Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pozor na antibiotika. Rezistence se objevuje i u domácích zvířat

Magazín

  6:41
Více než 700 000 lidí na světě ročně zemře na infekce rezistentní vůči antibiotikům. Problém nadužívání antibiotik se čím dál častěji objevuje také u domácích zvířecích mazlíčků. Správná diagnostika je nejlepší prevencí vzniku antimikrobiální rezistence u psů a koček.

U veterináře (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Podle Světové zdravotnické organizace zemře každý rok více než 700 000 lidí na infekční onemocnění způsobená bakteriemi rezistentními na současná antibiotika. Je to výsledkem obecného nadužívání antibiotik, případně jejich výskytu ve stravovacím řetězci. Stejný problém se čím dále častěji vyskytuje i mezi domácími zvířaty.

Jaké faktory snižují účinnost léčby antibiotiky?

  • Předepsání nesprávného druhu antibiotik pro dané infekční onemocnění.
  • Podání nepřiměřeně nízké dávky (Např. kožní infekce vyžadují vyšší koncentrace většiny antibiotik, než jsou třeba u infekcí močového měchýře).
  • Nedodržení instrukcí pro podání antibiotik stanovených veterinárním lékařem.
  • Ukončení léčby zvířete chovatelem dříve, než dojde k úplnému vyřešení daného problému.
  • Neřešení souvisejících problémů, které brání antibiotikům zneškodnit či potlačit množení bakterií (Např. dlouhotrvající recidivující infekční onemocnění může způsobovat přítomnost cizího tělesa v místě infekce).

Přestože možnost šíření rezistentních kmenů bakterií z domácích zvířat na chovatele je omezená, roste mezi veterinárními lékaři znepokojení kvůli vzestupu antimikrobiální rezistence u zvířat v zájmových chovech.

Nedávný průzkum mezi veterinárními lékaři z fakultní veterinární nemocnice americké North Carolina State University ukázal, že téměř 60 % z nich má zkušenost s neúčinnou nebo velmi omezenou antibiotickou léčbou kožních infekcí u domácích zvířat, infekcí močových cest psů a koček nebo chirurgickými infekcemi, které nebylo možné vyléčit dostupnými antibiotiky.

„V poslední době se často setkáváme s případy, kdy k nám přicházejí chovatelé se svými zvířaty léčenými antibiotiky na zdravotní problémy, které pouze výjimečně, pokud vůbec, způsobil bakteriální původce“, říká MVDr. Marek Galbinec z veterinární kliniky Vethope.

Nadužívání antibiotik u zvířat

„Mezi běžné příklady patří nadbytečné užívání antibiotik ve chvíli, kdy se u psa vyskytne zvracení či průjem poté, co vyplenil koš s odpadky či sežral něco v parku. Stejně tak se někdy nesprávně podávají antibiotika na záněty dolních cest močových u koček, které ale bývají ve většině případů způsobeny stresem,“ doplňuje veterinář.

Antibiotika jsou naprosto zásadní pro úspěšné zvládání mnoha bakteriálních onemocnění. Mnoho relativně méně významných infekcí lze však léčit a vyléčit bez jejich nasazení. „Bakteriální infekci u domácích zvířat lze úspěšně zvládnout i bez antibiotik použitím vhodných medicinálních antiseptických šamponů pro ošetřování kožních infekcí, vyplachování a čištění nekomplikovaných abscesů vzniklých kočičím kousnutím a použitím dezinfekčních přípravků k čištění uší“, dodává Galbinec.

Autor:

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...