Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pododermatitída u morčat a králíků. Jak ji včas poznat?

Magazín

  6:11
Posedává váš králík či morče častěji anebo odmítá potravu? Zatěžuje více některou končetinu nebo nechce chodit vůbec? Zkontrolujte jeho tlapky, jelikož by mohl trpět pododermatitídou.

Morče (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Pododermatitída je onemocnění kůže, svalů, šlach a kostí. Jedná se o poměrně častý zdravotní problém u morčat a králíků. Obvykle postihuje spodní část pánevních končetin (část končetin, která se dotýká podkladu při sezení zvířete). U králíků jsou častěji postižené pánevní končetiny, zatímco morčata mají častěji problémy na hrudních končetinách. Častěji postihuje dospělé jedince a zvířata vyšších váhových kategorií.

Co způsobuje pododermatitídu?

Hlavní příčinou pododermatitídy je poranění chodidla/paty zvířete v důsledku nadměrného tlaku. V postiženém místě může postupně docházet ke ztrátě ochlupení a vzniku mozolů. Při vážnějším postižení pak dochází k poškození povrchové integrity kůže a vznikají otevřené infikované bolestivé rány. Zánět se může rozšířit na hluboké tkáně, jako jsou šlachy a kosti.

Králík - ilustrační foto.

K onemocnění dochází zejména u velkých králíků chovaných na tvrdém podkladu nebo při chovu morčat na drátěném pletivu bez přístupu k pevnému podkladu. Výskyt je častější při teplém a vlhkém počasí.

Jaké jsou spouštěcí faktory onemocnění?

 • Ztráta ochlupení na končetinách, která může být výsledkem dědičnosti (například králík plemene Rex).
 • Chov na mokrém podkladu (například mokrá podestýlka). Dochází totiž ke změkčování kůže končetin v místě dotyku s podložkou, což zvíře predisponuje k infekcím.
 • Velké plemeno, nadváha a obezita a s tím spojená větší zátěž končetin.
 • Nedostatek pohybu v malé kleci.
 • Oděrky z drsných, nerovných nebo drátěných podlah.
 • Špatná zoohygiena - zvyšuje počet bakterií v prostředí zvířete.
 • Nedostatek vitamínu C v potravě morčat.

Jaké jsou příznaky?

Zvířata s pododermatitídu zatěžují přednostně jednu končetinu nebo kulhají a odmítají chodit. Na postižené končetině dochází ke ztrátě osrstění, ztluštění kůže, otokům, zarudnutí a někdy i k otevřeným ránám a strupům. Je to velmi bolestivý stav a zvířata mohou naříkat bolestí, zejména pokud je onemocnění vážnější. Některé zvířata jen posedávají a odmítají potravu.

Jak probíhá léčba?

Doporučujeme z rány odebrat stěr na mikrobiologické vyšetření a stanovení citlivosti na antibiotika, aby bylo možné vybrat vhodnou antibiotickou léčbu. Některá antibiotika však mohou u králíků a morčat způsobit vážné a někdy i fatální zažívací potíže. Doporučujeme proto zvířeti podávat pouze antibiotika předepsaná veterinárním lékařem.

Dále podáváme léky proti bolesti. Redukcí bolestivosti se postižený jedinec více hýbe a tím podporuje obnovu narušené cirkulace krve v poraněné končetině. Někdy také pomáhá šetrná masáž končetiny, která napomáhá obnově krevního oběhu.

V lehčích případech onemocnění (otok a zarudnutí) mnohdy postačuje jednoduchá úprava prostředí zvířete a dietetické opatření.

Ve vážnějších případech je velmi často obtížné dostat infekci pod kontrolu. Odumírající a nekrotickou tkáň chirurgicky odstraníme. Tlapky pravidelně čistíme a někdy bandážujeme. Bandáž musíme pravidelně měnit, abychom předešli infekci. Králíci bandáže často netolerují a mají tendenci se jí zbavit.

U velmi těžkých stavů může být řešením i amputace postižené končetiny.

Jak lze pododermatitídě předcházet?

Bolestivým patám a chodidlům lze předejít vytvořením vhodného prostředí a správnou výživou.

K nejdůležitějším patří:

 • Pravidelné čištění klece a toalety morčete/králíka.
 • Hladká a suchá podlaha.
 • Měkčí a silnější podestýlka, kterou je potřeba pravidelně měnit, aby byla vždy suchá a čistá.
 • Denní kontrola chodidel zvířete.
 • Správná výživa a prevence obezity.
 • Stříhání přerostlých drápků.
 • Dostatečně velká klec nebo výběh pro zajištění pohybu zvířete.
Autor: