Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN


16. května 2017 5:45 Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Pořídili jste si kotě? Dejte pozor na to, čím ho krmíte

Kotě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kotě. | foto: Lidovky.cz

Kočky patří mezi nejvybíravější zvířata, která si můžete domů pořídit. Domácí kočky jsou navíc závislé na stravě, kterou jim nabídnou jejich majitelé. Na trhu ale existuje celá řada komerčních krmiv (ať už jsou to granule nebo vlhká krmiva) a není jednoduché určit, které krmivo je pro kočky to správné.

Proto vám přinášíme několik rad, aby vaše kočka byla zdravá, vitální a prožila kvalitní a plnohodnotný život.

Mléko je u kotěte nutný základ

Kotě je ve svém prvním měsíci života odkázáno na mateřské mléko. Teprve po čtyřech týdnech si začíná zvykat na samostatný příjem potravy. „Kotě roste velmi rychle a právě tato fáze života je pro budoucí vývoj naprosto zásadní. Důležitá je kvalitní strava, která obsahuje kompletní paletu živin pro zdravý vývoj kočky. V prvních měsících života potřebují koťata více bílkovin, ale také správný poměr vitamínů a minerálů, proto hledejte krmiva speciálně přizpůsobená rostoucím koťatům,“ říká veterinářka Dominika Kališová ze společnosti Royal Canin. Odstavování od mateřského mléka nastává mezi šestým a osmým týdnem, kdy si kočka zvyká už pouze na tuhou stravu. V tomto období by kotě mělo v malých dávkách být krmeno až šestkrát denně. Zhruba v desátém týdnu je kotě plně samostatné.

Kočka

Kočka do svých prvních narozenin stále roste a vyvíjí se. Postupem času se frekvence krmení krátí. Je ale velmi důležité, aby po celý první rok života dostávalo kotě stravu přizpůsobenou jeho věku, teprve poté přejděte na krmivo pro dospělé kočky. „U koťat existuje období tzv. imunitního okna. Toto období probíhá při snižování přímu mateřského mléka, kdy se vytrácí protilátky, které jsou obsaženy právě v mateřském mléku, a ještě není dostatečná tvorba vlastních protilátek koťat. Proto je u dospívající kočky velmi důležitý dostatečný přísun vitaminu C, E a luteinu, což jsou látky, které posilují formující se imunitní systém.

V krmivu by rovněž neměly chybět aminokyseliny, a to zejména taurin a arginin, tedy látky, které pomáhají ke správnému vývoji mozkové tkáně a srdečního svalu. I proto je vhodnější kupovat komerčně vyráběnou stravu, jelikož u ní známe přesné složení produktu,“ radí Kališová a dodává: „Určitě ale nezapomínejte ani na pitný režim. Dbejte na to, aby kotě mělo vždy k dispozici čerstvou vodu,“ upozorňuje veterinářka.

Kočky jsou vybíravé, ale samostatné

Dospělé Kočky jsou samostatnější než psi. Většinou si samy určí, kdy se půjdou najíst, a zároveň se nepřejídají. Oproti psům jsou ale výrazně vybíravější. Proto se vám může stát, že budete muset něco změnit. Často ale stačí pouze například změnit tvar granulí, případně jejich velikost.

Lidovky.cz
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.