Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk -2 °C polojasno Předplatné LN


22. dubna 2016 6:38 Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Přinesla vám kočka myš? Odměňte ji, ale nenechte ji myš sežrat

Kočka s myší | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kočka s myší | foto: Shutterstock

Nejenom myši, ale i ostatní hlodavci tvoří jídelníček venkovních koček, ale i koček se kterými jezdíte ven jen o víkendech. Často se tak stane, že se vám kočka přijde pochlubit a přinese vám mrtvou či zraněnou myš. Co v takové situaci dělat?

Pokud kočka ulovila myš a rovnou ji zabila, což se ale nestává tak často, hlodavce ji vezměte a místo něj ji dejte pamlsek, který nedostává tak často. Kočka musí mít pocit, že za kořist, kterou přinesla, získala kořist jinou.

Pakliže kočka přinese zraněnou myš, zkuste ji hlodavce odebrat a zabijte ho, aby se zbytečně netrápil a nemusel trpět při dlouhé hře, kterou s ním kočka hraje. Kočku i v tomto případě nezapomeňte odměnit.

Volně žijící hlodavec hostí celou řadu parazitů, vnějších i vnitřních, kteří mohou přesídlit i na kočku či psa. V případě vnitřních parazitů (škrkavky) fungují také jako mezihostitelé. To znamená, že parazit v jejich těle „pouze čeká až kolem projde hostitel“. Hlodavci přenáší mnoho parazitů, navíc se může stát, že vaše kočka sežere myš, která se předtím otrávila jedem na hlodavce, a otráví se také.

Jak kočku chránit?

Jedinou možností, jak kočku chránit jsou pravidelně podávaná anitiparazika. Kočky, které se buď pohybují venku, ale i ty, kterým lidé dávají syrové maso, by se měly odčervovat nejméně jednou za tři měsíce.

apeAlena Pecháčková
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou
NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou

Před třemi lety se Janě Ryšánkové obrátil život naruby. Byla v pátém měsíci těhotenství, když jí lékaři oznámili, že má rakovinu v pokročilém stádiu.