4. srpna 2016 6:26 Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Unikátní čich dělá ze psích záchranářů nepostradatelné pomocníky

Hrdý Quantus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrdý Quantus. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Unikátní čich a instinkty činí ze služebních psů nepostradatelné pomocníky při vyprošťování lidí ze sutin nebo při hledání pohřešovaných dětí a seniorů. Služební psi pražských strážníků se osvědčili v mnoha případech, třeba před sedmi lety při záchraně dělníků zavalených v Soukenické ulici. Čtyři lidi v sutinách tehdy našli za půl hodiny, a bezesporu jim tak zachránili život. V rozhovoru s to řekl kynolog městské policie Michal Sitte.

Pražští strážníci chovají ve stanici v Klánovicích zhruba třicítku služebních psů. Většina slouží jako hlídkoví psi. Pomáhají strážníkům třeba při demonstracích, fotbalových zápasech, ale i při zásahu proti nebezpečným nebo ozbrojeným pachatelům. „Pes je vycvičený tak, aby byl schopen zadržet pachatele a zároveň ochránil svého vodiče,“ řekl záchranář. V takovém případě není neobvyklé, že pes zadrženému způsobí i nějaké zranění.

Naopak pětice záchranářských psů městské policie má zcela jiný výcvik. „Takoví psi v žádném případě nesmí hledanému ublížit, nesmí se jej ani dotknout,“ řekl Sitte, který je sám chovatelem dvou psů. Záchranářští psi skládají náročné zkoušky pod hlavičkou ministerstva vnitra. Potřeba jsou zhruba jednou za měsíc u případů po celé republice.

Zvířata jsou vycvičena na rychlé vyhledávání v těžkých podmínkách. Prokázat musí poslušnost, ale i samostatné jednání. Se svým cvičitelem jsou schopni třeba slanit na laně. „Stalo se nám, že jsme byli do místa sesuvu přepraveni jeřábem, jiná cesta nebyla,“ řekl záchranář k situaci, kterou zažil se psem Alexem. „Při mnoha záchranných akcích ale musí jít pes na místo sesuvu naprosto sám, podmínky neumožňují, aby s ním na místo vstoupil i záchranář,“ popsal. Podobné okolnosti prý nastaly právě v roce 2009 při sesuvu domu v Soukenické ulici. Pes našel za 30 minut místo, kde leželi dělníci. Samotné vyprošťování pak trvalo 36 hodin.

Různé rasy

Někdy se i stane, že se pes při zásahu zraní. Podobné zkušenosti byl nedávno vystaven i Alex, který se v závalu pořezal o plechy. Šlo o silné žilní krvácení. Bez okamžitého zásahu veterináře by nepřežil. Nyní je už sedmiletý psí záchranář v kondici a připraven k záchraně lidských životů.

U městské policie slouží psi různých ras. Nejčastěji jde o německé ovčáky, knírače, labradory a rotvajlery. Výběr je na samotném strážníkovi, který je cvičitelem a zároveň majitelem zvířete. Aktivní služba začíná psovi zhruba ve dvou letech věku a trvá podle fyzického stavu každého zvířete do osmi nebo deseti let. A i poté mají psi o domov postaráno. Zůstávají v rukou strážníka, u kterého i dožívají. „Zatím se nám nestalo, aby byl pes po skončení aktivní služby někam odložen,“ řekl záchranář.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na Lidovky.cz