Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

’Někteří majitelé nechávají kočky holit. Vadí jim chlupy v bytě’

Magazín

  6:50
„Lidé, kteří si pořizují kočku, by se měli nejdříve zamyslet. Líná totiž dvakrát ročně. Chlupů je tak plný byt,“ říká Lucie Horáčková, majitelka psího a dnes už i kočičího salonu. Lidé ji sem často vodí kočky, které chtějí oholit.

Kočka (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Lidovky.cz: V některých salonech je běžné, že kočku kvůli stříhání, uspí. Proč se to vůbec dělá?
Nejčastěji kočky uspávají před stříháním na veterinárních klinikách, kde k tomu mají prostředky a zároveň dohled veterináře. Ale z doslechu majitelů koček vím, že i některé salony používají tzv. „oblbující prášky“, nevím jaké. Každopádně kočku je možné ostříhat bez uspání a není to ani tak těžké. Každé uspání kočičky je obrovská zátěž pro její organismus a je zbytečné tohle kočce působit kvůli ostříhání. Mám například klientku, která kočičku dávala ostříhat 2x do roka, protože kočka nedrží doma na česání a tvoří se ji cucky v srsti, které je nutné pak odstranit jedině ostříháním. Paní byla sama nešťstná, že kočičku musela dávat ostříhat na veterinu, kde ji uspali a velmi se o ni bála.

Lidovky.cz: Stává se také, že si majitelé koček stěžují, že kočky příliš línají?
Ano, stává. Často se lidé ptají nebo už sami přijdou s tím, že kočku chtějí oholit. Línání je přirozená kočičí vlastnost, se kterou majitel musí počítat už při pořízení kočky. Myslím si, že v poslední době začíná oholení kočky být jakýmsi trendem. Pro lidi je to pohodlné – nemusí česat a nemají doma chlupy. Problém s línáním to dočasně vyřeší, ale sama kočka už z toho má asi horší pocit, protože jí chybí její hlavní chlouba a to pořádná srst. I když většina koček ostříhání snáší dobře. Sama mám 5 koček, takže o línání vím svoje, ale dám si práci s česáním a odchlupováním bytu. Obdobím línání je jaro a podzim, kdy kočky mění svou srst. Nemyslím si, že oholit kočku je úplně ideální řešení, ale většina majitelů, kteří ke mně přijdou s žádostí o oholení kočky, říkají, že důvodem oholení je nadměrné línání, byt plný chlupů včetně oblečení a následné problémy a hádky v domácnosti s partnery nebo ostatními členy rodiny. Přece jen chlupy se dostanou i do uzavřených skříní. V těchto situacích je lepší kočku ostříhat, než aby se jí majitelé museli zbavit.

Lidovky.cz: Máte nějakou osvědčenou radu, jak na to? Pomáhá třeba kvalitnější krmivo, aby kočka nelínala tolik?
Radu na to aby kočka nelínala nemám. Je to přirozené a ovlivnit to příliš nejde. Stejně jako u některých plemen psů. S krmivy a kosmetikou přímé zkušenosti nemám, protože si myslím, že tím línání zabránit nelze. Ani doplňky stravy. Mohou pomoci zlepšit kvalitu srsti, ale nezastaví výměnu kočičí srsti, tedy línání. Jediné, co účinkuje, je pravidelné vyčesávání odumřelé línající srsti, ale samozřejmě ne každá kočka spolupracuje a nechá si česání líbit. Vždy, když přijde majitel s kočkou, který nezvládá česání nebo má kočka už zacuchanou srst nebo plst nabízím několik řešení. Doporučím mu, čím a jak kočičku vyčesávat opravdu pravidelně, nebo možnost pravidelného vyčesávání u mě v salonu, kde mi kočičky záhadně drží bez použití jakýchkoliv uspávadel a podobně. Pokud se plst teprve začne tvořit, můžeme vystříhat jen konkretní místa (břicho, krk, podpaží) a ne čekat až bude kočka zplstnatělá celá a pak ji holit celé tělo. Pokud je kočka zplstnatělá téměř všude, je pak nejjednodušší řešení oholení celé kočky a začít s postupným vyčesáváním během dorůstání srsti. Ještě zmíním, že kočka, která má již po těle zplstnatělou srst, je vystavena riziku kožních potíží. Kůže pod touto srstí nedýchá a můžou vznikat různé vyrážky, plísně, ekzémy a další problémy. Pro kočku musí být i tato srst na těle nepříjemná a nedokáže si ji sama odstranit, může to na kočku mít i stresující účinky v případě svědivosti.

Lidovky.cz: Co je při stříhání koček nejdůležitější?
Důležitá je rychlost, když už ke stříhání musí dojít. Kočka je trpělivá jen chvíli a tím, že je v cizím prostředí, a já jsem pro ni cizím člověkem, tak ze začátku drží než se rozkouká. Pak je důležité vědět a umět kočku správně držet, když už se začne cukat nebo škrábat a bránit se. Možná je i toto jeden z důvodů, proč některé kliniky, nebo salony kočky uspávají.

Lidovky.cz: Máte nějaký zaručený návod, jak kočku zklidnit, když je nesvá?
Zaručený návod nemám. Zatím se mi ale vždy povedlo s kočičkou spolupracovat. Vždy je lepší přítomnost majitele, který kočičku přidrží. Jak kočku držet majiteli ukážu a vysvětlím. Kočky chovám mnoho let, takže znám jejich chování a mohu předpokládat, jak budou reagovat. Celkem stříhání trvá tak 30 minut, pokud se kočka příliš nebrání. Nejnáročnější partie na stříhání jsou ty samé jako při česání – břicho, krk, okolí pod ocasem a stehna. Zatím se nestalo, že by se nějaká kočka bránila tak extrémně aby nešla vůbec ostříhat. Samozřejmě bez škrábanců se to někdy neobejde, člověk se nesmí bát.

Lidovky.cz: Myslíte si, že by se kočky měly koupat?
Kočky si srst čistí samy, takže koupání není u koček vyloženě nutné. Nejčastěji kočky chovatelé koupou před výstavami, nebo pokud kočka chytí vnější parazity a nebo si jakkoliv znečistí srst a není si ji schopna sama umýt. Své kočky koupu také maximálně na výstavu jinak není potřeba a mají krásnou čistou srst.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!