Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Německý ovčák? Vítěz agility soutěží, skvělý záchranář a zarputilý hlídač

Magazín

  6:03
Asi každý si německého ovčáka dokáže spojit se seriálovým hrdinou komisařem Rexem, což nebyla zdaleka jediná psí role, ve které německý ovčák pomáhal policistům při vyšetřování zločinů. Rozhodně nešlo o dílo náhody. Němečtí ovčáci jsou věrným pomocníkem policejních a záchranářských složek již dlouhá léta.

Německý ovčák (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Jde jednoznačně o plemeno, které je nejčastěji služebně využíváno. A nejen to – německý ovčák je totiž nejrozšířenějším psím plemenem na světě. I proto patří poslední díl psího seriálu právě jemu.

Historie

Jak název plemena napovídá, německý ovčák má svůj původ v Německu. V druhé polovině devatenáctého století hlídali stáda a statky v různých oblastech tehdejšího Pruska pastevečtí psi, kteří se ale výrazně lišili svým vzhledem i tělesnou konstitucí. Postupem doby přibývaly pokusy o vyšlechtění jednoho psího plemene, které bude statkářům pomáhat v celé zemi.

Česká kynoložka bude v Kongu cvičit psy proti pašerákům

V roce 1899 založil kapitán kavalérie Max von Stephanitz organizaci Der Verein fur Deutsche Schäferhunde, což je bráno, jako datum, kdy bylo oficiálně uznáno plemeno německého ovčáka tak, jak jej známe i dnes. Záminku pro založení organizace mu dal jeho vlastní a tím pádem i první oficiální německý ovčák, který se pyšnil jménem Horand von Grafrath. Popularita ovčáka strmě rostla a z pasteveckého psa se postupem času stával člen policejních sborů a po vypuknutí první světové války působil i v armádě. V současné době jde o nejrozšířenější plemeno na světě.

Povahové a tělesné rysy

Německý ovčák je velmi silný a svalnatý. Existují dva typy – krátkosrstý a dlouhosrstý, přičemž rozšířenější je jednoznačně první z nich. Německý ovčák potřebuje pohyb a vyžaduje výcvik. Je velmi inteligentní, rád a rychle se učí, a když budete důslední, bude vás poslouchat na slovo. Německý ovčák je skvělý hlídač jak osob, tak i majetku. Až si ovčák zvykne na domácí prostředí, je velmi přátelský ke všem osobám, které zná. Vzhledem k jeho ovčácké povaze je k cizím lidem nedůvěřivý a jeho náklonnost si musíte časem získat. Jak již bylo řečeno, německý ovčák bývá využíván po celém světě v policejních, záchranářských, vojenských i společenských službách především díky své neunavitelné, inteligentní a zodpovědné povaze. Ovčák je i skvělý sportovec a především na výstavách a závodech, kde musí prokázat fyzické dovednosti, často končí na nejvyšších příčkách.

Zdravotní predispozice plemene

Vzhledem k fyzické aktivitě, která celý život německého ovčáka provází, je nutné věnovat maximální péči jeho kostem a kloubům, které jsou velmi zatěžovány. „Glukosamin, lutein, chondroitin a omega-3 mastné kyseliny by neměly chybět v potravě žádného německého ovčáka. Toto plemeno také často trpí na různá onemocnění kůže, jelikož má oproti jiným plemenům odlišné kožní pH. Nízká hladina imunoglobulinu A, který je důležitý při boji proti infekcím, německé ovčáky vystavuje většímu riziku různých onemocnění,“ říká veterinářka Dagmar Tarkošová z Royal Canin.

Ovčák má také specifické trávení a citlivé zažívací ústrojí. „Abyste předešli potížím s trávením, hlídejte, aby měl váš pes v potravě dostatek snadno stravitelných L.I.P. bílkovin a vlákniny, která pomáhá omezit fermentaci ve střevech a podporují střevní flóru,“ doplňuje Tarkošová.

Autor: