Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Ostravská zoo opakovaně upozorňuje na ilegální obchod se zvířaty

Tygr | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tygr | foto: Reprofoto

OSTRAVA Ostravská zoologická zahrada se zapojila do druhé série kampaně Ukradená divočina, která má za cíl upozornit na ilegální obchod s ohroženými druhy zvířat. „S problematikou se návštěvníci mohou seznámit prostřednictvím fotografií, které poukazují třeba na obchod s korály nebo zabíjení tygrů pro tradiční asijskou medicínu,“ informovala mluvčí zahrady Šárka Nováková.

„Zoo Ostrava se společně s dalšími 11 českými a slovenskými zoologickými zahradami do kampaně zapojila v předchozích dvou letech a představila výstavu osvětových fotografií Ukradené divočiny svým návštěvníkům. Nyní kampaň oficiálně vydává již druhou sérii fotografií a jejich vystavením v areálu se k osvětě o nelegálním obchodu s divokými zvířaty opět připojuje i ostravská zoo,“ uvedla Nováková.

V první fotografické sérii se lidé mohli seznámit s informacemi o obchodu se slonovinou, rohy nosorožců či kožešinami kočkovitých šelem. V zahradě byly instalovány od června 2018.

„Statisíce návštěvníků Zoo Ostrava tak měly možnost dozvědět se šokující fakta o rozsahu nelegálního obchodu s divokými druhy živočichů, částmi jejich těl a výrobky z nich. To, že se jedná o problém týkající se i České republiky, dokládá fakt, že všechny části těl a výrobky z živočichů na těchto fotografiích byly zabaveny českými kontrolními orgány na našem území,“ připomněla Nováková.

Zájemci sic mohou prohlédnou novou šestici velkoformátových fotografií. Podle mluvčí upozorňují na rozšířený problém trávení zvířat, především dravců a supů, karbofuranem. Dále na nelegální obchod s korály, využívání medvědí žluči či nelegální zabíjení kytovců. Jedním z témat je i zabíjení tygrů a zpracovávání jejich těl v tradičních asijských medicínách. 

„Tento problém je na našem území překvapivě velmi aktuální, jak ukázala kauza z července roku 2018, kdy byl u nás odhalen propracovaný řetězec chovu a zabíjení tygrů, zpracovávání jejich těl a dodávání konečných produktů pro potřeby kupců v pražské vietnamské tržnici,“ uvedla autorka fotografií Lucie Čižmářová. Informační panely jsou v ostravské zoo nainstalovány na tematicky souvisejících místech.

Premium

Český student ve Wu-chanu: Všichni to podcenili. Kvůli rodině bych chtěl zpět domů

Daniel Pekárek (vlevo) ve Wu-chanu s kamarády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když loni v srpnu odletěl do čínského Wu-chanu za vzděláním, nepočítal s tím, že o pět měsíců později bude v tomto...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!