Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Ostravská zoo opakovaně upozorňuje na ilegální obchod se zvířaty

Tygr | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tygr | foto: Reprofoto

OSTRAVA Ostravská zoologická zahrada se zapojila do druhé série kampaně Ukradená divočina, která má za cíl upozornit na ilegální obchod s ohroženými druhy zvířat. „S problematikou se návštěvníci mohou seznámit prostřednictvím fotografií, které poukazují třeba na obchod s korály nebo zabíjení tygrů pro tradiční asijskou medicínu,“ informovala mluvčí zahrady Šárka Nováková.

„Zoo Ostrava se společně s dalšími 11 českými a slovenskými zoologickými zahradami do kampaně zapojila v předchozích dvou letech a představila výstavu osvětových fotografií Ukradené divočiny svým návštěvníkům. Nyní kampaň oficiálně vydává již druhou sérii fotografií a jejich vystavením v areálu se k osvětě o nelegálním obchodu s divokými zvířaty opět připojuje i ostravská zoo,“ uvedla Nováková.

V první fotografické sérii se lidé mohli seznámit s informacemi o obchodu se slonovinou, rohy nosorožců či kožešinami kočkovitých šelem. V zahradě byly instalovány od června 2018.

„Statisíce návštěvníků Zoo Ostrava tak měly možnost dozvědět se šokující fakta o rozsahu nelegálního obchodu s divokými druhy živočichů, částmi jejich těl a výrobky z nich. To, že se jedná o problém týkající se i České republiky, dokládá fakt, že všechny části těl a výrobky z živočichů na těchto fotografiích byly zabaveny českými kontrolními orgány na našem území,“ připomněla Nováková.

Zájemci sic mohou prohlédnou novou šestici velkoformátových fotografií. Podle mluvčí upozorňují na rozšířený problém trávení zvířat, především dravců a supů, karbofuranem. Dále na nelegální obchod s korály, využívání medvědí žluči či nelegální zabíjení kytovců. Jedním z témat je i zabíjení tygrů a zpracovávání jejich těl v tradičních asijských medicínách. 

„Tento problém je na našem území překvapivě velmi aktuální, jak ukázala kauza z července roku 2018, kdy byl u nás odhalen propracovaný řetězec chovu a zabíjení tygrů, zpracovávání jejich těl a dodávání konečných produktů pro potřeby kupců v pražské vietnamské tržnici,“ uvedla autorka fotografií Lucie Čižmářová. Informační panely jsou v ostravské zoo nainstalovány na tematicky souvisejících místech.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...