Lidovky.cz: Jak poznáme, že má kočka problém s ledvinami?
Počínající problémy s ledvinami se projevují velice nenápadně. A nebo vůbec. Je možné je zjistit pouze vyšetřením krve nebo moči. V pokročilejších stádiích je možné pozorovat zvýšené pití a močení, ztrátu hmotnosti, zhoršenou kvalitu srsti. Může se objevit časté zvracení šťáv, nechutenství a zácpa. Tyto příznaky se více méně týkají chronického onemocnění ledvin. Akutní stavy se rozvíjí v průběhu několika hodin nebo dnů.
Lidovky.cz: Říká se, že na nemoci ledvin více trpí kocouři, je to pravda?
Kocouři, zejména vykastrovaní, více trpí nemocemi močových cest, onemocnění ledvin nemá tak výraznou predispozici dle pohlaví.
Lidovky.cz: Co pro kočku můžeme udělat, abychom onemocnění zabránili?
Základem prevence onemocnění ledvin je správné krmení. Krmná dávka by měla obsahovat kvalitní bílkoviny živočišného původu, lehce stravitelné a pro organizmus využitelné. Pozor na překrmování a obezitu, je to jeden z rizikových faktorů. Dále by se neměli podceňovat nemoci srdce a dutiny ústní, jejich stav ovlivňuje také funkci ledvin. Zamezte také přístupu koček k potencionálně toxickým látkam (jedovaté rostliny, nemrznoucí směsi, některé léky). U koček starších 8 až 9 let je vhodné pravidelně alespoň jednou za dva roky udělat krevní testy na zjištění funkce ledvin. Tímto způsobem je možné podchytit onemocnění ve stádiu, kdy ještě nemá klinické projevy a šance na vyléčení je mnohem vyšší.
Lidovky.cz: Jsou ohroženější kočky, které žijí venku či v bytech?
Na tohle asi není jednoznačná odpověď. Bytová kočka je více ohrožená nedostatkem pohybu, obezitou a překrmováním, venkovní kočka má větší riziko infekčních nemocí nebo otrav, které zasáhnou i funkci ledvin.