Pondělí 14. června 2021svátek má Roland 7 °C skoro jasno Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Unikátní čich dělá ze psích záchranářů nepostradatelné pomocníky

Hrdý Quantus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrdý Quantus. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Unikátní čich a instinkty činí ze služebních psů nepostradatelné pomocníky při vyprošťování lidí ze sutin nebo při hledání pohřešovaných dětí a seniorů. Služební psi pražských strážníků se osvědčili v mnoha případech, třeba před sedmi lety při záchraně dělníků zavalených v Soukenické ulici. Čtyři lidi v sutinách tehdy našli za půl hodiny, a bezesporu jim tak zachránili život. V rozhovoru s to řekl kynolog městské policie Michal Sitte.

Pražští strážníci chovají ve stanici v Klánovicích zhruba třicítku služebních psů. Většina slouží jako hlídkoví psi. Pomáhají strážníkům třeba při demonstracích, fotbalových zápasech, ale i při zásahu proti nebezpečným nebo ozbrojeným pachatelům. „Pes je vycvičený tak, aby byl schopen zadržet pachatele a zároveň ochránil svého vodiče,“ řekl záchranář. V takovém případě není neobvyklé, že pes zadrženému způsobí i nějaké zranění.

Naopak pětice záchranářských psů městské policie má zcela jiný výcvik. „Takoví psi v žádném případě nesmí hledanému ublížit, nesmí se jej ani dotknout,“ řekl Sitte, který je sám chovatelem dvou psů. Záchranářští psi skládají náročné zkoušky pod hlavičkou ministerstva vnitra. Potřeba jsou zhruba jednou za měsíc u případů po celé republice.

Zvířata jsou vycvičena na rychlé vyhledávání v těžkých podmínkách. Prokázat musí poslušnost, ale i samostatné jednání. Se svým cvičitelem jsou schopni třeba slanit na laně. „Stalo se nám, že jsme byli do místa sesuvu přepraveni jeřábem, jiná cesta nebyla,“ řekl záchranář k situaci, kterou zažil se psem Alexem. „Při mnoha záchranných akcích ale musí jít pes na místo sesuvu naprosto sám, podmínky neumožňují, aby s ním na místo vstoupil i záchranář,“ popsal. Podobné okolnosti prý nastaly právě v roce 2009 při sesuvu domu v Soukenické ulici. Pes našel za 30 minut místo, kde leželi dělníci. Samotné vyprošťování pak trvalo 36 hodin.

Různé rasy

Někdy se i stane, že se pes při zásahu zraní. Podobné zkušenosti byl nedávno vystaven i Alex, který se v závalu pořezal o plechy. Šlo o silné žilní krvácení. Bez okamžitého zásahu veterináře by nepřežil. Nyní je už sedmiletý psí záchranář v kondici a připraven k záchraně lidských životů.

U městské policie slouží psi různých ras. Nejčastěji jde o německé ovčáky, knírače, labradory a rotvajlery. Výběr je na samotném strážníkovi, který je cvičitelem a zároveň majitelem zvířete. Aktivní služba začíná psovi zhruba ve dvou letech věku a trvá podle fyzického stavu každého zvířete do osmi nebo deseti let. A i poté mají psi o domov postaráno. Zůstávají v rukou strážníka, u kterého i dožívají. „Zatím se nám nestalo, aby byl pes po skončení aktivní služby někam odložen,“ řekl záchranář.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!