130 let
Liberecká zoo má poprvé ve své 115leté historii hříbata ohroženého koně...

Liberecká zoo má poprvé ve své 115leté historii hříbata ohroženého koně Převalského. Jde o samce a samičku. Návštěvníci je už mohou vidět ve výběhu v horní části zahrady. | foto: ČTK

Liberecká zoo má první hříbata ohroženého koně Převalského

Magazín
  •   6:22
LIBEREC - Liberecká zoo má poprvé ve své 115leté historii hříbata ohroženého koně Převalského. Narodila se minulý týden a je to samec a samička. Návštěvníci je mohou vidět ve výběhu v horní části zahrady. V tiskové zprávě o tom za zoo informovala Klára Baláková.

S chovem vzácných asijských lichokopytníků začala liberecká zahrada v roce 2017, kdy získala tři samice ze zoo v Norimberku, od loňska má z Německa i samce. Samice tohoto ohroženého druhu rodí po téměř roční březosti jediné mládě. První se v Liberci narodilo mrtvé na začátku května, další dvě, která se narodila minulý týden, prospívají. 

Koně Převalského objevil v 19. století v Mongolsku ruský cestovatel Nikolaj Prževalskij. Ve volné přírodě byl tento druh vyhuben před 40 lety. Dnes je na světě asi 2000 zvířat, většina z nich v zoologických zahradách. V Česku je chovají zoo v Praze, Brně, Olomouci a Chomutově. V Liberci pro chovnou skupinu vznikl před dvěma lety výběh sloučením tří expozic.

Podle Balákové dobře přijímají potravu a matky se o ně vzorně starají. Samička je ale pod zvýšeným dohledem zoologů, protože má poraněnou pravou zadní nohu. „Pozorování i ošetřování mláděte musí probíhat velmi opatrně a citlivě, oddělení od matky musí být jen na velmi krátkou dobu, aby klisna neztratila o své hříbě zájem,“ doplnila Baláková.

„Kůň Převalského je přesně tím druhem, který by bez zoologických zahrad nepřežil. Souhrou řady faktorů, jako byla například konkurence s hospodářskými zvířaty, lov těchto koní nebo klimatické změny, na konci 60. let 20. století v přírodě vyhynul. Od roku 1969 přežívá pouze v chovech v zoologických zahradách,“ uvedl ředitel liberecké zoo David Nejedlo.

Liberecká zoo má poprvé ve své 115leté historii hříbata ohroženého koně...

Díky zoologickým zahradám se podle něj podařilo druh zachránit a vrátit do jeho domoviny. Podle údajů liberecké zoo přes 500 koní žije volně v přírodních podmínkách v chráněných územích Mongolska a Číny. Dalších 250 jedinců obývá stepní oblasti v Maďarsku a na Ukrajině. Od koně domácího se liší zavalitější postavou a kratšíma nohama. Typická je pro něj mohutná klabonosá hlava s bílým okolím kolem nozder, vztyčená hříva, tmavý pruh na hřbetě až ke kořeni ocasu, krátké žíně po stranách kořene ocasu a náznak příčného pruhování na nohách.

Autor: ČTK