13. května 2016 6:16 Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Kočkám v japonských kavárnách mohou majitelé posunout večerku

Kočka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kočka (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

TOKIO Kočky v oblíbených japonských kočičích kavárnách budou od nynějška moci zůstat vzhůru a mezi zákazníky o dvě hodiny déle než dosud - do deseti večer. Rozhodl o tom odbor pro práva zvířat ministerstva pro životní prostředí.

Jak informovala agentura AP, podle pravidel z roku 2012 mohly být kočky a další zvířata vystavovány jen do osmi večer. Kočky směly být mezi zákazníky o dvě hodiny déle pouze ve vybraných kavárnách, kde odborníci zkoumali dopad ponocování na jejich zdraví.

Během zkušebního období experti nezjistili, že by kočkám nějak stoupla hladina stresu - což majitele koček nijak nepřekvapí, protože kočky jsou noční tvorové.

Loni bylo jen v Tokiu 58 registrovaných kočičích kaváren; obdobná zařízení získala popularitu i v dalších částech Japonska, Asie či na řadě míst Evropy včetně Prahy. Podobné tematické kavárny jsou v Japonsku velký byznys, který se zdaleka neomezuje jen na kočky - v dalších podnicích si hosté mohou dopřát relaxační nápoj například ve společnosti králíků, koz a dokonce i sov.

Před týdnem ale museli zdravotní inspektoři jistou tokijskou kočičí kavárnu uzavřít kvůli stížnostem, že jsou tu kočky zanedbané a chované v nevhodných podmínkách. Inspektory na místo přivedla upozornění zákazníků na zápach a nemocně vypadající zvířata, informovaly japonské úřady.

ČTK