5. října 2016 6:47 Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

I když je nejmenší, musí mít poslední slovo. Čivava se nebojí ničeho

Čivavy patří mezi nejoblíbenější psy, zejména v redakci Lidových novin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čivavy patří mezi nejoblíbenější psy, zejména v redakci Lidových novin. | foto: Karamelka

Chtěli byste domů psa, preferujete malá plemena a nemůžete si vybrat? Pokud vaše volba nepadla na jorkširského teriéra, kterého jsme představili v minulém díle, máme pro vás to vůbec nejmenší psí plemeno, které člověk chová už od počátku dvacátého století.

Čivava, jejíž jméno je odvozené od stejnojmenné provincie v Mexiku, je další z pětice velmi populárních psích plemen, kterému se v našem seriálu budeme věnovat.

Historie

Původ tohoto psího plemene sahá až do období kolem 9. století našeho letopočtu. V dalších letech si do té doby divoké plemeno ochočili Toltékové, postupem času si je oblíbili i Aztékové. Dochované čivaví ostatky se podařilo nalézt kolem roku 1530 v největší pyramidě na světě – v samotné Velké pyramidě v Cholule, též známé jako Tlachihualtepetl.

Čivava (ilustrační foto)
Štěně čivavy

Přesto nebylo uznání čivavy jako samostatného plemene jednoduché. Kynologická organizace FCI uznala standard pro plemeno čivava až v roce 1942. To souviselo i s raketovým vzestupem popularity, která vrcholí v současnosti. V České republice je čivava v žebříčku popularity momentálně na 4. místě.

Povahové a tělesné rysy

Ačkoliv je čivava oficiálně nejmenší psí plemeno, které si člověk domestikoval, je velmi odvážná a statečná. Troufne si jít do sporu i s mnohem většími psy, neustoupí a chce mít poslední slovo. Čivava je velmi rychlá, živá a temperamentní. Ačkoliv je velmi aktivní, spokojí se i s menším životním prostorem, vystačí si s krátkými procházkami, ale pokud ji vezmete na delší túru, určitě ji nebudete muset táhnout. Průměrná váha se u psa pohybuje mezi 1,5 a 2,7 kilogramy, feny mají zhruba třetinovou váhu.

Zdravotní predispozice plemene

Čivavy jsou predisponované k srdečním onemocněním a kolapsu průdušnice. Věnujte pozornost tomu, jak čivava dýchá, pokud kašle anebo se vám něco nezdá, s návštěvou veterináře neotálejte, může to být předzvěst potíží se srdcem anebo dýchací trubicí“ radí veterinářka Dagmar Tarkošová. Z ortopedických problémů čivavy trápí luxace pately, což je stav, kdy čéška vypadává mimo žlábek stehenní kosti. Tento problém se projevuje nejčastěji kulháním nebo přenášením váhy na ostatní končetiny.

Čivavy často trápí potíže se zubním plakem a kamenem, podobně jako tomu je u jorkšírského teriéra. „Proto pravidelně kontrolujte stav chrupu, zubní kámen totiž může vést k dalším zdravotním problémům.“ doplňuje Tarkošová. Čivava, podobně jako ostatní malá plemena, má oproti větším psům rychlejší úroveň metabolismu a proto potřebuje energeticky vydatnou potravu.

„K podpoře zdravého trávení nejen čivavám pomáhají vysoce stravitelné bílkoviny a optimální poměr rozpustné a nerozpustné vlákniny.“ radí Tarkošová. Přesto se čivava dožívá průměrně 10 až 15 let, a pokud hledáte aktivního, věrného a dlouholetého přítele, čivava je pro vás jako stvořená.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz