9. května 2019 5:02 Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Ptačí park u Josefova na Náchodsku otevřel lokalitu džungle

Červenka obecná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Červenka obecná | foto: Wikipedia

JAROMĚŘ Česká společnost ornitologická (ČSO) v ptačím parku Josefovské louky u Josefova na Náchodsku pro návštěvníky otevřela novou trasu v takzvané Josefovské džungli. Jde o asi kilometr dlouhé území divočiny. „Díky otevření džungle mohou návštěvníci nově obejít park okružní trasou bez vracení se stejnou cestou,“ informoval správce parku Břeněk Michálek.

Ptačí park Josefovské louky o rozloze asi 80 hektarů vzniká od roku 2006. Jeho hlavním cílem je umožnit návrat mokřadních ptáků na dříve zaplavované louky v nivě Metuje a současně zpřístupnit území veřejnosti. Jeho páteří je 100 let starý závlahový systém, který Česká společnost ornitologická opravila, a který nyní umožňuje regulaci výšky spodní vody na okolních loukách.

Okružní stezka v ptačím parku vede kolem celého parku až k soutoku Staré Metuje s Novou Metují, kde v ohradě žijí od roku 2018 divocí koně. Rozšíření stezky přes džungli vytvořili dobrovolníci motorovými pilami a křovinořezy.

„Návštěvníci mají možnost na trase spatřit vydru, ledňáčka, bobří ohryzy, popraskané rozvrácené vrby pokryté choroši a malebné zátoky Metuje. Stezku ocení především lidé, kteří milují obyčejné nezpevněné chodníčky divokou přírodou,“ uvedl Michálek. Na dvou místech nové stezky jsou dřevěné cedule s kresbami koní, zubrů a praturů, tedy zvířat, která v lokalitě kdysi žila.

ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.