Středa 21. října 2020svátek má Brigita 15 °C polojasno Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Lidé na na Moravě upozorňují veterinu na podmínky chovu psů

Když pes loudí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Když pes loudí | foto: Shutterstock

BRNO Jihomoravští veterináři loni provedli meziročně o čtvrtinu víc kontrol chovů takzvaných zájmových zvířat, převážně psů, na základě upozornění veřejnosti. Podle krajského ředitele Jaroslava Salavy mají mnozí stěžovatelé na chov na vesnici městská měřítka, většinou nenajdou veterináři problém.

Často je podnět i důsledkem sousedských sporů, řekl v rozhovoru. Naopak podle veterinářů na jižní Moravě nejsou problémy při chovu exotických zvířat či šelem.

Kontrol chovu domácích nehospodářských zvířat na základě něčího podnětu bylo loni 340, o 24 procent víc. „Podněty související s welfare, tedy pohodou zvířat, jdou v posledních letech nahoru strmě. Jedná se o věci, o kterých dřív na vesnici nikdo neuvažoval, že by byly v rozporu s pohodou zvířat. Ani deset procent podnětů není opodstatněných a často nakonec zjistíme jiný problém, než nám byl hlášený. Psi nemají vždy potřebná očkování,“ řekl Salava. Veterináři musejí na každý podnět sepsat stěžovateli odpověď.

Střet městského pohledu s vesnickým se často odehrává i u hospodářských zvířat. „U nich jde například o běžné znečištění. Když jsou na jaře ovce na pastvě a bahní se, stačí k podnětu, aby kolem jela rodina z města na kole,“ popsal vedoucí oddělení pohody zvířat Vít Čtvrtníček.

Zjistí-li veterináři problém, jedná se u psů obvykle o dlouhodobý pobyt na vodítku bez dostatečného pohybu či nedostatek krmení. Problematickými chovateli jsou často duševně nemocní lidé. „Problém nastává, když je potřeba zvíře odebrat. To mají na starosti obce s rozšířenou působností, pro ně jsou to náklady navíc a některé s tím nemají vůbec zkušenosti“ řekl Salava.

jaguár

Bez problémů jsou podle veterinářů na jižní Moravě chovy exotických zvířat a šelem, které je potřeba kontrolovat jednou ročně. „Víme o nich od roku 1996, kdy vznikla ze zákona nahlašovací povinnost. Mírně těchto chovů přibývá, navíc není možné zjistit černé chovy například hadů či menších opiček. Velké kopytníky a šelmy však lidé neschovají. Aktuálně není na jižní Moravě žádný lev, ale jsou tu například jaguár, gepardi, pumy a malé kočky jako oceloti či rysi,“ řekl ředitel odboru Ochrany zdraví a pohody zvířat Ivan Přikryl.

Podněty na tyto chovy veterináři v kraji nemají, aktuálně ale patrně chce chovatel z Břeclavska přivézt lvy. „Dvakrát jsme za ním jeli, protože nějaká paní nahlásila, že viděla fotky. Ale byly z Ukrajiny. Chovatele jsme pouze upozornili, že musí mít splněné veškeré předpoklady k chovu,“ řekl Přikryl. Podle Salavy to dokládá vliv sociálních sítí, kde lidé vidí fotografie, aniž by viděli chov ve skutečnosti. Kdyby bylo nutné šelmu z odebrat, není ji kam umístit, odchytová centra se zatím teprve připravují.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....