Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Štěně vyžaduje především zodpovědnou péči, radí veterinář

Magazín

  6:56
Nový psí mazlíček je jistě vítaný přírůstek do rodiny. Před pořízením štěněte je však nutné promyslet mnoho věcí, na které je třeba brát zřetel. Zde najdete několik užitečných doporučení pro přípravu na nový zvířecí přírůstek.

Štěně (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Plemeno a anamnéza

Nejdříve si promyslete, jaké plemeno by bylo vhodné k Vašemu životnímu stylu. Je obrovský rozdíl mezi náročností péče o čivavu nebo německou dogu. Pokud si kupujete štěně od chovatele, vždy chtějte vidět i jeho rodiče. Ujistěte se, že rodiče štěněte měli posouzený stav kyčlí a očí (záleží na plemeni). Když si berete zvíře z útulku, ptejte se na co nejvíce známých podrobností o jeho minulosti.

Socializace a navykání

Vezměte si štěně ideálně kolem sedmi týdnů stáří. První noc bude štěně pravděpodobně kňučet, jelikož bude pryč od mámy. Snažte se odolat pokušení jít k němu a neujišťujte ho v tom, že pláčem si vynutí pozornost. První týdny štěněte u Vás jsou označovány jako období socializace, kdy objevuje a přistupuje ke všemu novému s velkou zvědavostí. V této době by štěně mělo být seznámeno s co nejvíce věcmi v domácnosti, např. vysavač, pračka, myčka nádobí či další přístroje s výraznými zvuky.

Vakcinace

Obecně se doporučuje první návštěva u veterinárního lékaře v sedmém týdnu věku. Veterinární lékař doporučí vhodné krmení, provede odčervení, odblešení, nastaví vakcinační program a zodpoví případné dotazy majitele. Štěně by nemělo přicházet do kontaktu s ostatními psy až do doby, než bude plně očkováno. Běžně se doporučuje první (nepovinná) vakcinace psů ve věku osmi týdnů. Druhá ve dvanáctém týdnu. Na procházky mezi ostatní psy můžete následně vyrazit ve 13. až 14. týdnu stáří.

Očkování by se mělo opakovat následně každý rok. Základní očkování psů se provádí proti: Parvovirus, Psinka, Infekční zánět jater, Leptospiroza, Adenovirus a Para-Influenza. Většina renomovaných psích hotelů nebude akceptovat psy, kteří nejsou platně očkováni včetně vakcinace proti psincovému kašli. Ochranné očkování proti vzteklině je na území ČR povinné pro psy starší tří měsíců dle ustanovení zákona č. 166/1999 Sb., o veterinární péči v platném znění. Očkování se provádí jednou za rok nebo dle doporučení výrobce vakcíny.

Odčervení a odblešení

Štěně by mělo být odčervováno od čtrnácti dní věku, pravidelně každé dva týdny až do odstavu. Pak stačí jednou měsíčně do půlroku věku a následně jednou za tři měsíce. U zvířat imunitně oslabených, nebo pokud chováte více zvířat v domácnosti, máte malé děti či chováte loveckého psa, doporučujeme preventivní odčervení zvířete každý měsíc. Je důležité poradit se s veterinárním lékařem ohledně nejvhodnějšího způsobu odblešení štěněte. Blechy způsobují nejen kožní problém a jsou mezihostitelem tasemnic.

Štěně (ilustrační foto)

Prevence nemocí

Pro předcházení nemocem nebo jejich včasnou diagnózu doporučujeme preventivní prohlídky zvířecího mazlíčka u veterinárního lékaře každých šest měsíců, minimálně však jednou ročně.

Krmení

Většina štěňat by měla dostávat krmení 3 - 4x denně. Zvířecí mazlíček by vždy měl mít přístup k čerstvé vodě.

Učení na toaletu

Jakmile štěně přijde poprvé domů, je třeba začít s učením na toaletu. Berte štěně ven po každém krmení a hrajte si s ním, chvalte ho a odměňujte vždy, když se mu povede vykonat toaletu venku.

Čipování

Mikročipování psů nebo identifikace tetováním je v řadě měst povinné od šesti měsíců věku. Je to velmi důležité, protože Váš pes může být v případě zaběhnutí lehce identifikován.

Autor: