8. září 2016 6:00 Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Jak včas poznat, že je domácí mazlíček nemocný?

Zvíře není hračka, i když ho malé dítě může považovat za dalšího z plyšáků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvíře není hračka, i když ho malé dítě může považovat za dalšího z plyšáků. | foto: Shutterstock

Odborně se nemocem, které jsou přenosné ze zvířat na člověka, říká zoonózy. Celkově je známo více než 200 takových nemocí. V České republice se objevují pouze některé z nich. Přinášíme vám několik užitečných rad, jak poznat, že je s vaším čtyřnohým přítelem něco v nepořádku, a zároveň informace o nemocech, které jsou přenosné z psů a koček na lidi.

Vzteklina: virová smrtelná nemoc

Nejznámějším a nejobávanějším onemocněním je vzteklina. Toto virové onemocnění je vylučováno slinami vzteklého zvířete, přičemž člověk je obvykle nakažen pokousáním. Vzteklina u zvířat nebyla v České republice prokázána od roku 2002. Poté, co bylo zavedeno povinné očkování psů proti vzteklině, tato nemoc téměř zcela vymizela. Zvýšenou opatrnost lze určitě doporučit při cestování se psem do lokalit, kde se toto onemocnění vyskytuje. Nebezpečí může hrozit při každém poranění neznámým zvířetem v této oblasti.

Štěně labradora

Pozor na leptospirózu, i pes se může snadno nakazit

Zřejmě nejznámějším bakteriálním onemocněním je leptospiróza, kde původci jsou hlodavci a jejich moč. Pes se ale může nakazit velmi jednoduše. Zdaleka nemusí jít jen o „odlovení“ hlodavce, stačí například to, když se napije z infikované kaluže vody ve volné přírodě. Postižený pes vylučuje infekci močí a člověk se může nakazit kontaktem infikované moči s poraněnou kůží, sliznicemi anebo očima. Bakterie napadají jak u psů, tak případně u člověka především játra a ledviny. Proti leptospiróze lze psa chránit pravidelným očkováním, omezením kontaktu s jinými psy nebo preventivním omezením pití vody z neznámých zdrojů ve volné přírodě.

Nebezpečí od parazitů

Kromě virového a bakteriálního onemocnění je třeba si dát pozor i na parazity. Nejčastějším příkladem parazitárního onemocnění je larvální toxokaróza. K nákaze vajíčky škrkavky rodu Toxokara dochází jejich pozřením (při kontaktu s psími nebo kočičími exkrementy, z neumyté zeleniny anebo z nakažené půdy). V ohrožení jsou především děti, které se hrají venku na pískovišti nebo v zahradě. V těle člověka se vylíhnou larvy, které pronikají střevní stěnou do ostatních orgánů (nejčastěji putují do jater, dále do plic a pak prakticky do celého těla, přičemž larvy se nejčastěji vyskytují v mozku, svalech a v očním nervu) a příznaky, které způsobují, závisí na síle imunitního systému daného jedince.

Proto nepodceňujte pravidelné odčervování svých mazlíčků a nezapomínejte na hygienické návyky. Pro člověka a především pro těhotné ženy může být nebezpečná i toxoplazmóza, což je parazitární onemocnění, které ale nepřenáší psi, nýbrž kočky trusem. Navíc se touto nemocí infikujete dříve z tepelně neupraveného masa a neumytého ovoce než z kontaktu s kočičím trusem.

Kotě.

Jak včas poznat, že je zvíře nemocné?

Pokud svého psa máte už delší dobu, většinou sami dobře poznáte, jestli jej něco trápí. „Změna v chování jako například apatie, ospalost, nezájem o hru a typické smutné psí oči by měli být podnětem k návštěvě veterináře. Dále lze doporučit sledovat změny v příjmu potravy, množství vypité vody a frekvenci močení. Sledujte i konzistenci stolice. V případě potíží návštěvu u lékaře neodkládejte. Mnohdy se čekání skutečně nevyplácí, protože čím déle se stav zvířete zhoršuje, tím kratší dobu má veterinář na jeho záchranu například v případě otrav,“ radí veterinářka Dagmar Tarkošová ze společnosti Royal Canin.

A jak je to s kočkami?

Kočky umí velmi dobře skrývat symptomy nemocí a mnohdy i velmi vnímavý majitel dlouhou dobu nic nezpozoruje. „U koček mohou některé onemocnění probíhat tzv. subklinicky, bez zjevných projevů. Kočky jsou velice čistotné a mezi přirozené formy chování patří čištění a úprava kožíšku. Ztráta zájmu o tyto čistící mechanismy, čehož výsledkem je zanedbaný vzhled, suchá, lámavá srst a šupiny na kůži, mohou být předzvěstí závažného onemocnění. Další změna v chování, jako je nezájem o sociální interakce u kočky, která se ráda mazlí a vyhledává společnost, může signalizovat diskomfort anebo počínající nemoc. Močení na místa mimo záchodku, časté močení anebo nadměrná žíznivost můžou být příznakem vážných onemocnění jako infekce dolních cest močových anebo cukrovka,“ říká Tarkošová.

Jak se chránit?

Základem správné prevence všech nemocí je pravidelná osobní hygiena. „Kromě ní minimalizujete pravděpodobnost nákazy i pravidelným odčervením a očkováním. Samozřejmostí je návštěva veterináře, když se objeví jakékoli podezřelé příznaky,“ uzavírá Tarkošová.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz