Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Letní horka trápí divoká zvířata ve městech, pomohou jim pítka

Lidé, kteří si přejí krmit ježky, by jim podle Brummerové měli dávat nejlépe... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé, kteří si přejí krmit ježky, by jim podle Brummerové měli dávat nejlépe... | foto: Reprofoto

Horké letní dny jsou náročné nejen pro lidi a jejich domácí mazlíčky, ale také pro divoká zvířata žijící ve městech. Ptáky i malé savce často trápí nedostatek vody. Brňané jim mohou pomoci například tím, že vytvoří improvizovaná venkovní pítka.

Pokud neprší, divoká zvířata ve městě se k vodě dostanou většinou jen ráno, když spadne rosa. Proto je jim potřeba pomoct. Například pro ježky, kteří se vyskytují v parcích nebo v zahradách, je vhodné naplnit vodou nízkou misku a dát ji třeba do stínu pod keř.

„Pítko ocení také ptáci, miska s vodou nemusí být jen v blízkosti zeleně, ale i na parapetech či balkónech,“ uvedla mluvčí brněnských strážníků Tereza Kadrnožková. Aby mohli ptáci z vody vylézt, je dobré do nádoby položit větvičku. Proto pokud lidé uvidí v pítkách pro ptáky klacíky, čištění je spíše na škodu.

Horko je někdy také příčinou zranění zvířat. Strážníci letos převáželi k odborníkovi do Ptačího centra například datla, který možná i vlivem horka narazil do okna a nedokázal pokračovat v letu.

Každoročně se strážníci setkávají také s mladými poštolkami, třeba pod horkem rozpálenými okapy, kde hnízdí. Například na konci června odvezli z Drobného ulice dvě mláďata poštolky a o den později převezli ze stejného místa další mládě, které vypadlo z hnízda.

Ne vždy ale bývá nutné dravce odchytit a převézt k odborníkovi. „Lidé mi volají, že na zemi sedí mládě poštolky a je nejspíš zraněné. Nechám si od nich poslat na telefon fotku nebo popsat, jak poštolka vypadá. Často jim jen poradím, aby ji posadili někam na vyvýšené místo, třeba na parapet. Rodiče si tam mládě najdou a nakrmí ho, dokud nebude soběstačné,“ řekl Zdeněk Machař z Ptačího centra.

Ve vedru možnost ochlazení ocenili i domácí mazlíčci.

Podle Machaře se letos narodilo téměř dvakrát více poštolek než loni. Pravděpodobně za to mohou vyšší počty narozených hrabošů, kterými se poštolky mimo jiné živí. Hraboši ničí úrodu nejen na jižní Moravě. Přemnožili se kvůli suchým létům a teplým zimám.

Od začátku letošního května už strážníci v Brně odchytli kromě psů a koček také poštolky, exotické ptáky, zraněného zajíce, ochočeného králíka, nutrii na dětském hřišti, poníka nebo kačenu s káčaty na zahradě domu. Několik hodin o víkendu honili strážníci v parku Lužánky vietnamská prasátka, která uprchla z výběhu Veřejné zeleně města Brna.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...