„Zoo Ostrava se společně s dalšími 11 českými a slovenskými zoologickými zahradami do kampaně zapojila v předchozích dvou letech a představila výstavu osvětových fotografií Ukradené divočiny svým návštěvníkům. Nyní kampaň oficiálně vydává již druhou sérii fotografií a jejich vystavením v areálu se k osvětě o nelegálním obchodu s divokými zvířaty opět připojuje i ostravská zoo,“ uvedla Nováková.
V první fotografické sérii se lidé mohli seznámit s informacemi o obchodu se slonovinou, rohy nosorožců či kožešinami kočkovitých šelem. V zahradě byly instalovány od června 2018.
„Statisíce návštěvníků Zoo Ostrava tak měly možnost dozvědět se šokující fakta o rozsahu nelegálního obchodu s divokými druhy živočichů, částmi jejich těl a výrobky z nich. To, že se jedná o problém týkající se i České republiky, dokládá fakt, že všechny části těl a výrobky z živočichů na těchto fotografiích byly zabaveny českými kontrolními orgány na našem území,“ připomněla Nováková.
Množírny zvířat možná čeká zákaz, sněmovna to podpořila |
Zájemci sic mohou prohlédnou novou šestici velkoformátových fotografií. Podle mluvčí upozorňují na rozšířený problém trávení zvířat, především dravců a supů, karbofuranem. Dále na nelegální obchod s korály, využívání medvědí žluči či nelegální zabíjení kytovců. Jedním z témat je i zabíjení tygrů a zpracovávání jejich těl v tradičních asijských medicínách.
„Tento problém je na našem území překvapivě velmi aktuální, jak ukázala kauza z července roku 2018, kdy byl u nás odhalen propracovaný řetězec chovu a zabíjení tygrů, zpracovávání jejich těl a dodávání konečných produktů pro potřeby kupců v pražské vietnamské tržnici,“ uvedla autorka fotografií Lucie Čižmářová. Informační panely jsou v ostravské zoo nainstalovány na tematicky souvisejících místech.