Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Už štěně se musí učit chodit bez vodítka, říká cvičitelka psů

Magazín

  6:06
Věnuje se speciálnímu druhu výcviku psů - obedienci, která bývá často označována za vysokou školu poslušnosti. Jde však především o to upevnit pouto mezi psem a člověkem. „Trendy výcviku obedience jdou cestou převážně pozitivních metod, důraz je kladen na radost psa ze spolupráce, je vyžadována přesná ovladatelnost i ve velkých vzdálenostech,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Kristýna Másilková.

Kristýna Másilková foto: Hana Procházková

Lidovky.cz: Jak se během výcviku upevňuje pouto mezi majitelem a psem?
Záleží na typu výcviku respektive druhu sportu. V první řadě je nejdůležitější výchova a socializace štěněte, pak teprve můžeme začít s výcvikem. Je to podobné jako u lidských mláďat, která se také nejdřív učí, jak se chovat ve společnosti, pak následuje školka, škola. Bohužel na to někteří majitelé pejsků zapomínají a tak někdy vidíme čtyřměsíční psí batolala, která se umí točit doprava, doleva, ale neumí si hrát se stejně starými štěňaty. Výcvik obedience zlepšuje vztah pes-psovod díky tomu, že obedience je hodně propracovaná poslušnost, často je nazývána vysokou školou poslušnosti. Trendy výcviku obedience jdou cestou převážně pozitivních metod, důraz je kladen na radost psa ze spolupráce, je vyžadována přesná ovladatelnost i ve velkých vzdálenostech.

Kristýna Másilková

  • instruktor a mezinárodní rozhodčí obedience, jedna ze zakladadatelek a bývalá předsedkyně klubu Obededience CZ
  • psi: Sofinka - Angelina Wizard Bull stafordšírský bullterier, 11 let - pracovní šampion SBTCZ, zkoušky: OB2, ZPU2, ZM, ZMP1, ZPO1, IPO-V, SPr1, BH, Canisterapeutická zkouška Helppes
  • Koník - Vigour Bohemia Alké border kolie, 10 let - klubový šampion výkonu BCCCZ, zkoušky: OB3, IPO3, ZVV1, BH , ZVOP, 2x Mistr republiky BCCCZ ve výkonu (IPO3)

Lidovky.cz: Co si myslíte o vodítku? Jak často by na něm lidé měli vodit psa?
Myslím, že záleží především na tom, jak je pes vychovaný. Moji psi jsou naučení nevšímat si ostatních psů, neobtěžují lidi, drží se u mne a poslechnou, když je oslovím. Zastavují se sami před silnicí, odvolám je v případě setkání s lidmi, psy, zvěří. Na povel se oba přiřadí k mé noze a následují mne. Samozřejmě na místech, kde je vyžadováno vodítko, chodí na vodítku. Myslím, že všichni „pejskaři“ by měli respektovat ostatní. Neměli by nechávat své psy obtěžovat lidi, bez optání pouštět je k cizím psům. Je nutné počítat i se situací, že někteří lidé se psů hodně bojí z jakéhokoli důvodu. Měli bychom mít respekt k lidem, kteří psi nevlastní. Samozřejmostí je po svém psu uklízet a svého psího kamaráda zajistit tak, aby na nikoho neskákal a nehonil zvěř (ani tu městskou).

Lidovky.cz: Kdy je vhodné začít psa učit poslouchat a venčit ho bez vodítka?
Od první chvíle, kdy si ho přivedete domů. Malé štěně většinou svého člověka následuje, protože v něm vidí svého ochránce, vůdce, mámu, o kterou přišlo, hledá u něj jistotu, bezpečí. Je chybou vyžadovat po štěňátku, aby dávalo před svým novým pánem přednost hře s ostatními psy, i když socializace je samozřejmě důležitá. Mluvím teď o dvouměsíčních štěňatech u starších psů je situace jiná.

Lidovky.cz: Podle čeho koncipujete výcvik?
Podle požadavků a schopností psovodů.

Na procházce (ilustrační foto)

Lidovky.cz: Jak by mělo podle vás fungovat odměňování psa?
To by vydalo na hodně dlouhý článek. Zkusím stručně. Pes bude dělat to, co je pro něj výhodné. My lidé také pracujeme za odměnu. Štěně se učí – žádoucí chování, pochvala (= pán má radost, emoce), odměna (= žrádlo, hračka). Štěně za žádoucí chování CHVÁLÍME a odměňujeme vždy. Zde dáváme velký důraz na pochvalu emočně podbarvenou, se kterou si časem v běžném životě vystačíme i bez pamlsků. Chybou je dávat psovi jenom pamlsek nebo balónek a mlčet. Štěně si pochopí významnost pochvaly právě pomocí odměny. Starší psy pak odměňujeme při učení nových cviků.

Lidovky.cz: Dokážete psa odnaučit zlozvyky?
Většinou to lze, ale vždy je lepší zlozvykům předcházet.

Lidovky.cz: Co je podle vás to nejhorší, co můžete psovi udělat?
Nechávat ho dlouho samotného. Pes je sociální tvor, který chce žít se svou smečkou. Samozřejmě, že většina z nás chodí na zhruba třetinu dne do práce, ale pak by pes měl mít možnost být se svým pánem jak je to jen možné.

Lidovky.cz: Učíte lidi, ze kromě disciplíny potřebuje pes příslušnou dávku svobody?
Jistě, krom výcviku potřebuje pes relax – volný pohyb, čuchání během procházek. Řada plemen chovaných ve městech má rádo i kontakt a hru s ostatními psy.

Lidovky.cz: Jaký je váš názor na bití psů?
Podobný jako na masivní používání elektronických obojků bez jakékoli znalosti fungování těchto výcvikových pomůcek. Negativní.

Lidovky.cz: Kterých vlastností si na psech nejvíce ceníte?
Toho, že neumí mluvit. Teď vážně, pes má vždycky radost, když přijdete domů. Psi jsou věčné děti radující se z vaší přítomnosti. Užívají si každého dne, nezabývají se minulostí, neobávají se budoucnosti. Dokáží odpustit vaše chyby.

Lidovky.cz: Kterých vlastností si nejvíce ceníte na lidech?
Cením si přátelství, oceňuji férové chování.

Autor: