Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Odvážný s citlivou duší. Takový je francouzský buldoček

Magazín

  6:24
Pokud ve svém okolí potkáváte stále více středně velkých psů se stojícíma ušima, typickým krátkým a širokým čenichem ohnutým vzhůru, zřejmě už nejste překvapeni. Francouzský buldoček se nejen díky své přátelské, inteligentní a citlivé povaze dostává v České republice v žebříčku oblíbenosti na ty nejvyšší příčky.

Francouzský buldoček foto: Lidovky.cz

I proto bude třetí díl našeho seriálu o psích plemenech patřit tomuto plemeni, které je populární mezi dětmi, ale i dospělými.

Historie

Historie tohoto plemene sahá až do dob starověkého Řecka a především do doby, kdy své nejvěhlasnější období prožívali Féničané, kteří psa podobného dnešnímu francouzskému buldočkovi chovali již v dobách před Kristem. Francouzský buldoček tak, jak jej známe dnes, byl vyšlechtěn v 19. století ve Francii. Velké oblibě se těšil především u kočích a řezníků působících na slavném pařížském trhu Les Halles.

Díky svému vzhledu si ale brzy získal srdce urozených dam a pánů. První chovatelský klub tohoto plemene je zaznamenán již v roce 1880 v Paříži. Oficiálně registrován byl ve své domovině v roce 1898 a v roce 1912 získalo plemeno své jméno, pod kterým jej známe dnes – French bulldog neboli francouzský buldoček.

Povahové a tělesné rysy

Jak už jsme výše zmínili, francouzského buldočka od ostatních středně velkých plemen odlišuje na první pohled jeho krátký a široký čenich. V dospělosti váží mezi 8 a 14 kilogramy, dožívá se kolem 10 let a nejčastěji bývá černobílý nebo rovnoměrně plavý, má jemnou srst a krátké, ale svalnaté tělo s pevnými kostmi.

Buldoček, i když má menší podsadité tělo, je velmi silný. Jde o velmi živé a inteligentní plemeno, které si rádo hraje a nemá problém i s nejmenšími dětmi a to také proto, že štěká opravdu jen velmi výjimečně, díky čemuž se ho vaše ratolesti nebudou bát, jak tomu bývá u jiných plemen. Pokud uslyšíte buldočka štěkat, určitě dané situaci věnujte pozornost, protože jde o opravdu ojedinělý jev. Pes není nikterak náročný, ani co se vycházek týče. Vystačí si totiž s kratšími procházkami, případně s menší zahrádkou.

Francouzský buldoček
Francouzský buldoček

Zdravotní predispozice plemene

Francouzský buldoček je plemeno, které často žije ve velmi náročném městském prostředí, kde se vyskytuje mnoho smogu, a proto je náchylné ke zdravotním potížím. „Buldočci často trpí na různá kožní onemocnění a alergie, proto by v jejich stravě neměly chybět 3 a 6 omega nenasycené mastné kyseliny, které se získávají z tuku mořských ryb, podporují správnou funkci kůže, redukují vznik kožních onemocnění, ale také chrání mozek, nervovou soustavu a omezují vznik zánětlivých onemocnění v organismu,“ radí veterinářka Dagmar Tarkošová z Royal Canin. U tohoto plemene dávejte pozor i na přehřátí. Buldočci mají krátký čenich a v teplém počasí se rychle zadýchávají. Přesto pokud hledáte věrného přítele, který bude mít rád vás i vaše děti, francouzský buldoček je velmi dobrou volbou.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Týden plný cen od LOVI na eMimino.cz
Týden plný cen od LOVI na eMimino.cz

Milé maminky, také se už těšíte na týden plný výher? Značka LOVI si pro vás nachystala krásné ceny a každý den budete moci vyhrát hrníček LOVI a...