Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Unikátní čich dělá ze psích záchranářů nepostradatelné pomocníky

Hrdý Quantus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrdý Quantus. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Unikátní čich a instinkty činí ze služebních psů nepostradatelné pomocníky při vyprošťování lidí ze sutin nebo při hledání pohřešovaných dětí a seniorů. Služební psi pražských strážníků se osvědčili v mnoha případech, třeba před sedmi lety při záchraně dělníků zavalených v Soukenické ulici. Čtyři lidi v sutinách tehdy našli za půl hodiny, a bezesporu jim tak zachránili život. V rozhovoru s to řekl kynolog městské policie Michal Sitte.

Pražští strážníci chovají ve stanici v Klánovicích zhruba třicítku služebních psů. Většina slouží jako hlídkoví psi. Pomáhají strážníkům třeba při demonstracích, fotbalových zápasech, ale i při zásahu proti nebezpečným nebo ozbrojeným pachatelům. „Pes je vycvičený tak, aby byl schopen zadržet pachatele a zároveň ochránil svého vodiče,“ řekl záchranář. V takovém případě není neobvyklé, že pes zadrženému způsobí i nějaké zranění.

Naopak pětice záchranářských psů městské policie má zcela jiný výcvik. „Takoví psi v žádném případě nesmí hledanému ublížit, nesmí se jej ani dotknout,“ řekl Sitte, který je sám chovatelem dvou psů. Záchranářští psi skládají náročné zkoušky pod hlavičkou ministerstva vnitra. Potřeba jsou zhruba jednou za měsíc u případů po celé republice.

Zvířata jsou vycvičena na rychlé vyhledávání v těžkých podmínkách. Prokázat musí poslušnost, ale i samostatné jednání. Se svým cvičitelem jsou schopni třeba slanit na laně. „Stalo se nám, že jsme byli do místa sesuvu přepraveni jeřábem, jiná cesta nebyla,“ řekl záchranář k situaci, kterou zažil se psem Alexem. „Při mnoha záchranných akcích ale musí jít pes na místo sesuvu naprosto sám, podmínky neumožňují, aby s ním na místo vstoupil i záchranář,“ popsal. Podobné okolnosti prý nastaly právě v roce 2009 při sesuvu domu v Soukenické ulici. Pes našel za 30 minut místo, kde leželi dělníci. Samotné vyprošťování pak trvalo 36 hodin.

Různé rasy

Někdy se i stane, že se pes při zásahu zraní. Podobné zkušenosti byl nedávno vystaven i Alex, který se v závalu pořezal o plechy. Šlo o silné žilní krvácení. Bez okamžitého zásahu veterináře by nepřežil. Nyní je už sedmiletý psí záchranář v kondici a připraven k záchraně lidských životů.

U městské policie slouží psi různých ras. Nejčastěji jde o německé ovčáky, knírače, labradory a rotvajlery. Výběr je na samotném strážníkovi, který je cvičitelem a zároveň majitelem zvířete. Aktivní služba začíná psovi zhruba ve dvou letech věku a trvá podle fyzického stavu každého zvířete do osmi nebo deseti let. A i poté mají psi o domov postaráno. Zůstávají v rukou strážníka, u kterého i dožívají. „Zatím se nám nestalo, aby byl pes po skončení aktivní služby někam odložen,“ řekl záchranář.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.