Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Krmení pečivem je pro labutě či kachny nebezpečné, přineste radši hrách nebo salát, radí ornitoložka

Labutě na pražské Vltavě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Labutě na pražské Vltavě. | foto: Facebook Záchranné stanice hlavního města Prahy pro volně žijící zvířata

PRAHA Hlavně v zimních měsících si lidé oblíbili krmení vodních ptáků jako jsou labutě nebo kachny, a to především pečivem. Pro ptáky to však není vhodné krmivo, může jim totiž způsobit zažívací problémy a kvůli chybějícím živinám a vitamínům způsobit tělesné vady. „Krmte je pro ně přirozenější potravou jako je hrách, kukuřice nebo krájený hlávkový salát,“ radí ornitoložka z České společnosti ornitologické.

Starý chléb a rohlíky, chlebíčky a cukroví. Potraviny, kterými lidé běžně chodí krmit vodní ptactvo k rybníkům a řekám. Počet takových návštěvníků tradičně stoupá v zimě, kdy přicházecí labutě či kachny „přikrmovat“, aby v chladu a bez dostatku dostupné potravy nestrádaly. Mnohdy si však lidé neuvědomují,že tím ptákům způsobují zdravotní problémy.

„Staré pečivo neobsahuje vitamíny a minerální látky, které ptáci potřebují. Obsahuje především sacharidy, takže labuť nebo kachna má pocit, že je najedená a přitom strádá,“ vysvětluje Věra Sychrová z České společnosti ornitologické. Upozorňuje také, že běžné pečivo obsahuje krystalky soli nebo je kořeněné, což pro ptáky není přirozené a může jim způsobit zažívací problémy.

Nadměrná konzumace pečiva může velmi ohrozit také mláďata v jejich růstu, někdy totiž zapříčiní deformaci peří a křídel, tzv. angel wings neboli andělská křídla. Kvůli postižení nejsou ptáci schopni létat a křídla jim mohou bránit i v hledání potravy.

S tímto postižením v říjnu minulého roku přijala Záchranná stanice hlavního města Prahy pro volně žijící živočichy labutí mládě. „I přes všechnu naši péči a léčbu, kterou jsme labutímu mláděti poskytli, se nám nepodařilo zdeformované křídlo uvést do funkčního stavu. A protože by labuti překáželo v pohybu, museli jsme jej amputovat.,“ informovaly na svém webu Lesy hlavního města Prahy.

‚Lidé krmí čímkoliv, i plesnivým pečivem‘

Hlavní ošetřovatelka ze Záchranné stanice hl. města Prahy Zuzana Pokorná říká, že za letošní zimu zatím takový tragický případ nezaznamenali, protože je poměrně mírná zima a ptáci mají dostatek přirozené potravy. Připouští ale, že lidé stále o nebezpečí krmení nevědí a ptákům do vody hází ledacos. „Hází jim tam nejen suché pečivo, ale i pečivo plesnivé. Obecně přinášejí zbytky z kuchyně jako chlebíčky nebo cukroví,“ říká ošetřovatelka s tím, že si lidé mnohdy neuvědomují, že to, co nesní oni, protože by jim po tom bylo špatně, dělá špatně i ptákům.

Pokud lidé chtějí vodním ptákům přilepšit, měli by podle Pokorné nosit pro ptáky přirozenější a kvalitnější krmení, jako například hrách, kukuřici nebo nakrájený hlávkový či jiný salát, případně zeleninové odřezky a slupky, ptačí zob nebo vařenou kukuřici. Pokud přeci jen chtějí lidé krmit starým pečivem, měli by podle ošetřovatelky dbát na to, aby nebylo plesnivé, nebyla na něm sůl ani jiné koření a hlavně, aby ho ptákům nedávali moc. „Musí si uvědomit, že tam nejsou sami a nejspíš po nic přijdou s pečivem další. Nehledě na to, že pak zbytky pečiva zůstávají na hladině a znečišťují vodu,“ dodává.

Mládě labutě, kterému museli ošetřovatelé ze záchranné stanice hl. města Prahy...
Kačer a kachna

S podobným problémem, kdy si lidé neuvědomují následky krmení, se potýkal vloni zookoutek v Malé Chuchli. Navzdory varovným cedulím tam lidé naházeli velké množství mrkve a pečiva do výběhů. Zemřela kvůli tomu jedna koza a laň jelena siky na tzv. acidózu bachoru, tedy překrmení krmivem s vyšším obsahem snadno stravitelných cukrů, tedy právě pečivem.

Tereza Štěpařová

Autor

Tereza Štěpařovátereza.steparova@seznam.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!