Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Německý ovčák je policejní dravec i mazlík

Magazín

  5:21
PRAHA/BERLÍN - Jeden z nejrozšířenějších psů na světě slaví 120. narozeniny. Standard plemene německého ovčáka byl vytvořen 20. září 1899 na první schůzi tamního Spolku chovatelů německých ovčáků. Původně se skutečně využíval ke hlídání ovcí, ale v dnešní době má díky své učenlivé povaze všestranné využití včetně oblíbené role domácího mazlíka. A stal se i hvězdou rakouského televizního seriálu Komisař Rex.

Německý ovčák (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Němečtí ovčáci se uplatňují ve službách policie, armády a celní správy, jako záchranný a terapeutický pes, jako lavinový vyhledávací pes a jako vodící pes. Na rozdíl od svého „kolegy“ československého vlčáka se německý ovčák dobře učí a má úzkou vazbu na svou lidskou rodinu, proto je vhodným i pro život v rodinách.

Psi v Norsku hynou na záhadnou nemoc. Zatím se neví, zda jde o virus, bakterii či otravu

Svůj původ má ovčák v několika staroněmeckých ovčáckých psech, kteří vznikli křížením se španělskými a francouzskými ovčáky, jež doprovázeli do Německa stáda merinových ovcí. Krom toho také chránili a hlídali majetek pastýřů.

Německý ovčák

Historie německého ovčáka, jak ho známe dnes, však oficiálně začíná až na konci 19. století. V roce 1871 začal pruský dvorní jezdec Max von Stephanitz, považovaný za zakladatele tohoto plemene, cílený chov všestranných psů. Malí psi ze severního Německa byli kříženi většími ovčáky s jižních pahorkatin, a tak vznikl dnešní jednotný typ. 

Stephanitz předvídal, že přeměna společnosti z převážně zemědělské na průmyslovou ohrozí rozvoj plemene využívaného pouze v zemědělství, proto přiměl německou vládu, aby plemeno uznala jako vhodné pro policejní práci. Tak se začal německý ovčák využívat jako vojenský a policejní pes. V České republice se podle informací prezidenta Českého klubu německých ovčáků Jiřího Novotného ročně narodí 4500 štěňat tohoto plemene.

Autor: