Čtvrtek 13. května 2021svátek má Servác 13 °C občasný déšť Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Je třeba se obávat anestezie u zvířecích mazlíčků?

Celková anestezie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Celková anestezie | foto: Vethope

Kvůli anestezii klienti často váhají, jestli má jejich zvířecí miláček podstoupit nutnou chirurgickou operaci, stomatologický zákrok nebo třeba jen větší diagnostické vyšetření, které vyžaduje sedaci zvířete. Je pochopitelné, že se klienti zajímají o bezpečnost svého čtyřnohého přítele při anestezii. Tady je několik odpovědí na časté dotazy.

Jak často se setkáváte s komplikacemi v průběhu anestezie?
I když některé, především starší anesteziologické protokoly mohou obsahovat jistý prvek rizika, jsou komplikace z důvodu anestezie poměrně výjimečné. Studie ukázaly, že riziko úmrtí kvůli anestezii je u zdravých domácích zvířat asi jen 1 ke 2000. U zvířat, která trpí nějakým onemocněním, se toto riziko zvyšuje na hodnotu 1 k 500. Je to tedy jen 0,05 až 0,2 % pacientů. Jednotlivá veterinární pracoviště se však mohou lišit anesteziologickými protokoly. Je proto důležité, aby klient vždy před operací nebo plánovaným zákrokem v anestezii obdržel informaci, jaký anesteziologický protokol veterinární lékař použije. Moderní veterinární pracoviště používají inhalační anestezii a pacienta mají během zákroku připojeného na přístroje, které monitorují jeho životní funkce. Tím je zajištěna jeho vyšší bezpečnost během operace.

Někteří lidé cítí bolest i pod narkózou. Jak je to u zvířat?
Zařazení analgetik před, během a po operaci nebo jiném výkonu je velmi důležité pro minimalizaci bolestivosti. Důležité je, aby veterinární lékař vysvětlil majiteli, jaký anesteziologický protokol zvolí s ohledem na zdravotní stav pacienta. Bezbolestný výkon a bezpečná anestezie musí být absolutní prioritou ošetřujícího lékaře.

Celková anestezie

Převažují výhody chirurgické operace nebo požadovaného vyšetření v celkové sedaci nad riziky anestezie?
To závisí na individuálním posouzení každého pacienta veterinárním lékařem. Před rozhodnutím o operačním zákroku v anestezii je nezbytné provést alespoň základní krevní vyšetření, ze kterého veterinární lékař zhodnotí zdravotní stav pacienta a případná rizika. Například pravidelné dentální ošetření zubů prováděné v inhalační anestezii je především pro starší zvířata naprosto nezbytné. Při jeho absenci nebo nepravidelnosti se bakterie z úst zvířete mohou rozšířit do krevního řečiště a pak mít negativní vliv zejména na srdce a ledviny. Také zvíře bez stomatologického ošetření může trpět zbytečnými bolestmi kvůli např. zlomenému zubu nebo resorpční lézi na zubech. V řadě případů tak můžeme předcházet dalším zdravotním komplikacím zvířete. Např. včasným odstraněním nádoru můžeme předejít vzniku metastáz, preventivní kastrací fen problémům s nádory mléčné žlázy apod. Jsou však i případy, kdy operační zákrok v inhalační anestezii není vhodný (např. terminální stádia nemoci nebo špatný stav některých orgánů – především ledvin, jater a srdce).

Jak je anestezie podávána?
U nás operační zákroky nebo náročnější vyšetření provádíme v celkové monitorované inhalační anestezii, která je šetrnější a bezpečnější pro pacienta než anestezie injekční. Každý pacient je zároveň rutině napojen na EKG pro přímý monitoring základních životních funkcí. Dále monitorujeme saturaci organizmu kyslíkem, výdechový CO2, pulz a v indikovaných případech i tělesnou teplotu. Cílem je, abychom pacienta měli pod kontrolou během celého operačního zákroku. V průběhu úkonu pacient dostává přesně dávkovanou infuzi infuzomatem, abychom zajistili cirkulaci tělních tekutin a vyvarovali se poklesu tlaku krve.

Mohl by zvířecí mazlíček aspirovat zažitou potravu v průběhu anestezie?
Každý majitel od nás dostává přesné instrukce ohledně domácí přípravy pacienta před operačním nebo diagnostickým výkonem v anestezii. Podle doporučení veterinárního lékaře již pacient od půlnoci před operací nebo vyšetřením nesmí dostávat žádné krmení, dokonce ani pamlsek. Tím se předejde případným aspiračním problémům při zahájení anestezie. V průběhu zákroku máme pacienta vždy zaintubovaného.

Kdo sleduje zvíře v průběhu operace?
Během úvodu do anestezie i v průběhu samotné operace nebo vyšetření v anestezii je pacient monitorován nejen přístroji, ale dohlíží na něj i proškolený veterinární personál, který během výkonu v pravidelných intervalech zapisuje do protokolu průběh anestezie, vč. všech použitých medikamentů.

Nemůže být zvíře příliš staré na anestezii?
Věk není nemoc. Proto by sám o sobě neměl být omezením pro operační nebo diagnostický zákrok. Vždy je však potřeba pečlivě vyhodnotit prospěch a rizika zákroku. Před uvedením zvířete do anestézie se však doporučuje provést pre-anestetické vyšetření krve. Provádí se kvůli získání informace o funkci jednotlivých orgánů u zvířete. Díky tomu může veterinární lékař zvážit rizika anestezie a vybere její vhodnou formu. Vyšetření je zvlášť doporučováno u starších zvířat ve věku nad 6 let, u kterých je větší riziko orgánových poruch, a dále u pacientů menších než 5kg. Během anestezie je pacient zaintubovaný pomocí endotracheální kanyly a má zavedenu intravenózní kanylu, přes kterou jsou mu podávány nitrožilní tekutiny pomáhající udržovat krevní tlak během anestezie a, v případě potřeby, další léčiva zajišťující bezpečnost zákroku.

Nemůže zvířecí mazlíček dostat jen injekční anestetikum?
Pro většinu chirurgických zákroků a náročnějších diagnostických postupů je celková inhalační a intravenózně doplňovaná anestezie nezbytná pro bezpečnost a pohodlí zvířete. Jedinou výjimkou je kastrace kocoura, kde si vzhledem k jednoduchosti operačního výkonu vystačíme s injekční anestezií. U náročnějších výkonů, kdy je potřeba úplně uvolnit pacienta, nemusí být injekční anestezie zcela přesná a bezpečná.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!