Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stop zbytečným antibiotikům. I domácím mazlíčkům může udělat veterinář CRP test

Magazín

  6:24
C-reaktivní protein (CRP) je přesný a praktický nástroj pro odhalení a sledování systémových zánětů u psů. U lidí je CRP již dlouho využíváno rutinně. Nyní lze stejný test provést i u vašeho mazlíčka.

Pes u vody foto: Alena Pecháčková, Lidovky.cz

C-reaktivní protein (CRP) je produkovaný zejména v játrech a slouží jako přesný, vysoce specifický a velmi citlivý indikátor systémové zánětlivé reakce. CRP byl poprvé identifikován v roce 1930 u lidí. Výzkum CRP u psů začal jako model pro studium lidských zánětlivých onemocnění a procesů.

Antibiotika při léčbě zvířecích mazlíčků. Na co dát pozor, radí veterinář

CRP je bílkovina akutní fáze zánětu a slouží jako indikátor infekce a zánětlivých procesů v těle. Jakákoli odchylka hodnoty CRP signalizuje změnu zánětlivého zatížení zvířete. U zdravých jedinců je CRP přítomen v krvi ve velmi nízkých koncentracích, často pod 5 mg / l. Avšak v průběhu pokračujícího zánětu se jeho hladina zvýší až na velmi vysoké koncentrace (dokonce nad 600 mg / l) v závislosti na závažnosti zánětlivého procesu (např. bakteriální infekce). CRP potvrdí zánět mnohem dříve, než zaznamenáme zvýšení počtu bílých krvinek v krevním obrazu. V případě zánětu dochází již během 5 hodin až k desetinásobnému zvýšení hodnot CRP aniž by pacient byl ovlivněn stresem či excitací. Vrcholu CRP dosahuje během 48hodin.

CRP test identifikuje již začínající zánětlivé procesy v těle psa. Tím nám pomáhá včas diagnostikovat a léčit nejen běžná zánětlivá onemocnění či poranění, ale i složitější nemoci, jako např. pyometru – zánět dělohy u feny, dále pak autoimunitní hemolytickou anémii nebo meningitidu. Zároveň je velmi efektivní při hodnocení dosavadní antibiotické léčby nebo při pooperačním monitoringu pacienta. 

Pokud pes začne trpět zánětlivým onemocněním, zvýší se syntéza CRP v játrech a během asi čtyř až šesti hodin se zvýší hladina CRP v krvi. Zvýšení bude záviset na dvou faktorech – závažnosti zánětlivého onemocnění a délce zánětlivého procesu. Obvykle, když je nemocné zvíře přivezeno na veterinární kliniku, koncentrace CRP v krevním séru již vzrostla v reakci na onemocnění nebo zranění.

Měření CRP u psů je také skvělým nástrojem pro hodnocení úspěšnosti dosavadní léčby např. při akutním zánětu slinivky. Umožňuje tak zhodnotit nejlepší léčebný postup. Pokud hladina CRP po léčbě poklesla a následně opět prudce vzroste, je jisté, že léčba selhala.

CRP také pomáhá efektivně sledovat pooperační stav pacienta a jeho zotavení po chirurgickém zákroku. Umožňuje včasný záchyt možných komplikací po chirurgickém výkonu. Např. při hojení ran by měl být zaznamenán pokles CRP do tří dnů. Dále CRP umožňuje monitoring relapsu (znovu vzplanutí) onemocnění, například při monitorování chemoterapie lymfomu.

CRP je velmi užitečný test pro určení zánětu, který nelze detekovat pomocí bílých krvinek. CRP je proto jedním ze základných diagnostických testů. Výsledky testu CRP prováděném na veterinární klinice Vethope jsou dostupné velmi rychle – zhruba za 8 minut při samostatném provedení a za 12 minut, pokud se provádí společně s dalšími testy biochemických parametrů a elektrolytů. To umožňuje informovat majitele zvířete a probrat s ním možnosti léčby na pracovišti přímo během konzultace.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!