Vědecký tým časopisu Nature Communications sledoval celkem třináct rybích párů žijících mezi korálovými útesy u Moorova ostrova v jižním Pacifiku. Během studie zhruba polovině zkoumaných mořských sasanek zbělaly řasy a začaly od rostliny odpadat.
Podle vědců je na vině globální oteplování a znečištění. Teplota vody v oceánech se zvedá. Stejně tak i míra odpadků. „Bělání řas je jednou ze stop, které za sebou zanechal klimatický jev El Niňo. Pokud to takhle půjde dál, můžeme o Klauny očkaté přijít,“ dodávají ve studii vědci.
Oranžovobílé ryby díky odpadání řas kladou čím dál méně vajec. Vědci zaznamenali drastický 73procentní pokles nakladených zdravých vajec. „Jejich počet se u jiných Klaunů, kteří bydlí v nepoškozených sasankách, přitom nezměnil,“ píše se v datech francouzského výzkumného ústavu CNRS.
Mořské sasanky jsou bezobratlí mořští živočichové žijící v symbióze s řasami, které jim dodávají potravu, kyslík a barvu. Klaun očkatý je používá jako úkryt, kde by nakladl vajíčka a vyvedl své mladé. Ryba na oplátku udržuje sasanky čisté.