Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

U psů i koček dejte pozor na přehřátí, pro králíky jsou vysoké teploty smrtelné

Magazín

  6:47
Tropické počasí není náročné pouze pro lidi, pro domácí zvířata představuje hotové peklo. Jejich majitelé by na to měli myslet a snažit se zvířatům co nejvíce ulevit. Lidé se ve vedru potí, čímž se ochlazují, psi takovou možnost nemají. I proto je riziko přehřátí u psa daleko vyšší.

„Venkovní zvířata můžeme například postříkat vodou z hadice nebo polít vědrem chladnější vody. V bytě je ideální dát přes ně navlhčený ručník. Ovšem u dlouhosrstých plemen dáme pozor na to, aby voda po srsti jen nestekla a aby se také srst neslepovala a nedošlo později k zapařeninám,“ radí veterinář Pavel Anton, jak můžeme zvířata ochladit a pomoci jim vedra snášet lépe.

Na co si dát pozor

  • nevenčete psa v pravé poledne
  • zvířata nenechávejte v autě
  • hlídejte pitný režim zvířete
  • voda nesmí být nikdy ledová
  • nepodávejte psům zmrzlinu
  • dávejte pozor na spálení polštářků o rozpálený chodník
  • i při venčení sebou mějte vodu

Ve městech je situace horší, u země je vzduch mnohem teplejší, to znamená, že pes může chodit a pohybovat se i v 50 stupních. „Hlavní chybou je venčení přes poledne, bez ohledu na počasí. Není také vhodné zatěžovat zvířata fyzicky, například běháním. Zvířata žijící venku musí mít možnost stíněného prostoru na odpočinek,“ doplňuje veterinář.

Vedro ale není zátěžovým faktorem pouze pro psy, ale pro všechna domácí zvířata. Kočky snáší vedra trochu lépe než psi, i proto že jsou přes den málo aktivní a klidně ho celý prospí. I pro ně je ale horko zátěž, se kterou musí pracovat. Navíc při přehřátí upadají do šoku a bezvědomí. Především perské kočky kvůli své srsti a zkrácené čelisti snáší vysoké teploty špatně.

Nejnáchylnější k přehřátí jsou příliš mladá, stará, obézní nebo nemocná zvířata, zvířata s hustou srstí a krátkolebá plemena - například buldočci a boxeři. U bezsrstých plemen zase pro změnu hrozí spálení kůže. V létě určitě dávejte také pozor na spálení polštářků o rozpálený chodník.

Kočka

Úpal a úžeh

Pes, kočka, pták nebo hlodavec musí pít pravidelně, jejich majitelé by měli tedy jejich pitný režim hlídat. Pokud zvířata vodu odmítají, snažte se ji do nich vpravit třeba i lehkým násilím.

Psy venčete zásadně brzy ráno a večer, kdy horko nedosahuje vrcholu a zvolte raději nejbližší cestu k parku, než dlouhou vycházku.

Přehřátí můžete předejít i tím, že zvířatům zajistíte komfort, i když nejste doma. Je dobré před cestou do práce zatáhnout žaluzie nebo rolety. Například klec s ptáky nikdy nevěste ani nepokládejte v místě, na které svítí slunce. Místnost musí být také odvětrávaná, pozor dejte na průvan, který zvířatům může uškodit stejně jako lidem.

Jak poznat přehřátí?

Jak přehřátí psa poznáme? Pes začne velmi rychle dýchat, často zvedá tlapky a má suchou a velmi horkou kůži. Dalším z příznaků je pěna u tlamy a zrychlený srdeční tep. Pakliže na psovi pozorujte příznaky, měli byste ho co nejdříve ochladit. Nesmí však dojít k teplotnímu šoku. Zabalte ho například do mokrých ručníků. Pokud se stav zvířete nelepší, vyhledejte odbornou pomoc.

Králík. Ilustrační foto

Pokud máte doma králíky, věnujte dostatek péče tomu, abyste jim zajistili podmínky pro přežití. Pro králíčky je totiž teplota kolem 40 stupňů hraniční, králíci vysoké teploty zvládají opravdu špatně a mohou i zemřít. Králíci stejně jako kočky a psi nemají téměř žádné potní žlázy. Jediné potní žlázky jsou v okolí tlamy. Žlázy a uši jsou jedinými termoregulačními orgány králíka.

Ke špatnému snášení vyšších teplot přispívá i to, že králíci dýchají výlučně nosem a při vyšších teplotách automaticky méně pijí. Teplota, která králíkům začíná vadit je už „pouhých“ 28 stupňů. Tato hranice se však při vysoké vlhkosti vzduchu a špatném větrání může ještě snížit. Snažte se jim tedy doma přizpůsobit. Pokud je vedro opravdu neúnosné, musíte králíka zchladit třeba i přikládáním studených pet lahví, či vlhkým ručníkem, nebo kostkami ledu v utěrce.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!