Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Život se psem

Pes hojí rány na duši. Canisterapie pomáhá všem, od dětí po seniory


Někteří psi se specializují na pomoc dětem, jiní na seniory, jedni pracují více s tělesně postiženými, druzí třeba s autisty. | foto: Shutterstock

Premium Seriál
Praha - Kontakt se psem představuje účinné rozptýlení pro lidi trpící psychickými poruchami, depresí, pro ty, kdo se cítí opuštěně. Jednou z metod pozitivního psího působení bývá canisterapie.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Že jsou psi lékem na duši, potvrdí leckterý jejich majitel. Tato zvířata však umí pomoci uzdravit nejen duši, ale vlastně i celé tělo. Jsou mezi nimi specialisté zaměřující se na zlepšení kvality života lidí. Metoda, na niž jsou cvičeni, se nazývá canisterapie.

Pod tímto pojmem si mnozí představí labradora ležícího u člověka, který ho hladí. Polohování, jemuž má tento výjev asi nejblíž, je však jen částí práce canisterapeutického týmu. Týmu proto, že při této práci jsou obě složky – člověk i pes – propojené.

Některé týmy se specializují na pomoc dětem, jiné na seniory, někdo pracuje více s tělesně postiženými, někdo třeba s autisty. Oblíbené jsou aktivizační a vzdělávací programy pro děti ve školách a školkách. Zodpovědný canisterapeut se každopádně v oblasti svého působení stále vzdělává.

Psí smečka pomohla při rehabilitaci

Obecně lze o canisterapii říci, že využívá pozitivního působení psa na člověka. Například v pohybové oblasti pomáhá rozvíjet zejména hrubou a jemnou motoriku, orientaci v prostoru.

Pro příklad nemusím chodit daleko. Můj syn se narodil o šest týdnů dříve. Po komplikovaném porodu měl, jak se později ukázalo, navíc zablokovaný krk, následkem čehož byly některé důležité svalové skupiny nedostatečně vyzrálé a to ho brzdilo v psychomotorickém vývoji. Na doporučení obvodního lékaře jsme navštěvovali rehabilitační stacionář. K naordinované ergoterapii jsem ovšem cíleně přibrala na pomoc i své dva psy.

Psi do škol

Jde o edukativní projekt nabízející školám programy pro jejich mladší i starší žáky. Tyto programy mají hlavně poučit děti o prevenci před napadením psem, o zodpovědnosti, roli psů v lidské společnosti a o tom, kde psi pomáhají. Pro starší děti v rámci projektu funguje i program zaměřený na prevenci před závislostí nebo nebezpečím šikany. Záleží na věku dětí a na požadavku ze strany školy. Zájemci se mohou s bližšími dotazy obrátit na autory projektu na adrese tyna@dobrapsiskola.cz.

Jak na cesty

Před cestou se psem, ať už v rámci Evropské unie, nebo mimo EU, si její podmínky prostudujte na stránkách Státní veterinární správy www.svscr.cz, a to s dostatečným předstihem (nejméně čtvrt roku). Nikdy nenechávejte povinné očkování na poslední chvíli.

Využívala jsem toho, že pes má o stupeň až dva vyšší teplotu těla, abych před cvičením prohřála a stimulovala příslušné svalové skupiny. Později se chlupáči jali podněcovat syna k zájmu o různé činnosti. S profesionální bravurou – ačkoli novorozenci a batolata nebyli primárně jejich cílová skupina – se například zhostili úkolu, při němž „rozlízávali“ dětské ručičky věčně zaťaté v pěst.

A když se syn postupně naučil dlaně rozevírat, sám lékař, který je ve svém oboru uznávaným odborníkem, byl příjemně překvapen, jaké dělá chlapec pokroky. Nedávno oslavil druhé narozeniny a své vrstevníky dávno dohnal. Je to samozřejmě zásluha intenzivní rehabilitace, ale naše psí smečka výrazně pomohla zlepšit výsledky.

Od čivavy po vlkodava

Sama canisterapie má mnoho podob. Stejně jako ti, kdo ji vykonávají. Canisterapeutickým psem se totiž může stát pes jakékoli rasy, dokonce i voříšek z útulku, pokud na to má vlohy. Pro svou typickou povahu jsou však některá plemena častější. Třeba retrívři.

