Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

V české zoo narodila vzácná opice. Mimo Asii se chová jen na dvou dalších místech

Lnagur duk z české zoo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lnagur duk z české zoo. | foto: Zoo Cheby

Nymbursko V zoologické zahradě Chleby na Nymbursku se narodilo extrémně vzácné mládě opice langur duk. Tento druh primáta je dokonce považován za nejvzácnější zvíře, které je možné v České republice spatřit. Zoo Chleby je jediným místem v Evropě, kde se dukové chovají. Péče o ně je nesmírně náročná a narození mláděte se dá považovat za obrovský úspěch. O události informovala zoo na svém webu.

„Jsou to potravní specialisté, pro které dovážíme listí z Laosu a Vietnamu,“ uvádí na svých stránkách zoo Chleby. Jejich chov je proto velmi obtížný a téměř ve všech zoologických zahradách dukové uhynuli. 

V noci z úterý na středu své první mládě porodila pětiletá samice Yai a otcem mláděte je samec Thua Noi. Oba, včetně další samice, přicestovali do České republiky před dvěma lety. „Získat tato extrémně vzácná a chovatelsky komplikovaná zvířata je diplomatický úspěch,“ konstatuje zoo. Příchodu langurů předcházely tři roky vyjednávání a příprav.

Nejkrásnější opice na světě

Opice langur duk  je považována za nejkrásnějšího primáta na světě. Několikadenní mládě vyhlíží zdravě a zatím není známo, zda jde o samici či samce. „ Již samotné narození je velkým úspěchem, avšak i přes zdárný start do života mládě čekají nejnáročnější dny a týdny,“ uvádí zoo. Nejkritičtější je pro mládě první půl rok života.

Mimo českou zoologickou zahradu v neasijských zoo žije pouze jedna samice v Zoo Philadelphia v USA a jeden samec v Kolíně nad Rýnem.

Zoologická zahrada Chleby se nachází ve Středočeském kraji v okrese Nymburk.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...