Neděle 16. února 2020svátek má Ljuba 12 °C oblačno Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

V hodonínské zoo se narodila tři mláďata vlka hřivnatého, přežila jen dvě

V Zoo Hodonín se narodila mláďata vlka hřivnatého, ze tří přežila dvě. Vlčaty... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Zoo Hodonín se narodila mláďata vlka hřivnatého, ze tří přežila dvě. Vlčaty... | foto: ČTK

V Zoo Hodonín se narodila mláďata vlka hřivnatého, ze tří přežila dvě. Vlčaty se zoo může pochlubit znovu po dvou letech. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí zahrady Marie Blahová. Vlky hřivnaté chová hodonínská zoo od roku 2000.

Současný chovný pár, sedmiletá samice a o dva roky starší samec, jsou rodiči už počtvrté. Pouze první vrh v roce 2015 se dosud podařilo i odchovat. Ani nyní to nebylo bez komplikací, ze tří mláďat, která přišla na svět 18. prosince, přežili dva samci.

vlk hřivnatý

Vlk hřivnatý sice měří v kohoutku téměř 90 centimetrů, váží ale jen kolem 23 kilogramů. Jeho dlouhé nohy jsou pro něj výhodou při pohybu v travnatých a křovinatých porostech jižní Ameriky. Má rezavou srst, tmavou dolní část nohou a bílou špičku ocasu. Hříva na hřbetě je tvořena prodlouženými černými chlupy.

„Na porod jsme se připravovali již několik týdnů předem. Do ubikace jsme jim přidávali materiál pro vystlání pelechu pro vlčata a jakmile Ola porodila, omezili jsme veškeré práce v okolí. Zakryli jsme část skla a ohradili prostor kolem vnitřní expozice tak, aby rodinka měla co největší klid,“ uvedla zooložka Lenka Štursová.

I přes snahu chovatelů ale jedno z mláďat během předsilvestrovské noci, kdy se ozývaly odpaly ohňostrojů, uhynulo. Rodiče je vlivem stresu usmrtili. „O to víc nás trápily nadcházející dny a s velkými obavami jsme 1. ledna otevírali dveře do objektu. Naštěstí byla obě mláďata živá. Měla ovšem tržná zranění v oblasti břicha, která jim rodiče při přenášení způsobili svými zuby,“ uvedla Štursová. V následujících dnech chovatelé našli na jednom z vlčků i pokousání na krku, z tohoto důvodu samce od zbytku rodiny dočasně oddělili, aby alespoň on, byť neúmyslně, mláďata neohrožoval.

V současné době se tržné rány, které si vyžádaly několik odborných ošetření veterinářem, hojí dobře. Celá rodina je opět pohromadě a mláďata začínají přijímat i jinou potravu než mateřské mléko. „Tento týden absolvovala vlčata snad poslední veterinární kontrolu spojenou s vakcinací a čipováním. Věříme, že i přes obtížný začátek z našich vlčích kluků vyrostou silní samci, kteří na doporučení koordinátora vyrazí do nových domovů,“ doplnila Štursová. Jakmile to počasí dovolí, návštěvníci vlčata uvidí ve venkovním výběhu.

V Zoo Hodonín se 18. prosince 2017 narodila mláďata vlka hřivnatého, ze tří...
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

TIP: Jak vybrat hračky, které jsou nejen zábavné, ale také bezpečné
TIP: Jak vybrat hračky, které jsou nejen zábavné, ale také bezpečné

Hračka musí být pro dítě bezpečná. Jestli tomu tak opravdu je, vám prozradí její obal. Nemusíte ani luštit drobná písmena, jen se naučte rozpoznávat znaky, které bezpečnost garantují.