Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na zvířata se ohled nebere. Ohňostroj v Praze tichý nebude

Magazín

  6:08
PRAHA - Následující novoroční ohňostroj v hlavním městě bude využívat standardní pyrotechniku. Magistrát po zvážení ustoupil od nápadu objednat takzvaný tichý ohňostroj, který by méně stresoval zvířata. Vyplývá to z dnešního rozhodnutí radních.

Jak pomoci Vašemu psovi zvládnout silvestrovské petardy? foto: Shutterstock

Aby se hluk zmenšil, pozmění se využité efekty. Ohňostroj bude stát kolem milionu korun bez DPH a jako každoročně začne 1. ledna v 18:00.

Politici debatovali o využití tichého ohňostroje s ohledem na domácí mazlíčky i volně žijící zvířata, například labutě. Hlasité rány je každoročně stresují. Magistrát však oslovil odborníky, podle kterých to s ohledem na rozsah show není reálné řešení. „Tichý ohňostroj je forma určená pro menší skupinu lidí, spíše na zahradní slavnosti či do uzavřených prostor,“ píše se v dokumentu.

Ohňostroj za milion

Magistrát chce s ohledem na hluk zadat firmě, která ohňostroj připraví, snížení množství pum a výškových efektů. Naopak mají přibýt rachejtle, které vybuchují nízko nad zemí, které jsou lépe viditelné i za zhoršeného počasí. Při posledním ohňostroji celkový dojem zhoršila mlha.

Poslední pyrotechnické představení za milion korun zahrnovalo 4795 výstřelů a 236 efektů. Ohňostroj byl odpálen z Letné, rok předtím z Vítkova, kde si však lidé stěžovali na špatnou viditelnost. Dříve se novoroční ohňostroj v Praze odpaloval i ze Střeleckého ostrova. Ochranáři to však kritizovali, protože rachejtle plašily vodní ptactvo.

Témata: Kočka, Pes, ohňostroj, Praha