Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nerozpoznaná alergie na lepek může štěně i zabít

Magazín

  6:50
Zajistit svému domacímu mazlíčkovi kvalitní krmivo bývá často oříškem. Stejně tak, jako jsou někteří lidé alergičtí na určité složky potravy, mohou i naši čtyřnozí společníci trpět intolerancí či alergií na některé prvky stravy. Jednou z nejčastějších alergií bývá alergie na lepek. Co může pejskům způsobit?

Jak uchovat granule čerstvé? foto: Shutterstock

Pozorujete u svého psa časté drbání, objevují se mu na kůži vyrážky či záněty, vypadává mu srst nebo trpí zažívacími obtížemi doprovázenými průjmem? Pak je pravděpodobně alergický na nějakou složku potravy. Následek požití nevhodné látky v krmivu na sebe nenechá dlouho čekat. Jiné to ale může být u štěňat, kdy nemusíte alergii včas rozpoznat a hrozí jim dokonce i smrt. Proto je již na začátku důležité zvolit správné krmivo, aby nedošlo k tragédii.

Pokud si nejste jisti, zda vás mazlíček trpí nějakými alergiemi, zajděte s ním k vašemu veterináři. Ten vám s jejím odhalením pomůže a doporučí vhodné krmivo. „Pro citlivé pejsky jsou na trhu k dostání speciální granule, které neobsahují problémové suroviny. Již velice malá koncentrace nevhodné látky může způsobit psovi velký problém,“ upozorňuje veterinář Jan Herčík.

Zajímejte se o složení

Je jen a jen na vás, chovatelích, abyste poskytli svému pejskovi takové krmivo, které mu bude po všech stránkách vyhovovat a nebude mu způsobovat žádné obtíže. Klíčem k výběru toho správného krmiva je číst etikety uvedené na obalech granulí. O jejich kvalitě vám napoví správné označení jednotlivých složek.

Žárlí a jsou empatičtí. Psi jsou nám podobní více, než jsme si mysleli

Na prvním místě byste měli najít informaci o obsahu suroviny, které je v krmivu obsaženo nejvíce – jakmile si přečtete, že produkt obsahuje vedlejší produkty živočišného původu, masové deriváty, či podobně, raději se takovým produktům vyhněte. Na druhém či dalším místě se mohou objevit obiloviny.

Alergie na obiloviny není u psů ničím výjimečným. Krmivo, které obsahuje obiloviny lze nahradit krmivem s obsahem brambor. Nabídka hypoalergenních krmiv je na českém trhu pestrá, je ale důležité vypozorovat, jaký druh a složení bude vašemu pejskovi co nejvíce prospívat.

„Vhodně zvolená strava má nezanedbatelný vliv nejen na kvalitu života vašeho pejska, ale i na jeho délku. Nemusíte se bát, že by vás přechod na hypoalergenní granule stál výplatu. Kvalitní krmivo můžete pořídit i za rozumnou cenu. Vyzkoušet můžete holistické krmivo pro štěňata Starvita, které je svým složením vhodné pro pejsky alergické na lepek a je za velmi příznivou cenu,“ uzavírá veterinář.

Autor:
Témata: alergie, lepek, štěně, Pes

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!