Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hledá se Nemo? Můžeme ho spíše ztratit, říkají vědci

Magazín

  13:26
PAŘÍŽ - Klauny očkaté ohrožuje stoupající teplota oceánských vod. Uvádí to studie přírodovědného časopisu Nature Communications. Ohřívající se oceánské vody způsobují zmatek v bioorganismu mořských sasanek, ve kterých Klauni žijí. Ryba, kterou proslavil známý animovaný film Hledá se Nemo, je tak v ohrožení.

Klaun očkatý foto: pixabay.com

Vědecký tým časopisu Nature Communications sledoval celkem třináct rybích párů žijících mezi korálovými útesy u Moorova ostrova v jižním Pacifiku. Během studie zhruba polovině zkoumaných mořských sasanek zbělaly řasy a začaly od rostliny odpadat.

Podle vědců je na vině globální oteplování a znečištění. Teplota vody v oceánech se zvedá. Stejně tak i míra odpadků. „Bělání řas je jednou ze stop, které za sebou zanechal klimatický jev El Niňo. Pokud to takhle půjde dál, můžeme o Klauny očkaté přijít,“ dodávají ve studii vědci.

Oranžovobílé ryby díky odpadání řas kladou čím dál méně vajec. Vědci zaznamenali drastický 73procentní pokles nakladených zdravých vajec. „Jejich počet se u jiných Klaunů, kteří bydlí v nepoškozených sasankách, přitom nezměnil,“ píše se v datech francouzského výzkumného ústavu CNRS.

Mořské sasanky jsou bezobratlí mořští živočichové žijící v symbióze s řasami, které jim dodávají potravu, kyslík a barvu. Klaun očkatý je používá jako úkryt, kde by nakladl vajíčka a vyvedl své mladé. Ryba na oplátku udržuje sasanky čisté.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat