Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak často koupat psa? Mytí může narušit mikroflóru srsti, říká veterinářka

Magazín

  13:00
Koupat, nebo nekoupat psa? Názory na problematiku mytí se různí. Výrobci speciálních psích šamponů budou jistě tvrdit, že svého čtyřnohého kamaráda byste měli koupat nejméně jednou za měsíc, veterináři mají ale názor jiný.

Jak často koupat psa? foto: Shutterstock

Psí srst - především rovná a hladká - přílišné odmašťování nesnáší nejlépe. Pokud budete psa s takovou srstí koupat často, kůže ztratí přirozenou schopnost se sama odmašťovat. Navíc můžete porušit mikroflóru kůže, která se v podstatě chová jako samostatný ekosystém s vlastní rovnováhou. Psí srst obsahuje neškodné bakterie, některé jsou dokonce prospěšné.

„V zásadě platí čím méně, tím lépe. Kůže psa má tenčí vrstvu ochranného mazu a vyšší pH, proto časté koupání šamponem může narušit přirozenou kožní bariéru. Štěňata koupeme jen v případě nutnosti, důležité je zabránit nastydnutí po koupeli. Při koupání je dobré vložit do uší větší kousky vaty jako ochranu před vniknutím vody a to i pokud psovi hlavu přímo nemyjete. Rovněž příliš horká voda nebo fénování kůži vysušuje,“ vysvětluje veterinářka Erika Košíková z veterinární ordinace Madridská.

Pes (ilustrační foto)

A doplňuje: „Šampony pro lidi určitě nejsou ideální volbou, svým složením můžou citlivou kůži psa dráždit. V nouzi je možné použít jemný dětský šampon, ale vždy je vhodnější zvolit šampon určený pro psa, vybrat vhodnou věkovou kategorii a typ srsti. Speciální kategorii jsou šampony medicinální, určené pro léčbu kožních problémů, zde vám konkrétní šampon a frekvenci jeho používaní doporučí veterinář, samoléčba může napáchat více škody než užitku.“

Příliš časté koupání navíc může nebo nevhodný šampon můžou výrazně oslabit obranyschopnost kůže, co může vést k podráždění a zarudnutí kůže, k nadměrné tvorbě kožního mazu sloužícího jako ochrana před nešetrným vysušováním, svědění, lupinatosti a někdy i vyrážkám. „Objevit se můžou i alergické reakce, pokud je pes citlivý na některou složku přípravku. Léčba už ale patří do rukou odborníka,“ říká veterinářka.

Jak udržet psa čistou srst?

Nejlepším způsobem jak očistit srst vašeho miláčka je otírání vlhkým hadříkem. ten samozřejmě můžete prát jak často uznáte za vhodné. Pokud se vám zdá, že pes trochu zapáchá, je dobré použít na jeho „umytí“ octovou vodu. V octové vodě ho však nekoupejte a postupujte stejně jako při každodenním čištění psí srsti po návratu z procházky.

Velmi jemně srst očistěte hadříkem namočeným v octové vodě. V zimě vám práci ušetří sníh, kterým psovi srst vytírejte. Nejlepším způsobem je vytřít prašanem srst do hloubky a doma pak do sucha ručníkem. Při příchodu domů z procházky v době bláta a břečky mějte doma připravené umyvadlo s chladnou vodou. Uchopte každou packu a postupně je do lavoru ponořte. Poté důkladně vysušte ručníkem.

Autor: