Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 4 °C občasný déšť Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Pět jednoduchých tipů pro zdravé a spokojené psy a kočky

Pes (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pes (ilustrační foto) | foto: Lidovky.cz

Domácí zvířata nám poskytují společnost, zábavu a bezelstnou oddanost. Jako jejich majitelé máme proto povinnost jim dát co nejlepší možnou péči, abychom jim zajistili spokojený a dlouhý život. Zde je pět jednoduchých tipů, jak udržet svého psa nebo kočku v dobré kondici a náladě.

Základní výcvik

Základní výcvik psa zvyšuje vaší důvěru v něj a zároveň mu umožňuje socializaci s ostatními zvířaty. Naučte proto svého psa základní povely jako sedni, k noze, zůstaň a aport. Psi jsou velmi vnímaví, takže si tyto dovednosti většinou brzy osvojí. Kočky mají tendenci být nezávislejšími než psi, ale s trpělivostí a vytrvalostí je můžete naučit, aby nepoškrábaly nábytek nebo neskákaly na pracovní desky kuchyňské linky. Při tréninku nezapomeňte používat pozitivní motivaci v podobě pochválení a pamlsku.

Pes (ilustrační foto)

Pravidelně choďte na zdravotní prohlídky k veterináři

Zvířata nám neřeknou, když je něco bolí. Stejně jako lidé mohou i domácí zvířata trpět bolestmi zubů, kloubů, svalů nebo mít trávicí problémy. Domácí mazlíčci vyžadují pravidelnou zdravotní prohlídku u veterináře, minimálně jednou ročně kvůli přeočkování. U starších zvířat se však doporučuje zkrátit interval prohlídek na šest měsíců. Veterinární lékař provede zvířeti důkladné vyšetření, včetně testů krve, moči, případně rentgenového vyšetření. Tím může odhalit různé abnormality, kterých jste si sami nevšimli.

Zvíře pravidelně ošetřujte proti parazitům

Paraziti mohou být velmi škodliví pro zdraví vašeho domácího zvířecího mazlíčka. Například, blechy jsou nejen problém pro jejich kůži. Při požití blechy zvířetem se do jeho těla může dostat tasemnice, která v něm způsobí vážná onemocnění. Pravidelně proto zvířeti aplikujte antiparazitní prostředky, zejména pokud se zvíře pohybuje venku.

Zajistěte dostatečný pohyb

Domácí zvířecí mazlíček může začít být obézní díky zvýšenému příjmu potravy nebo při krmení lidskou stravou. Je třeba proto vyvážit příjem potravy pravidelným pohybem. Psi by měli mít alespoň jednu dlouhou procházku každý den. Kočku můžete k pohybu vyprovokovat hračkou. Pravidelný pohyb nejen přispěje k udržení hmotnosti zvířete, ale zároveň mu přispěje i k psychické pohodě.

Štěně labradora

V autě používejte přepravky nebo bezpečnostní pásy pro psy

Nervózní, nepřipoutané domácí zvíře může v autě rozptylovat řidiče a utrpět vážná zranění při autonehodě. Proto se doporučuje převážet zvířata v cestovních přepravkách. Větší psy můžete připoutat bezpečnostními pásy pro zvířata. Vždy by však měli sedět na zadním sedadle. Pokud budete udržovat své domácí zvířecí mazlíčky v dobré fyzické i psychické kondici, odvděčí se vám svou věrnou společností a vždy dobrou náladou po dlouhou dobu jejich života.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....