Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid 1 °C oblačno Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Ostravská zoo opakovaně upozorňuje na ilegální obchod se zvířaty

Tygr | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tygr | foto: Reprofoto

OSTRAVA Ostravská zoologická zahrada se zapojila do druhé série kampaně Ukradená divočina, která má za cíl upozornit na ilegální obchod s ohroženými druhy zvířat. „S problematikou se návštěvníci mohou seznámit prostřednictvím fotografií, které poukazují třeba na obchod s korály nebo zabíjení tygrů pro tradiční asijskou medicínu,“ informovala mluvčí zahrady Šárka Nováková.

„Zoo Ostrava se společně s dalšími 11 českými a slovenskými zoologickými zahradami do kampaně zapojila v předchozích dvou letech a představila výstavu osvětových fotografií Ukradené divočiny svým návštěvníkům. Nyní kampaň oficiálně vydává již druhou sérii fotografií a jejich vystavením v areálu se k osvětě o nelegálním obchodu s divokými zvířaty opět připojuje i ostravská zoo,“ uvedla Nováková.

V první fotografické sérii se lidé mohli seznámit s informacemi o obchodu se slonovinou, rohy nosorožců či kožešinami kočkovitých šelem. V zahradě byly instalovány od června 2018.

„Statisíce návštěvníků Zoo Ostrava tak měly možnost dozvědět se šokující fakta o rozsahu nelegálního obchodu s divokými druhy živočichů, částmi jejich těl a výrobky z nich. To, že se jedná o problém týkající se i České republiky, dokládá fakt, že všechny části těl a výrobky z živočichů na těchto fotografiích byly zabaveny českými kontrolními orgány na našem území,“ připomněla Nováková.

Zájemci sic mohou prohlédnou novou šestici velkoformátových fotografií. Podle mluvčí upozorňují na rozšířený problém trávení zvířat, především dravců a supů, karbofuranem. Dále na nelegální obchod s korály, využívání medvědí žluči či nelegální zabíjení kytovců. Jedním z témat je i zabíjení tygrů a zpracovávání jejich těl v tradičních asijských medicínách. 

„Tento problém je na našem území překvapivě velmi aktuální, jak ukázala kauza z července roku 2018, kdy byl u nás odhalen propracovaný řetězec chovu a zabíjení tygrů, zpracovávání jejich těl a dodávání konečných produktů pro potřeby kupců v pražské vietnamské tržnici,“ uvedla autorka fotografií Lucie Čižmářová. Informační panely jsou v ostravské zoo nainstalovány na tematicky souvisejících místech.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...