Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Krácení drápků domácích zvířecích mazlíčků. Jak na to?

Stříhání drápků (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stříhání drápků (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Péče o vaše domácí zvířecí miláčky vyžaduje pravidelnost a velkou trpělivost. Součástí této péče je i zkracování drápků. Zkracování drápků vyžaduje zručnost. Pokud si nejste jisti, že drápky správně zkrátíte, obraťte se na vašeho veterinárního lékaře, který zkracování sám provede nebo vám poradí, jak na to.

Především psi, kočky, králíky a morčata čas od času potřebují zkrátit drápky. Zkracujte drápky již od útlého věku, a tak vašeho zvířecího miláčka naučte pravidelně podstupovat tuto trochu nepříjemnou proceduru.

Pravidelné zkracování je lepší než čekat až drápky přerostou. Pokud necháte drápky přerůst, mohou se deformovat a vrůstat do kůže. Tím působí zvířeti bolest a mohou se stát i příčinou infekce.

Váš veterinární lékař vám rád vysvětlí, jak drápky zkracovat. Případně vám doporučí vhodné kleště na drápky pro vašeho zvířecího miláčka. Pokud zvíře špatně toleruje manipulaci s packou, budete potřebovat pomoc od někoho dalšího, kdo packu zvířete jemně zafixuje a udrží zvíře v klidu v průběhu zkracování.

Psi

Aktivní psi, kteří pravidelně volně pobíhají venku, si obrušují drápky na tvrdém podkladu sami, a tudíž nepotřebují zkracovat drápky tak často. Psům venčeným za pomoci vodítka či starším jedincům s nižší pohybovou aktivitou je potřeba zkracovat drápky častěji.

Stříhání drápků

Zkracuje se jenom “zakřivená” koncová část drápu, čímž se vyhnete cévě zásobující dráp krví a směrující až ke špičce drápu. Nadměrné zkrácení drápu způsobí krvácení. Proto postupujte opatrně. Drápky se světlou rohovinou se zkracuji jednodušeji, jelikož krevní cévy jsou lépe vidět. Céva vypadá jako tenká růžová linie procházející středem drápu.

Kočky

Většina koček nepotřebuje drápky zkracovat, jelikož si je neustále obrušuje drápáním a škrabáním. Kočkám chovaným v domácnosti a starším jedincům je však potřeba drápky někdy zkrátit. Přerostlými drápky se kočka zachytává o koberec, oblečení nebo nábytek.

Jemným zatlačením špičky prstu obnažíte dráp. Zkracujte jenom “zakřivenou” koncovou část drápu čím se vyhnete krevní cévě zásobující dráp krví a směrující až ke špičce drápu. Zkracuje se jenom “zakřivená” koncová část drápu, čímž se vyhnete cévě zásobující dráp krví a směrující až ke špičce drápu. Nadměrné zkrácení drápu způsobí krvácení. Proto postupujte opatrně.

Drápky se světlou rohovinou se zkracuji jednodušeji, jelikož krevní cévy jsou lépe vidět. Céva vypadá jako tenká růžová linie procházející středem drápu.

Králíci a morčata

Králíky a morčata zabalte před stříháním drápků do utěráku tak, aby byla obnažena jenom jedna končetina, u které budete drápky stříhat. Zkracuje se jenom “zakřivená” koncová část drápu, čímž se vyhnete cévě zásobující dráp krví a směrující až ke špičce drápu. Nadměrné zkrácení drápu způsobí krvácení. Proto postupujte opatrně.

Drápky se světlou rohovinou se zkracuji jednodušeji, jelikož krevní cévy jsou lépe vidět. Céva vypadá jako tenká růžová linie procházející středem drápu. Po zkrácení drápků na každé končetině dopřejte zvířeti odpočinek. Tím předejdete jeho přehřátí a přílišnému vystresování.

Králíčci (ilustrační foto)
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....