Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid -4 °C oblačno Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Operace kočky nebo psa. Kdy dát zvířeti naposledy jídlo a vodu?

Jak probíhá operace kočky nebo psa? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak probíhá operace kočky nebo psa? | foto: Shutterstock

Mnoho chovatelů již ví, jak je těžké, když je jeho zvířecí přítel objednán na operační zákrok. V souladu s doporučením veterinárního lékaře mu večer před operací již nemůžete dát žádné krmení, dokonce ani pamlsek. Po 21. hodině už zvíře může dostat jen vodu.

V den operace přijedete na veterinární kliniku, kde podepíšete souhlas s anestezií a operačním zákrokem a odcházíte. To je čas, kdy si veterinární lékař převezmeme Vašeho zvířecího miláčka a dělá vše pro to, aby pro něj čas strávený bez Vás, byl co nejméně stresující.

Před operací je pacient zvážen, aby bylo možné vypočítat správnou dávku anestetik. Důležité je zvířeti provést i pre-anestetické vyšetření krve jako součást celkového screeningu před operací. Testuje se funkce ledvin a jater, aby se veterinární lékař ujistil, že nevykazuji žádné známky onemocnění, které by mohlo komplikovat operaci. Po celkovém vyšetření je zvíře umístěno do individuálního hospitalizačního boxu.

Před plánovaným zákrokem se pacientovi zavádí intravenózní kanyla a podávají anestetika. Když pacient již spí, zavede se mu dýchací trubice do průdušnice a připojí se na inhalační přístroj. Ten mu dodává kyslík a anestetika, která ho udržují ve spánku v průběhu vlastního operačního zákroku.

Pes u veterináře (ilustrační foto)

U pacienta se v průběhu anestezie po celou dobu monitorují životní funkce, jako srdeční činnost, kvalitu a frekvenci dechu, tělesná teplota a případně další doplňková měření. V případě, že pacient spí příliš hluboce, množství vdechovaného anestetika se sníží a naopak. Po ukončení operace je pacient monitorován po celou dobu až do probuzení, kdy se mu vyndá dýchací trubice. Následně je umístěn do hospitalizačního boxu na speciální, teplým vzduchem vyhřívané lůžko, kde již čeká na příchod svého páníčka.

Do domácí pooperační péče by měl být pacient vždy předán již plně probuzen, aby měl veterinární lékař i majitel přehled o jeho zdravotním stavu po provedeném zákroku. Rekonvalescence pacienta probíhá za dalšího ambulantního dozoru veterinárního lékaře.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...