Pátek 25. září 2020svátek má Zlata 16 °C občasný déšť Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Odvážný s citlivou duší. Takový je francouzský buldoček

Francouzský buldoček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský buldoček | foto: Lidovky.cz

Pokud ve svém okolí potkáváte stále více středně velkých psů se stojícíma ušima, typickým krátkým a širokým čenichem ohnutým vzhůru, zřejmě už nejste překvapeni. Francouzský buldoček se nejen díky své přátelské, inteligentní a citlivé povaze dostává v České republice v žebříčku oblíbenosti na ty nejvyšší příčky.

I proto bude třetí díl našeho seriálu o psích plemenech patřit tomuto plemeni, které je populární mezi dětmi, ale i dospělými.

Historie

Historie tohoto plemene sahá až do dob starověkého Řecka a především do doby, kdy své nejvěhlasnější období prožívali Féničané, kteří psa podobného dnešnímu francouzskému buldočkovi chovali již v dobách před Kristem. Francouzský buldoček tak, jak jej známe dnes, byl vyšlechtěn v 19. století ve Francii. Velké oblibě se těšil především u kočích a řezníků působících na slavném pařížském trhu Les Halles.

Díky svému vzhledu si ale brzy získal srdce urozených dam a pánů. První chovatelský klub tohoto plemene je zaznamenán již v roce 1880 v Paříži. Oficiálně registrován byl ve své domovině v roce 1898 a v roce 1912 získalo plemeno své jméno, pod kterým jej známe dnes – French bulldog neboli francouzský buldoček.

Povahové a tělesné rysy

Jak už jsme výše zmínili, francouzského buldočka od ostatních středně velkých plemen odlišuje na první pohled jeho krátký a široký čenich. V dospělosti váží mezi 8 a 14 kilogramy, dožívá se kolem 10 let a nejčastěji bývá černobílý nebo rovnoměrně plavý, má jemnou srst a krátké, ale svalnaté tělo s pevnými kostmi.

Buldoček, i když má menší podsadité tělo, je velmi silný. Jde o velmi živé a inteligentní plemeno, které si rádo hraje a nemá problém i s nejmenšími dětmi a to také proto, že štěká opravdu jen velmi výjimečně, díky čemuž se ho vaše ratolesti nebudou bát, jak tomu bývá u jiných plemen. Pokud uslyšíte buldočka štěkat, určitě dané situaci věnujte pozornost, protože jde o opravdu ojedinělý jev. Pes není nikterak náročný, ani co se vycházek týče. Vystačí si totiž s kratšími procházkami, případně s menší zahrádkou.

Francouzský buldoček
Francouzský buldoček

Zdravotní predispozice plemene

Francouzský buldoček je plemeno, které často žije ve velmi náročném městském prostředí, kde se vyskytuje mnoho smogu, a proto je náchylné ke zdravotním potížím. „Buldočci často trpí na různá kožní onemocnění a alergie, proto by v jejich stravě neměly chybět 3 a 6 omega nenasycené mastné kyseliny, které se získávají z tuku mořských ryb, podporují správnou funkci kůže, redukují vznik kožních onemocnění, ale také chrání mozek, nervovou soustavu a omezují vznik zánětlivých onemocnění v organismu,“ radí veterinářka Dagmar Tarkošová z Royal Canin. U tohoto plemene dávejte pozor i na přehřátí. Buldočci mají krátký čenich a v teplém počasí se rychle zadýchávají. Přesto pokud hledáte věrného přítele, který bude mít rád vás i vaše děti, francouzský buldoček je velmi dobrou volbou.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.