Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN


30. června 2016 6:28 Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

S jehněčím, nebo krůtím? Jak se zorientovat v nabídce psích granulí

Jak uchovat granule čerstvé? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak uchovat granule čerstvé? | foto: Shutterstock

V současné době je na trhu nepřeberné množství různých druhů a způsobů, jak domácích mazlíčky krmit – od podávání syrové stravy, tzv. BARF, přes konzervy, vařenou stravu až po krmení granulovaným krmivem. Je těžké nepodlehnout marketingovému tlaku a vybrat z mnoha variant tu, která by vašemu svěřenci sedla nejlépe. V čem se tedy liší, jak se vyrábí, na co dát pozor a čeho si všímat na obalu?

Zaměříme-li se na extrudované granule1, které jsou nejčastěji prodávanou formou granulí, tak je vždy dobré si pohlídat několik parametrů:

Zkontrolovat seznam použitých surovin. Všechny suroviny, které byly pro výrobu krmiva použity, by zde měly být zaznamenány. V rámci seznamu surovin je důležité koukat i na jednotlivé pořadí surovin, neboť jejich pořadí udává množství, ve kterém by měly být v krmivu zastoupené (surovina psaná na 1. místě bude v krmivu zastoupena nejhojněji).

Sledovat názvy označení jednotlivých surovin. Ty by měly být co nejpřesnější, aby si chovatel dokázal představit přesnou komponentu, kterou si má pod daným pojmem představit: „Například pod slůvkem ‘živočišný tuk’ se může skrývat cokoli (tuk z prasete, jehněte, kuřete, směs tuků, kafilerní tuk, aj.). Proto je vždy lepší volit z krmiv, která mají suroviny přesně definované. Ve většině případů bývají i tyto receptury kvalitnější než ty s nepřesným označením,“ radí specialistka na výživu značky Fitmin Adéla Palacká.

Co je co v granulích?

Co v krmivu znamená popel a popeloviny?

Tento údaj chovateli poskytuje informaci o celkovém množství minerálních látek, které dané krmivo obsahuje. Hodnota popela se zjistí laboratorní metodou po úplném spálení vzorku granulí, proto tedy tato terminologie (povinná hodnota z hlediska zákonných deklarací).

Proč se liší obsah masa v granulích pro kočky (vyšší) a psy (nižší)?

Obsah masa v krmných směsích pro psy a pro kočky se liší díky tomu, že kočka je na rozdíl od psa striktní masožravec. Proto pto pro uspokojení svých potřeb potřebuje daleko více surovin živočišného původu, než je tomu u psů.

Dále je dobré se podívat na energetickou hodnotu krmiva a analytické složky. Každá kategorie zvířat (rozdělená dle velikosti, věku, zátěže, zdravotního/fyziologického stavu) má specifické požadavky na obsah živin v krmivu. Například dospělý pes v běžné zátěži: protein 15–30%, tuk 10–20 %; dospělá kočka: protein 30–45%, tuk 10–30 %.

Výhodou bývá i informace, kdy je na obalu uvedeno procento živočišných proteinů. Tento údaj udává množství živočišných proteinů z celkové sumy hrubého proteinu. Chovatel si tak může udělat představu o tom, jakého původu použité proteiny jsou. Tzn., zda pochází z rostlin, například hrachu, či naopak z živočišných surovin (masokostních mouček, čerstvého masa,).

V neposlední řadě je dobré sledovat atraktivní suroviny, jako je např. již zmiňované čerstvé maso, které dává krmivu nejen vysokou chutnost, ale především i kvalitu. Masokostní moučka zvyšuje procento živočišných složek na obalu, kvalita živin je však oproti čerstvému masu mnohem nižší (při výrobě moučky se surovina i několikrát za sebou peče a drtí). „I proto jsme vyvinuli jedinečnou technologii pro přidání čerstvého masa do granulí, kdy používáme tzv. strojově vykostěné maso vysoké kvality, které se používá také v potravinářství. Tímto krokem je tedy ovlivněna jak kvalita krmiva, tak i jeho chutnost,“ vysvětluje Palacká.

Granule (ilustrační foto)

Každé zvíře je unikát a i když budete vybírat krmivo s nejlepším vědomím a svědomím, tak se může stát, že vašemu svěřenci prostě nesedne. Zda krmivo sedí či nikoli poznáte v prvních dnech na kvalitě trusu, později na kvalitě a vzhledu srsti a ve finále i na kondici zvířete, které by nemělo být vyhublé, ani obtloustlé s aktivitou úměrnou jeho věku.

Lidovky.cz
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...