Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šťastný nový rok i pro vaše zvíře. Pár tipů, jak mazlíčky ochránit

Magazín

  6:11
Nemusí to být nutně oslavy příchodu nového roku, stačí obyčejná bouřka a váš pes se vyděšeně krčí v předsíni, v horším případě u vás v posteli, nebo naopak zmateně pobíhá po bytě. Tak či tak je na něm vidět, že z petard, které se již několik hodin z venku ozývají, není úplně nadšený. Pro nás oslava, pro ně často mučení. Přinášíme pár tipů jak vašim domácím mazlíčkům novoroční oslavy alespoň trochu zpříjemnit.

Štěně (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Stejně jako u lidí, i u domácích zvířat závisí na povaze. Je možné, že zrovna pro vašeho psa nebo kočku je poslední den v roce den jako každý jiný. Obecně mají ale psi i kočky několikanásobně vyvinutější smysly, především pak sluch. To jim způsobuje, že každá vybuchlá petarda je pro ně téměř trauma. Toto trauma se nejčastěji projevuje tak, že například pes zmateně pobíhá dokola po bytě, nezvykle více štěká nebo dokonce vrčí. Některá zvířata se uchylují k tomu, že z nervozity ničí nábytek nebo vaše boty.

Vykliďte prostor

Pokud víte, že váš pes nebo kočka 31. prosince už od rána nervózně pobíhá po bytě, je tu pár tipů, co pro ně můžete udělat, aby i pro ně byl konec roku alespoň trochu snesitelný. Pokud bydlíte ve městě, kde okolí vašeho domu poslední den v roce připomíná už od odpoledne bitevní pole, je na místě kapitulovat a odebrat se i se svým čtyřnohým přítelem na nějaké klidnější místo. Ideálně někam na samotu, kde ohňostroje nebývají tak hlučné.

Kdy psi potřebují výživnější stravu? V zimě upravte jídelníček

Pokud chaloupku v horách nevlastníte, tak alespoň zajistěte, aby si zvíře během večera mělo kam zalézt a oslavy přečkalo na klidném místě v domě nebo bytě. Dobře poslouží koupelna nebo jakékoliv místo, které zvíře co nejvíce izolujete od hluku. „Pokud o svém psovi víte, že silvestrovské oslavy těžko zvládá, nenechávejte ho s jeho strachem o samotě. Psa je dobré mít u sebe, hrát si s ním a zkusit tak alespoň zmírnit jeho stres,“ doporučuje veterinářka Tarkošová. Máte-li hlídacího psa, který žije venku, udělejte alespoň jednou v roce výjimku a pozvěte neklidné zvíře do domu, kde se bude mít kam schovat před ohňostroji, petardami a půlnočním hlukem.

Něco na uklidnění

Když nic z výše uvedeného nezabere a ze zkušenosti víte, že váš pes či kočka budou už od silvestrovského rána nervózní, můžete sáhnout po nejrůznějších uklidňujících prostředcích. Jako první se nabízí prostředky na přírodní bázi a difuzéry. U těch ale musíte počítat s tím, že je potřeba je nasadit pár dní s předstihem. Přípravky na přírodní bázi alespoň 4 dny před Silvestrem (nebo jakoukoli jinou pro vaše zvíře traumatizující událostí), difuzér rozprašující uklidňující látku pak zhruba dva týdny dopředu.

Jako další alternativu můžete zvolit speciální krmivo obsahující uklidňující látky, například přípravek Calm, které musíte nasadit ideálně 2-3 týdny před Silvestrem. Pokud se rozhodnete pro sedativa, musíte navštívit veterináře. Tento uklidňující prostředek může pro vaše zvíře předepsat pouze on. Veterinář také určí přesné dávkování a nejvhodnější dobu pro podávání. Zeptejte se svého veterináře na nejlepší možnost pro vašeho domácího mazlíčka.

Autor: