Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Policejní psi cvičili v Mostě přelety vrtulníkem

Výcvik policejních psů specializovaných na vyhledávání výbušnin a pátracích psů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výcvik policejních psů specializovaných na vyhledávání výbušnin a pátracích psů | foto: ČTK

MOST Psi specializovaní na vyhledávání výbušnin a pátrací psi dnes nacvičovali u jezera Most přelety vrtulníkem. Policejní pes nesmí být bázlivý a mít z létání strach, řekl vedoucí policejních kynologů Ústeckého kraje Petr Tomášek. Výcvik policejního psa trvá zhruba dva roky.

U Mostu cvičili jak dospělí vycvičení psi, tak ti, kteří výcvikem teprve procházejí. Vedle standardního výcviku, při kterém měli odhalovat v okolí jezera ostré vzorky výbušnin a hledat ztraceného figuranta, muselo všech 12 zvířat nastoupit do vrtulníku a přeletět nad jezerem.

„Hlavním účelem cvičení je otestovat psy ve vrtulníku. Aby okamžitě, co dosedne vrtulník, mohl jít pes pracovat, aby neměl problém s cestou vrtulníkem. Dosedne vrtulník, pes jde a okamžitě hledá,“ uvedl Tomášek. Pes, který je neklidný nebo po cestě vrtulníkem není schopen hned začít pracovat, je z výcviku vyřazen. „Většinou si je pak nechávají psovodi například na zahradu,“ doplnil Tomášek.

Výcvik policejních psů specializovaných na vyhledávání výbušnin a pátracích psů

Policie má v Ústeckém kraji 76 psů s různými specializacemi. Převládají němečtí ovčáci, přibývá ale i ovčáků belgických.

Výcvik policejního psa trvá zhruba dva roky. Psovod o něj pečuje od štěněte. „Vychovává si ho sám, připravuje si ho na službu, kterou bude pes pro nás dělat,“ doplnil Tomášek. Zvíře prochází opakovanými veterinárními vyšetřeními, která mohou odhalit případné zdravotní hendikepy. Pokud je pes zdravý a nebázlivý, skládá první zkoušky ve 20 měsících. „Do ostrého zásahu se dostává kolem dvou a půl a tří let,“ dodal Tomášek. Délka služby u policie záleží na zdravotním stavu psa. Většinou slouží do osmi až deseti let. Dožívají pak většinou u svých psovodů.

Psi specializovaní na vyhledávání výbušnin a pátrací psi dnes nacvičovali u...

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.