Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hledá se Nemo? Můžeme ho spíše ztratit, říkají vědci

Magazín

  13:26
PAŘÍŽ - Klauny očkaté ohrožuje stoupající teplota oceánských vod. Uvádí to studie přírodovědného časopisu Nature Communications. Ohřívající se oceánské vody způsobují zmatek v bioorganismu mořských sasanek, ve kterých Klauni žijí. Ryba, kterou proslavil známý animovaný film Hledá se Nemo, je tak v ohrožení.

Klaun očkatý foto: pixabay.com

Vědecký tým časopisu Nature Communications sledoval celkem třináct rybích párů žijících mezi korálovými útesy u Moorova ostrova v jižním Pacifiku. Během studie zhruba polovině zkoumaných mořských sasanek zbělaly řasy a začaly od rostliny odpadat.

Podle vědců je na vině globální oteplování a znečištění. Teplota vody v oceánech se zvedá. Stejně tak i míra odpadků. „Bělání řas je jednou ze stop, které za sebou zanechal klimatický jev El Niňo. Pokud to takhle půjde dál, můžeme o Klauny očkaté přijít,“ dodávají ve studii vědci.

Oranžovobílé ryby díky odpadání řas kladou čím dál méně vajec. Vědci zaznamenali drastický 73procentní pokles nakladených zdravých vajec. „Jejich počet se u jiných Klaunů, kteří bydlí v nepoškozených sasankách, přitom nezměnil,“ píše se v datech francouzského výzkumného ústavu CNRS.

Mořské sasanky jsou bezobratlí mořští živočichové žijící v symbióze s řasami, které jim dodávají potravu, kyslík a barvu. Klaun očkatý je používá jako úkryt, kde by nakladl vajíčka a vyvedl své mladé. Ryba na oplátku udržuje sasanky čisté.

Autor:

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...