Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Operace kočky nebo psa. Kdy dát zvířeti naposledy jídlo a vodu?

Magazín

  6:56
Mnoho chovatelů již ví, jak je těžké, když je jeho zvířecí přítel objednán na operační zákrok. V souladu s doporučením veterinárního lékaře mu večer před operací již nemůžete dát žádné krmení, dokonce ani pamlsek. Po 21. hodině už zvíře může dostat jen vodu.

Jak probíhá operace kočky nebo psa? foto: Shutterstock

V den operace přijedete na veterinární kliniku, kde podepíšete souhlas s anestezií a operačním zákrokem a odcházíte. To je čas, kdy si veterinární lékař převezmeme Vašeho zvířecího miláčka a dělá vše pro to, aby pro něj čas strávený bez Vás, byl co nejméně stresující.

Pokud má kočka přetažená třetí víčka, navštivte veterináře

Před operací je pacient zvážen, aby bylo možné vypočítat správnou dávku anestetik. Důležité je zvířeti provést i pre-anestetické vyšetření krve jako součást celkového screeningu před operací. Testuje se funkce ledvin a jater, aby se veterinární lékař ujistil, že nevykazuji žádné známky onemocnění, které by mohlo komplikovat operaci. Po celkovém vyšetření je zvíře umístěno do individuálního hospitalizačního boxu.

Před plánovaným zákrokem se pacientovi zavádí intravenózní kanyla a podávají anestetika. Když pacient již spí, zavede se mu dýchací trubice do průdušnice a připojí se na inhalační přístroj. Ten mu dodává kyslík a anestetika, která ho udržují ve spánku v průběhu vlastního operačního zákroku.

Pes u veterináře (ilustrační foto)

U pacienta se v průběhu anestezie po celou dobu monitorují životní funkce, jako srdeční činnost, kvalitu a frekvenci dechu, tělesná teplota a případně další doplňková měření. V případě, že pacient spí příliš hluboce, množství vdechovaného anestetika se sníží a naopak. Po ukončení operace je pacient monitorován po celou dobu až do probuzení, kdy se mu vyndá dýchací trubice. Následně je umístěn do hospitalizačního boxu na speciální, teplým vzduchem vyhřívané lůžko, kde již čeká na příchod svého páníčka.

Do domácí pooperační péče by měl být pacient vždy předán již plně probuzen, aby měl veterinární lékař i majitel přehled o jeho zdravotním stavu po provedeném zákroku. Rekonvalescence pacienta probíhá za dalšího ambulantního dozoru veterinárního lékaře.

Autor:

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...