Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Izraelci zachránili na hranici s Pásmem Gazy papouška žaka

Magazín

  4:34
GAZA - Na hraničním přechodu mezi palestinským Pásmem Gazy a Izraelem zachránili zraněného papouška. Jeho majitel Abdalláh Šaraf žádost o pomoc zveřejnil na facebooku, když mu veterináři v Gaze řekli, že je ptáka nutné utratit. Ochránci přírody v Izraeli se ale rozhodli pomoci a přijeli na hranici provést operaci, informovala agentura AP.
Papoušek šedý žako.

Papoušek šedý žako. foto: Shutterstock

Majitelem papouška šedého známého také jako žako je Palestinec Abdalláh Šaraf. Agentuře AP řekl, že opeřenec vypil žíravinu, která proděravěla krk. Místní veterináři mu řekli, že nemají vybavení, aby mohli vyřešit tak specifický případ, a navrhli utracení.

Žakové se označují za mimořádně inteligentní tvory a také za výborné imitátory. Chovají se často jako domácí mazlíčci, v zajetí mohou žít i 60 let. Ten Šarafův se jmenuje Koki. Abdalláh se svěřil se svým problémem na facebookové stránce jedné izraelské nevládní organizace. Napsal, že je ke Kokimu velmi poután a že pro jeho záchranu udělá cokoli.

Izrael na Pásmo Gazy uvalil blokádu, když se tam v roce 2007 ujalo vlády radikální hnutí Hamás. Blokáda omezuje občanům pásma volný pohyb přes hranici, Izrael přijímá k léčení pacienty, jimž nelze náležitou péči zajistit v pásmu.

Izraelci si rychle vyřídili potřebná povolení, aby mohli provést operaci. Šaraf v úterý papouška přivezl k hraniční hlídce, kde už Izraelci zřídili polní kliniku. Kokiho operovala doktorka Šlomit Levyová, což je v Izraeli jediná veterinářka specializovaná výhradně na péči o ptáky i papoušky. Zákrok se zřejmě povedl, Koki se zotavuje.

Zakladatel nevládní organizace, která pomohla, Avihu Sherwood vyjádřil radost nad tím, že jeho lidé mohli pomoci. „Nikdy jsme podobnou prosbu nedostali. Jsme rádi, že jsme se mohli zúčastnit něčeho, co lidi stmeluje. Rmoutilo nás, když jsme se dověděli o tom, v jakém je ten papoušek stavu. Ale neviděli jsme důvod utratit ho, pokud mu budeme moci zajistit, co potřebuje,“ řekl. Celou akci koordinovala izraelská bezpečnostní skupina COGAT, pod niž spadají záležitosti týkající se palestinských civilistů. 

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat