Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Domácí mazlíčci se mohou prodražit, při koupi dejte pozor na množírny

Magazín

  6:42
Odhadem v Česku žije přes dva miliony psů. Padesát tisíc z nich se ročně objeví v psích útulcích. Český svaz chovatelů registruje ročně kolem pěti tisíc narozených koťat. Kolik se ale rodí těch „divokých“, nikdo nedokáže odhadnout.

Cestování se psem (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Hledání věrného přítele, netradiční vánoční dárek nebo způsob, jak děti naučit zodpovědnosti. To vše jsou důvody, proč si Češi pořizují psy a kočky. V minulém roce se podle Českomoravské kynologické unie nejčastěji rodila štěňata německého ovčáka, jezevčíka, čivavy, labradorského retrievera a yorkshirského teriéra. Pokud jde o kočky, může se svou oblíbeností pyšnit mainská mývalí kočka, britská modrá a plemeno ragdoll. Samotný nákup může přijít na pár stovek, ale i desítky tisíc korun. Faktorů ovlivňujících cenu zvířete je několik.

Mainská mývalí kočka

Podle Petry Knihové, majitelky říčanské chovatelské stanice Sherak, se průměrná cena německého ovčáka nestanovuje snadno. Kolik nakonec potenciální majitel může za štěně zaplatit, určí povaha zvířete, ale i úspěchy jeho rodičů na výstavách nebo známost chovatele a historie jeho odchovů.

„V naší stanici prodávám štěňata německého ovčáka kolem deseti tisíc korun,“ říká Knihová. Dodává však, že v moravském regionu lze štěňata koupit laciněji než třeba ve Středočeském kraji. Na ceně se podepisuje i krytí zvířete, jehož cena se pohybuje kolem pěti tisíc korun. Může se však vyšplhat až na dvojnásobek, pokud jde o psa umístěného na vyšších místech světových výstav.

Ovčák za statisíce

Nákup dospělého psa vyjde na statisíce. Cena však může jít až do milionu korun, pokud jde o zvíře, kterého si majitel z nějakého důvodu cení. Činit tak může s ohledem na výstavní úspěchy nebo povahové vlastnosti psa.

Německé ovčáky znalci posuzují dvěma směry. Jeden z nich je exteriérový, tedy jak je pes úspěšný na výstavách. Druhý směr je označován jako pracovní a hledí na povahu psa, jeho chuť ke cvičení. Češi obecně upřednostňují u německých ovčáků psy než fenky. Nejoblíbenější psí plemeno si ve většině případů lidé pořizují jako hlídače na zahradu, k čemuž se fenka, která dvakrát do roka hárá, příliš nehodí.

Pes (ilustrační foto)

V Česku žije odhadem přes dva miliony psů. Výzkum společnosti GFK potvrzuje, že více než polovina českých domácností v minulém roce nakoupila krmivo pro kočku nebo psa. To znamená, že téměř každá druhá domácnost má čtyřnohého domácího mazlíčka.

Paní Iva je majitelkou chovné kočičí stanice Remides. V současné době vlastní tři britské modré kočky. Jejich povahu popisuje jako příznačnou pro jejich jméno: „Jsou hodné, ale svérázné. Mazlí se, jen když chtějí ony.“ Dodává však, že povaha každé kočky závisí na mnoha okolnostech. „Vliv má nejen rodokmen zvířete, ale i přístup majitele a jeho výchova.“

Cena šedého zvířátka s jantarovýma očima začíná na několika tisících. „Kotě britské kočky lze pořídit i za šest nebo osm tisíc. To jsou ale koťata nižší úrovně nebo od neznámého chovatele, který s chovem teprve začíná,“ upřesňuje paní Iva. Cena kočky s rodokmenem se může vyšplhat až na 20 tisíc korun. „Kotě britské modré se však může do zahraničí prodávat i za tisíc eur.“ S úhradou krytí kočky jsou ceny stejně individuální. „Může se pohybovat od pěti set nebo tisíce korun. Lepší krytí začíná na dvou tisících. Chovatel si však může nechat zaplatit další dva až tři tisíce za každé kotě,“ popisuje paní Iva a dodává, že každý kvalitní chovatel má zamluveno kotě ještě dříve, než se zvíře narodí.

Paní Jana je naopak majitelkou kočičího útulku Šanta. Od začátku roku umístila do českých domácností 132 zvířat. V současné době u ní čeká na domov 35 opuštěných koček.

„Provádíme odchyty, ale často se také stává, že kočičky pocházejí od starších lidí, kteří se musí zvířete zbavit kvůli hospitalizaci v nemocnici, nebo původní majitelé zemřou a pozůstalí se o kočku nechtějí starat,“ říká paní Jana.

Potenciální majitelé nalezené kočky hradí pouze lékařské úkony, kterými zvíře prošlo. V útulku Šanta jsou čtyřnozí mazlíčci odblešeni, očkováni, čipováni a ti starší i kastrováni. Kočky se tu lze ujmout za 800 korun. Často se však stává, že se kočky od nových majitelů vrací zpět do útulku. Důvodů bývá několik – zvíře si nesedne s novou rodinou nebo se u majitele objeví alergie.

Pozor na množírny

Při rozhodování, jaké plemeno bychom si chtěli pořídit, rozhoduje nejen účel, ale i požadavky na jeho vzhled. Lidé hledající věrného domácího mazlíčka, který ho bude vítat při příchodu z práce a bude mazlivým doprovodem u večerních zpráv, patrně zavítají do psího či kočičího útulku. Lidé se záměrem vlastnit budoucí šampiony výstav a soutěží budou ochotni za své chlupaté svěřence zaplatit tisíce i desetitisíce korun.

Nadšenci pro módní plemena, kterými jsou jedno období roztomilí mopsi, jindy kudrnatí bišonci, vyhledávají novinové i online inzeráty s nabídkami. Pamatovat by měli na rozdíl mezi chovateli a množiteli. Chovatel má svěřená zvířata ve své domácnosti, aby byla koťata či štěňata zvyklá na kontakt s lidmi. Množitelé naopak umisťují zvířata do klecí a nevěnují jim dostatečnou péči. Mláďata jsou v množírnách matkám brzy odebírána a jejich péče je zanedbaná. Prodávají se s falešnými průkazy původu nejen u nás, ale i v zahraničí.

Při nákupu zvířete je třeba si být jistý, že je chovatel ověřený a registrovaný. Koťata a štěňata jsou od matky odstavena ve správném věku, jsou očipována a očkována. Štěňata by měla být stará alespoň osm týdnů, koťata 12, s platným očkovacím průkazem. Dobrý chovatel čtyřnohých přátel člověka se pozná i podle komunikace. Bude se zajímat, jak se zvířeti v nové domácnosti daří, bude rád sdílet fotografie, případně poskytne radu, jak se zvířetem zacházet.

Autor: