Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V české zoo narodila vzácná opice. Mimo Asii se chová jen na dvou dalších místech

Magazín

  6:00
Nymbursko - V zoologické zahradě Chleby na Nymbursku se narodilo extrémně vzácné mládě opice langur duk. Tento druh primáta je dokonce považován za nejvzácnější zvíře, které je možné v České republice spatřit. Zoo Chleby je jediným místem v Evropě, kde se dukové chovají. Péče o ně je nesmírně náročná a narození mláděte se dá považovat za obrovský úspěch. O události informovala zoo na svém webu.

Lnagur duk z české zoo. foto: Zoo Cheby

„Jsou to potravní specialisté, pro které dovážíme listí z Laosu a Vietnamu,“ uvádí na svých stránkách zoo Chleby. Jejich chov je proto velmi obtížný a téměř ve všech zoologických zahradách dukové uhynuli. 

V noci z úterý na středu své první mládě porodila pětiletá samice Yai a otcem mláděte je samec Thua Noi. Oba, včetně další samice, přicestovali do České republiky před dvěma lety. „Získat tato extrémně vzácná a chovatelsky komplikovaná zvířata je diplomatický úspěch,“ konstatuje zoo. Příchodu langurů předcházely tři roky vyjednávání a příprav.

Nejkrásnější opice na světě

Opice langur duk  je považována za nejkrásnějšího primáta na světě. Několikadenní mládě vyhlíží zdravě a zatím není známo, zda jde o samici či samce. „ Již samotné narození je velkým úspěchem, avšak i přes zdárný start do života mládě čekají nejnáročnější dny a týdny,“ uvádí zoo. Nejkritičtější je pro mládě první půl rok života.

Mimo českou zoologickou zahradu v neasijských zoo žije pouze jedna samice v Zoo Philadelphia v USA a jeden samec v Kolíně nad Rýnem.

Zoologická zahrada Chleby se nachází ve Středočeském kraji v okrese Nymburk.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...