17. dubna 2018 6:48 Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Tygři sumaterští v Jihlavě mají dvě mláďata, jsou v porodním boxu

Dvě mláďata tygrů sumaterských v jihlavské zoologické zahradě zůstávají i dva... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dvě mláďata tygrů sumaterských v jihlavské zoologické zahradě zůstávají i dva... | foto: ČTK

JIHLAVA Dvě mláďata tygrů sumaterských v jihlavské zoologické zahradě zůstávají i dva týdny po narození v porodním boxu pod bedlivým dohledem matky. Zjistit se zatím nepodařilo ani jejich pohlaví. „Samici Cintu, která rodila poprvé, se chovatelé snaží chránit před stresem, proto v pavilonu šelem udržují klidový režim. Přístupný je pouze ve dnech s nízkou návštěvností,“ sdělila ředitelka zoo Eliška Kubíková.

„Samice tygra sumaterského je březí asi 100 dní a mláďata jsou po porodu slepá, velice omezeně pohyblivá a zcela bezmocná,“ popsala ředitelka. Šance na přežití malých tygrů se s každým dnem zvyšuje. Pracovníci zoo ale předpokládají, že nyní začínat lézt. Porodní box opustí až víc než měsíc po svém narození.

Tygr sumaterský

Tygr sumaterský je nejmenším poddruhem tygra, jeho původní domovinou je ostrov Sumatra v Indonésii. Hrozí mu vyhubení. Počty tygrů se v jejich přirozeném prostředí tropických pralesů dají těžko odhadnout, jde asi o 400 zvířat. Na jejich úbytku se podílejí pytláci. Tygří kosti i jiné části těla této velké šelmy jsou ceněným lékem v tradiční čínské medicíně, na černém trhu jsou žádané také tygří kůže a kosti.

Na světě jsou malí tygři od 28. března. Ve stejný den před pěti lety se v Jihlavě narodila i jejich matka Cinta. Byla teprve třetím mládětem sumaterského tygra v jihlavské zoo, a to po dvaceti letech od jejich prvního odchovu. Jméno Cinta, což v indonéštině znamená láska, tygřici vybral zpěvák Tomáš Klus.

Otec malých tygrů, samec Dandys, se narodil v roce 2012 ve varšavské zoo. O dva roky později se dostal do Zoo Brno, kde se zatím otcem nestal. Chovatelé doufají, že díky úspěšnému spáření s Cintou získal zkušenosti, které mu pomohou, až se během jara vrátí do brněnské zoo k samici Satu.

Dvě mláďata tygrů sumaterských v jihlavské zoologické zahradě zůstávají i dva...
ČTK