Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Pražská zoo odchovala tři mláďata kormorána černobílého

Kormorán nemá vyvinuté mazové žlázy, jejichž výměšek by mastil peří, proto se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kormorán nemá vyvinuté mazové žlázy, jejichž výměšek by mastil peří, proto se... | foto: ČTK

V pražské zoologické zahradě odchovali mláďata kormorána černobílého. Tři ptáci, kteří se vylíhli v polovině června, na konci minulého týdne opustili hnízdo ve vnitřní ubikaci a přesídlili do venkovní voliéry v Ptačích mokřadech.

„Je to první odchov kormorána černobílého v českých a slovenských zoologických zahradách,“ informovala Helena Petáková z pražské zoo. V Evropě chová kormorány černobílé sedm zoologických zahrad a ptačích parků, kde se jim letos zatím nepodařilo mláďata odchovat.

Mláďata v pražské zoo zatím nejsou samostatná a stále je krmí jejich rodiče....
Kormorán nemá vyvinuté mazové žlázy, jejichž výměšek by mastil peří, proto se...

„Matka mláďat se v roce 2004 vylíhla dokonce ještě v zemi původu - v Healesville Sanctuary v Austrálii. Otec pochází z odchovu Parc du Oiseaux ve Villars les Dombes,“ uvedl kurátor chovu ptáků Antonín Vaidl. Pražské hejno, které je s 14 dospělými a třemi mláďaty největším hejnem kormoránů černobílých v Evropě, je složeno z jedinců ze dvou nizozemských zoologických zahrad, ze zahrady v Arnemu a Veldhovenu. V obou nizozemských zahradách už chov kormoránů ukončili.

Mláďata v pražské zoo zatím nejsou samostatná a stále je krmí jejich rodiče. Dospělí kormoráni loví kořist pod vodou, kde se pohybují pomocí nohou s plovacími blánami, které slouží jako vesla. Kormorán nemá vyvinuté mazové žlázy, jejichž výměšek by mastil peří, proto se rychle promáčí. A tak jej návštěvníci zoo mohou často vidět, jak se s roztaženými křídly vystavuje slunečním paprskům.

Od začátku letošního roku se trojská zoologická zahrada dočkala mnoha zajímavých přírůstků. V polovině července se vylíhla dvě mláďata varana moluckého. Na jaře se také narodila tři mláďata vzácných lemurů vari bělopásých, dvě mláďata soba karelského, tři štěňata psů pralesních, hrabáč kapský, hříbě koně Převalského nebo guaréza pláštíková.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Nevyžádanou elektronickou poštu dostávají stamiliony lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Nevyžádanou elektronickou poštu dostávají stamiliony lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Nevyžádanou elektronickou poštu dostávají stamiliony lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...