuly neprasknou, dochází ke vzniku vaječníkových cyst.

Diagnóza

Cysty lze většinou cítit již při pohmatu břicha zvířete. Nejpřesnější diagnóza cyst se provádí ultrasonografickým vyšetřením, případně rentgenem.

Nemocná zvířata mají zvětšený objem břicha. Někdy trpí nechutenstvím, slabostí, depresí a ztrátou hmotnosti. Z důvodu bolestivosti břicha mají nahrbený postoj. Pokud se jedná o funkční folikulární cysty, může dojít k oboustranně symetrickému vypadávání srsti na bocích morčete.

U chovných samic starších patnácti měsíců je velmi častá neplodnost právě z důvodu onemocnění vaječníků. Vaječníkové cysty jsou onemocnění, které je třeba vždy vyloučit, když morče trpí bolestivostí dutiny břišní nebo je nervózní a nenechá se pohladit.

Léčba

Pokud cysty nejsou léčeny, mohou růst a potenciálně prasknout a ohrozit život morčete. Jedinou účinnou léčbou vaječníkových cyst je kastrace, tzv. ovariohysterektomie, při které se chirurgicky odstraní oba vaječníky a děloha. Pro dobré zotavení po operačním zákroku morče potřebuje klidné prostředí bez stresu a čistou podestýlku. Hormonální léčba cyst vaječníků se nedoporučuje.

Prevence

Cystám vaječníků nelze u morčat předcházet. Pravidelným sledováním zvířete lze však předcházet potenciálně život ohrožujícím situacím. U samic morčat si proto všímejte především jakýchkoliv změn v jejich chování a zdravotním stavu. Je důležité, aby morče bylo vyšetřeno a vykastrováno včas, před tím, než dojde k prasknutí cysty.