130 let
Štěně (ilustrační foto)

Štěně (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Strážníci v Brně začali upozorňovat majitelů psů na čipování

Magazín
  •   6:51
BRNO - Strážníci v Brně začali majitele psů upozorňovat na povinné čipování, psi musí být označeni elektronickým čipem od ledna 2020. Preventivní akce má pejskaře uchránit před pokutami a také poukázat na přínosy mikročipů. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí strážníků Tereza Kadrnožková.

Strážníci v rámci informační kampaně rozvěsí plakáty s potřebnými informacemi do blízkosti oblíbených venčících a výcvikových ploch pro psy. Rozdávat také budou kartičky vytvořené strážníky preventivního oddělení, kde se majitelé psů dozví nejdůležitější informace o čipování.

Podle novely veterinárního zákona psi na území ČR musí být od roku 2020 označeni mikročipem, jinak bude jejich očkování proti vzteklině bráno jako neplatné. Aby majitel psa splnil všechny povinnosti, které mu zákon ukládá, musí kromě očipování psa také číslo mikročipu zapsat do očkovacího průkazu nebo pasu psa. Za psa bez označení bude hrozit ve správním řízení krajské veterinární správy pokuta až 20 tisíc korun. 

Výjimku mají pouze psi označeni jasně čitelným tetováním, které bylo provedeno před 3. červencem 2011, a štěňata do doby prvního očkování proti vzteklině, které se provádí zhruba v půl roce.

V loňském roce přijali pracovníci útulku městské policie 500 psů, z toho pro 227 zvířat se dostavil jejich majitel a pro 262 psů se podařilo najít nový domov. Celkem 324 psů bylo díky mikročipům vráceno majiteli přímo z místa nálezu bez toho, aniž by pes musel být převezen do útulku. Před deseti lety, kdy městská policie čtečky čipů pořídila, to bylo 189 zvířat.

Kontrolu, zda je pes označený mikročipem, budou strážníci provádět ve chvíli, kdy se zvíře zaběhne a bude potřeba zjistit jeho majitele. V současnosti je čtečkou čipů vybaven nejen odchytář městské policie, ale také pracovnice útulku.

„Ze zkušeností víme, že čipem je označen zhruba každý druhý pes, se kterým se strážníci setkají. Významně to zlepšuje šanci na okamžité vrácení majiteli. Zvířata tak nemusí trávit byť třeba jen jednu noc v jim neznámém prostředí. Samozřejmě je zapotřebí, aby majitel čip zaregistroval v některém z dostupných registrů a vyplnil kontaktní údaje,“ uvedl vedoucí útulku městské policie Jaroslav Bohanes.

Každý pes, který z útulku odchází do nového domova, je čipem označený, a majitelé jsou upozorněni na výhody registrace.

Autor: ČTK