Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Kočce nikdy nepodávejte lidské léky, můžete ji zabít, varuje veterinářka

Kočka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kočka | foto: Alena Pecháčková, Lidovky.cz

Otravy u koček jsou poměrně častým jevem, pokud máte podezření, že je vaše zvíře v nebezpečí, rozhodně neotálejte a vyhledejte odbornou pomoc. „Nejčastějšími příznaky otrav u koček je úporné zvracení a průjem, někdy s krví, slinění, třes, křeče, dezorientace, apatie nebo naopak nadměrné vzrušení či agresivita,“ vyjmenovává MVDr. Erika Košíková z veterinární kliniky Madridská.

Lidovky.cz: Jak se pozná otrava u kočky?
Otravy u koček jsou bohužel časté, protože kočka není malý pes a má určité metabolické odlišnosti, které můžou způsobit, že lék vhodný pro psa je pro kočku toxický. Léky určené pro lidi kočce nepodávejte nikdy. Přípravky s obsahem paracetamolu a fenacetinu (Panadol, Coldrex, atd.) můžou kočce přivodit vážné zdravotní potíže až smrt. Rizikové jsou i další léky na bolest jako Ibalgin, Ibuprofen, Voltaren a podobně. Blíží se sezona klíšťat a tedy i antiparazitárních přípravků, proto bych ráda upozornila chovatele, aby vždy používali jen produkty určené pro kočku. Psí antiparazitární přípravky mohou kočku i zabít. Nástrahou můžou být i některé domácí rostliny.

Lidovky.cz: Jaké jsou nejčastější příznaky otravy?
Nejčastější příznaky otrav u koček je úporné zvracení a průjem, někdy s krví, slinění, třes, křeče, dezorientace, apatie nebo naopak nadměrné vzrušení či agresivita. Pokud máte jakékoliv podezření na otravu, vyhledejte urychleně odbornou pomoc.

Lidovky.cz: Pokud nejde o otravu - z čeho může mít kočka nejčastěji zažívací problémy?
Nejčastějším důvodem zažívacích problémů u koček chovaných v bytě bývá nevhodné krmení, citlivost na některé složky jídla, náhlá změna v jídelníčku nebo střevní parazité. Každá změna v krmení by měla být pozvolná, nově zařazené krmení je vhodné míchat s původním, na které je kočka zvyklá. Přechod na nové krmení by měl ideálně trvat 7 - 10 dní.

Lidovky.cz: Pokud se na veterinu člověk nedokáže dostat ihned, jak by měl postupovat?
Pokud je kočka celkově v dobrém stavu, chová se jako obvykle a má třeba jen lehčí průjem nebo vyzvracela jídlo či žaludeční šťávy, je možné nasadit 24 hod hladovku a ponechat jen čistou vodu. Při zlepšení stavu po hladovce je vhodné začít krmit lehce stravitelné jídlo, např. vařené kuřecí maso s trochou rýže nebo speciální dietu určenou pro zažívací potíže a ponechat do vymizení potíží. V případě, že hladovka nepomohla, kočka dál zvrací, má průjem, objeví se ve stolici nebo ve zvratcích krev, zvíře odmítá jídlo i vodu či změní chování a je apatické, je lepší jej nechat prohlédnout a nasadit adekvátní léčbu.

Lidovky.cz: Může se použít černé uhlí (na průjem)? A jaké dávky?
Může, 0,5 až 1 tabletu, dvakrát denně. Tablety můžete rozpustit ve vodě a podat stříkačkou nebo je podat vcelku do tlamy.

Lidovky.cz: Měla by mít kočka klidový režim?
Většina koček s nějakých zdravotním problémem si ‚naordinuje‘ klidový režim sama. Při méně závažných onemocněních kočku nijak omezovat nemusíte.

Lidovky.cz: Je pro ni lepší být v teple či chladném prostředí?
U bytové kočky žádné změny dělat nemusíte, u kočky polovenkovní nebo alespoň ochočené je po dobu nemoci vhodnější pobyt v domácnosti. Usnadní se tím léčba a kočku máte pod kontrolou.

Lidovky.cz: Jak dlouho čekat s návštěvou u veterináře, pokud obtíže pokračují?
Při výraznější změně chování, pokud je zvíře apatické, nepřijímá vodu ani potravu, opakovaně zvrací nebo má silný průjem, případně s krví, má neježenou srst, jeví známky bolesti, je neklidné, vydává neobvyklé zvuky, je lepší nečekat a pomoc vyhledat hned. Pokud si nejste jistí, konzultujte stav s veterinářem alespoň telefonicky.

Alena Pecháčková

Autor

Alena Pecháčkováalena.pechackova@lidovky.czČlánky

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...