Ovšem ve vzdělávacím projektu Psi do škol, ve kterém se angažují někteří naši pečlivě připravovaní trenéři, budete moci narazit na různá plemena psích pomocníků – od čivavy po vlkodava. Tuto náročnou činnost ale nemůže vykonávat každý „psí“ trenér, příslušný tým je třeba pečlivě vybrat, intenzivně připravit a pravidelně přezkušovat.

Předpoklady psa (a v seriózních organizacích i člověka) ke canisterapeutické práci prověřují tzv. povahové zkoušky, které se musí pravidelně opakovat každé dva roky (ve výjimečných případech i častěji). Takovéto zkoušky ukážou, zda je či není daný tým připraven fyzicky i duševně vykonávat canisterapeutickou praxi pro další období.

Ač to tak pro laika na první pohled nevypadá, je samotný výkon canisterapie pro psa velice psychicky náročný. Proto je třeba dodržovat určitý maximální objem práce a dopřát zvířeti dostatečný odpočinek.

Člověka pak, stejně jako v ostatních pomáhajících profesích, zde ohrožuje velké riziko syndromu vyhoření.

Canisterapii se svými psy provozuji ráda, už jen pro pokroky, které během praxe zažívám, pro štěstí, které rozdáváme a pro nefalšovanou radost v očích klientů, k nimž pravidelně docházíme.

Nezapomeňte!

Předpoklady psa (a v seriózních organizacích i člověka) ke canisterapeutické práci musí prověřit tzv. povahové zkoušky, které je třeba pravidelně opakovat každé dva roky (výjimečně i častěji)

Cestování do ciziny plánujte s předstihem

Pokud se letos chystáte na dovolenou do ciziny i se psem, musíte mít očipovaného psa. V rámci EU se místo mikročipu uznává i tetování, ale pouze to, které je dobře čitelné a bylo prokazatelně provedeno před 3. červencem 2011. Platné očkování proti vzteklině je rovněž nutné. Určitě si prostudujte, jaké druhy očkování žádá země, do níž se chystáte. Každý stát může klást různé podmínky pro vstup vašeho psa na své území. Zvíře, které opustí Českou republiku, musí kromě mikročipu mít i očkovací průkaz se záznamy o všech potřebných očkováních. Na základě toho vám veterinář vydá cestovní pas.

Chystáte-li se do Velké Británie, Irska, na Maltu či do Finska, musí být psi ošetřeni proti echinokokům – tedy musí být odčerveni. Potvrzení o odčervení (datum, hodina ošetření a název přípravku) je nutné zaznamenat zvířeti do pasu. Odčervit si psa doma sám tedy určitě nestačí. Dále se doporučuje i očkování proti srdeční červivosti, která hrozí především v jižní Evropě (Chorvatsko, Itálie, Francie, Španělsko, ale i Švýcarsko). Váš veterinář by měl nejlépe vědět, jaká očkování jsou vhodná pro konkrétní lokalitu.

Před cestou se psem mimo země EU si podmínky prostudujte na stránkách Státní veterinární správy, a to s dostatečným předstihem (nejméně čtvrt roku).

Na adrese www.svscr.cz najdete různá specifika a odkazy, kde přesné informace najdete. Svá vlastní pravidla tu má asi dvacet zemí.

Pakliže má váš pes očkování proti vzteklině platné, bude muset absolvovat test na protilátky v krvi. Problém totiž není s vycestováním do zemí mimo EU, ale s návratem zpět. Odběr krve je ale potřeba zajistit s dostatečným předstihem, kontroly před cestou mohou trvat i měsíce, jedinou institucí, která vám povolení zajistí, je Národní referenční laboratoř pro vzteklinu při Státním veterinárním ústavu Praha. Je to jediná schválená laboratoř pro stanovení protilátek proti vzteklině v České republice.

„Většina lidí neví, že po vystavení pasu a očkování je nutné počkat 21 dní, pak je teprve možné vycestovat. Lidé to většinou nechávají na poslední chvílí před odjezdem a pak jsou nemile překvapeni,“ varuje veterinářka Erika Košíková z veterinární kliniky VetPoint.

ALENA PECHÁČKOVÁ

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...