Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ostravská zoo opakovaně upozorňuje na ilegální obchod se zvířaty

Magazín

  5:17
OSTRAVA - Ostravská zoologická zahrada se zapojila do druhé série kampaně Ukradená divočina, která má za cíl upozornit na ilegální obchod s ohroženými druhy zvířat. „S problematikou se návštěvníci mohou seznámit prostřednictvím fotografií, které poukazují třeba na obchod s korály nebo zabíjení tygrů pro tradiční asijskou medicínu,“ informovala mluvčí zahrady Šárka Nováková.

Tygr foto: Reprofoto

„Zoo Ostrava se společně s dalšími 11 českými a slovenskými zoologickými zahradami do kampaně zapojila v předchozích dvou letech a představila výstavu osvětových fotografií Ukradené divočiny svým návštěvníkům. Nyní kampaň oficiálně vydává již druhou sérii fotografií a jejich vystavením v areálu se k osvětě o nelegálním obchodu s divokými zvířaty opět připojuje i ostravská zoo,“ uvedla Nováková.

V první fotografické sérii se lidé mohli seznámit s informacemi o obchodu se slonovinou, rohy nosorožců či kožešinami kočkovitých šelem. V zahradě byly instalovány od června 2018.

„Statisíce návštěvníků Zoo Ostrava tak měly možnost dozvědět se šokující fakta o rozsahu nelegálního obchodu s divokými druhy živočichů, částmi jejich těl a výrobky z nich. To, že se jedná o problém týkající se i České republiky, dokládá fakt, že všechny části těl a výrobky z živočichů na těchto fotografiích byly zabaveny českými kontrolními orgány na našem území,“ připomněla Nováková.

Množírny zvířat možná čeká zákaz, sněmovna to podpořila

Zájemci sic mohou prohlédnou novou šestici velkoformátových fotografií. Podle mluvčí upozorňují na rozšířený problém trávení zvířat, především dravců a supů, karbofuranem. Dále na nelegální obchod s korály, využívání medvědí žluči či nelegální zabíjení kytovců. Jedním z témat je i zabíjení tygrů a zpracovávání jejich těl v tradičních asijských medicínách. 

„Tento problém je na našem území překvapivě velmi aktuální, jak ukázala kauza z července roku 2018, kdy byl u nás odhalen propracovaný řetězec chovu a zabíjení tygrů, zpracovávání jejich těl a dodávání konečných produktů pro potřeby kupců v pražské vietnamské tržnici,“ uvedla autorka fotografií Lucie Čižmářová. Informační panely jsou v ostravské zoo nainstalovány na tematicky souvisejících místech.

Autor: