31. října 2017 6:08 Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Na zvířata se ohled nebere. Ohňostroj v Praze tichý nebude

Jak pomoci Vašemu psovi zvládnout silvestrovské petardy? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak pomoci Vašemu psovi zvládnout silvestrovské petardy? | foto: Shutterstock

PRAHA Následující novoroční ohňostroj v hlavním městě bude využívat standardní pyrotechniku. Magistrát po zvážení ustoupil od nápadu objednat takzvaný tichý ohňostroj, který by méně stresoval zvířata. Vyplývá to z dnešního rozhodnutí radních.

Aby se hluk zmenšil, pozmění se využité efekty. Ohňostroj bude stát kolem milionu korun bez DPH a jako každoročně začne 1. ledna v 18:00.

Politici debatovali o využití tichého ohňostroje s ohledem na domácí mazlíčky i volně žijící zvířata, například labutě. Hlasité rány je každoročně stresují. Magistrát však oslovil odborníky, podle kterých to s ohledem na rozsah show není reálné řešení. „Tichý ohňostroj je forma určená pro menší skupinu lidí, spíše na zahradní slavnosti či do uzavřených prostor,“ píše se v dokumentu.

Ohňostroj za milion

Magistrát chce s ohledem na hluk zadat firmě, která ohňostroj připraví, snížení množství pum a výškových efektů. Naopak mají přibýt rachejtle, které vybuchují nízko nad zemí, které jsou lépe viditelné i za zhoršeného počasí. Při posledním ohňostroji celkový dojem zhoršila mlha.

Poslední pyrotechnické představení za milion korun zahrnovalo 4795 výstřelů a 236 efektů. Ohňostroj byl odpálen z Letné, rok předtím z Vítkova, kde si však lidé stěžovali na špatnou viditelnost. Dříve se novoroční ohňostroj v Praze odpaloval i ze Střeleckého ostrova. Ochranáři to však kritizovali, protože rachejtle plašily vodní ptactvo.