25. září 2019 5:21 Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Německý ovčák je policejní dravec i mazlík

Německý ovčák (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německý ovčák (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA/BERLÍN Jeden z nejrozšířenějších psů na světě slaví 120. narozeniny. Standard plemene německého ovčáka byl vytvořen 20. září 1899 na první schůzi tamního Spolku chovatelů německých ovčáků. Původně se skutečně využíval ke hlídání ovcí, ale v dnešní době má díky své učenlivé povaze všestranné využití včetně oblíbené role domácího mazlíka. A stal se i hvězdou rakouského televizního seriálu Komisař Rex.

Němečtí ovčáci se uplatňují ve službách policie, armády a celní správy, jako záchranný a terapeutický pes, jako lavinový vyhledávací pes a jako vodící pes. Na rozdíl od svého „kolegy“ československého vlčáka se německý ovčák dobře učí a má úzkou vazbu na svou lidskou rodinu, proto je vhodným i pro život v rodinách.

Svůj původ má ovčák v několika staroněmeckých ovčáckých psech, kteří vznikli křížením se španělskými a francouzskými ovčáky, jež doprovázeli do Německa stáda merinových ovcí. Krom toho také chránili a hlídali majetek pastýřů.

Německý ovčák

Historie německého ovčáka, jak ho známe dnes, však oficiálně začíná až na konci 19. století. V roce 1871 začal pruský dvorní jezdec Max von Stephanitz, považovaný za zakladatele tohoto plemene, cílený chov všestranných psů. Malí psi ze severního Německa byli kříženi většími ovčáky s jižních pahorkatin, a tak vznikl dnešní jednotný typ. 

Stephanitz předvídal, že přeměna společnosti z převážně zemědělské na průmyslovou ohrozí rozvoj plemene využívaného pouze v zemědělství, proto přiměl německou vládu, aby plemeno uznala jako vhodné pro policejní práci. Tak se začal německý ovčák využívat jako vojenský a policejní pes. V České republice se podle informací prezidenta Českého klubu německých ovčáků Jiřího Novotného ročně narodí 4500 štěňat tohoto plemene.

ČTK
Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Václav Klaus starší | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Miliardář Jiří Šimáně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.