Pátek 25. června 2021svátek má Ivan 15 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Jak poznat, když kočku trápí zánět ústní dutiny?

Kočka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kočka | foto: Shutterstock

Intraorální rentgen a chirurgická zručnost veterináře jsou zásadní při řešení onemocnění dutiny ústní u koček.

Zánět sliznice dutiny ústní (stomatitida), zánět dásní dásní (gingivitida) a destruktivní onemocnění dásní (periodonta/parodontitida) jsou nejběžnější zánětlivá onemocnění dutiny ústní u koček postihující všechna plemena všech věkových kategorií.

Záněty sliznice dutiny ústní, zánět dásní a parodontitida jsou pro kočky velmi bolestivé. U těchto onemocnění zůstává konkrétní příčina často neznámá. Hodně se hovoří o spojitosti zánětlivých onemocnění dutiny ústní s přecitlivělostí na antigeny bakteriálního plaku, které zvířata nejsou schopna tolerovat.

Jaké jsou příznaky?

Kočky s chronickým zánětem dutiny ústní mají často obtíže při přijímání potravy, slintají, otírají si tlamu packou a/nebo vykazují nějakou poruchu chování – jsou nevrlé nebo dokonce, v důsledku bolesti, i agresivní. Při vyšetření dutiny ústní je zřejmý zánět kolem zubů a/nebo dásně jsou zarudlé a zánětlivé v místech, kde kdysi zuby byly. Nemoc doprovází intenzivní zápach z úst.

Zánět se šíří z oblastí přiléhajících k zubům do zadní části krku nebo orofarynxu (část hltanu za dutinou ústní). V některých oblastech dochází k výraznému otoku dásně (gingivy), která může následně blokovat oblast orofarynxu. Takový jedinec má pak potíže s příjmem potravy a obtížně polyká. Zvířata často trpí bolestivými resorptivními lézemi zubů (zánětlivá dáseň jakoby vrůstala do zubu a/nebo je v zubu díra).

Diagnostika zánětu sliznice dutiny ústní

Anamnéza orálního zánětu společně s důkladným zubním vyšetřením obvykle stačí k vyslovení podezření nebo vyřčení předběžné diagnózy zánětu dutiny ústní (stomatitidy). Dlouhá doba trvání zánětu (chronický zánět) s postupným rozšiřováním do okolních tkání je pro kočičí stomatitidy typická. Krátkodobě trvající zánět může předznamenávat začátek stomatitidy nebo se může jednat o zcela odlišné onemocnění. Alergie, cizí těleso, podráždění, periodontální nemoci nebo resorpce zubů jsou další možnosti. Proto je důležité stanovení správné diagnózy včas.

V případě, že zánět není rozšířen a je lokalizován do určité oblasti, je důležité brát v úvahu i jiná možná onemocnění. Biopsie pomůže odlišit stomatitidu od rakoviny dutiny ústní a/nebo jiných lokalizovaných onemocnění v důsledku infekčních chorob.

Těžká faucitida (kaudální stomatitida)
Stomatitida kočky, slintání, proliferace (novotvoření) měkkých tkání

Kočky se zánětlivým onemocněním dutiny ústní doporučujeme také testovat na infekční nemoci jako je FeLV, FIV a FCV (calicivirus) infekce. Kompletní krevní obraz, biochemický profil a analýza moči by také měly být standardem při diagnostice zánětu sliznice dutiny ústní.

Zubní rentgen je zásadní pro správnou diagnostiku

Zubní rentgenové snímky jsou důležité pro správnou diagnózu a vyhodnocení rozsahu ztráty zubů resorpcí lézí. Bez intraorálních rentgenů lékař nemusí identifikovat všechny resorpční léze, jelikož tyto velmi často nejsou patrné při vstupní prohlídce a lze je spolehlivě určit pouze zubním rentgenem. Bez rentgenu si lékař nemůže být jist, že diagnostikoval všechny léze, je „slepý“ a vidí jen „špičku ledovce“. Není schopen posoudit procesy probíhající pod úrovní dásní.

Zubní rentgen také umožňuje diferenciaci kostní hmoty resorpcí lézí ve srovnání s alveolárním úbytkem kostní hmoty v poddásní (subgingiválních oblastech). Taky zadržené kořenové fragmenty po zlomenině korunky zubu lze najít jen pomocí zubních rentgenových snímků. Intraorální rentgenové snímky se používají k vyhodnocení struktury zubu a stavu parodontu a pomáhají při plánování léčby.

Co je faucitida?

Faucitida je termín používaný k popisu zánětu v zadní části dutiny ústní. Někteří veterinární stomatologové preferují termín „kaudální stomatitida“ nebo zánět „bočních stěn hltanu“. Jiní toto onemocnění označují termínem „stomatitida s faucitidou“.

Jedná se o život ohrožující stav a pro kočky je to často velmi bolestivé onemocnění provázeno zhoršením schopnosti příjmu potravy a dlouhodobým hubnutím. Tyto kočky jsou často vystaveny riziku vzniku „tučných jater“, tzv. lipidóze jater, v důsledku chronické podvýživy.

Léčba pacienta se stomatitidou

Léčba kočičí stomatitidy je velmi individuální. Manifestace klinických příznaků stomatitidy je u každé kočky jiná. Závisí na stupni postižení a závažnosti primárního onemocnění a v neposlední řadě na toleranci bolesti individuální kočky. Schopnost majitele zajistit domácí péčí (např. každodenní péče o chrup kočky) sehrává při plánování léčby důležitou roli. K dispozici jsou chirurgické a konzervativní možnosti terapie.

Zlomenina korunky zubu se subgingiválně (pod úrovní dásně) lokalizovanými...

Medikamentózní léčba poskytuje jen krátkodobou kontrolu kočičí stomatitidy. Nicméně, z dlouhodobého hlediska jsou výsledky neuspokojivé. Chirurgická léčba poskytuje okamžitou úlevu od bolesti a sehrává důležitou úlohu při dlouhodobém managementu kočičí stomatitidy.

Chirurgický postup vyžaduje velkou dentální extrakční zručnost veterinárního lékaře. Zubní rentgen je při provádění chirurgických extrakcí naprosto zásadní, jelikož díky němu lékař vidí případné zalomené špičky kořenů. Pokud tyto nejsou odstraněny, tak se zcela maří význam chirurgické léčby pacienta. Při chirurgické léčbě je velmi důležitý i kvalitní anesteziologický monitoring pacienta. Některé případy vyžadují kombinaci chirurgické a medikamentózní léčby pro dlouhodobou kontrolu kočičí stomatitidy.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

TESTUJEME: Ušetří vám sous-vide masa čas a starosti s každodenním vařením?
TESTUJEME: Ušetří vám sous-vide masa čas a starosti s každodenním vařením?

Otestovaly jsme za vás čtyři nové druhy masa od Krahulíka z řady sous-vide. Masa jsou bez lepku, „éček“ a velmi pomalu vařená, aby si zachovala co...